Valuutanvaihto

Intiakutsuu

Olisin kysynyt minkä kokoisia euron seteleitä kannattaa Intiaan viedä? Esim 5 €, 10 € tai isompia? Olen kuullut ettei kaikki käy. Entä kannattaako vaihtaa valuuttaa Suomessa?

4

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mussoorie

      Ei kannata vaihtaa Suomessa. 20, 50 ja 100 euron setelit aivan ok. Kurssi nyt 79.30

    • vaihdaIntiassarahat

      Ei kannata kovin suuria seteleitä euroina ottaa mukaan Intiaan, kun 50€ saa melkoisesti ruppanoita vaihdettua. 20€, 50€ ja max. 100€ seteleitä mukana. 20€ ja 50€ setelit parhaat olla mukana, jos ei hurjia määriä tarvitse rahaa vaihdella. Ihan normaaliin tavislomailuun ei Intiassa rahaa saa niin kamalasti edes kulumaan, mutta jos ostelee jotain erikoisempaa, niin silloin tietty rahalle enempi tarvetta.
      Muutenkaan ei kannata alkaa rahaa vaihtelemaan täällä Suomessa, koska Intiassa voit vaihtaa lentokentällä 50€ ruppanoita (n. 3900rs.) sen verran, että pärjäät alkuun. Vaihtelet sitten paremmilla kursseilla loput mitä tarvitset.

    • 1ndra

      Mitä ideaa on viedä seteleitä Intiaan?

      Kyllä siellä toimii pankkiautomaatitkin ihan suomalaisilla automaattikorteilla. Ottaahan ne pienen provikan, mutta niistä saa suoraan rupioita.

      • Ideaa

        Mitä ideaa on viedä seteleitä intiaan? No esimerkiksi se että kortilla nostaessa kurssi on siinä 1€=73 Rupiaa. Nostokulu yms päälle n 2,5€ per kerta.
        Valuutta käteisellä 1€=79,6 rupiaa. Kurssit elää kokoajan mutta ero on suunilleen tätäluokka. Käteisellä saa noin 6,5% enemmän.
        Sitä ideaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      41
      463
    Aihe