Perhe ongelmia

Pelkoina

Mieheni on käyttänyt huumeita salaa selkäni takana vuoden ja valehdellut uudelleen ja uudelleen asiasta. Jotenkin hän saa aina minut uskoteltua että syy repsahduksiin olisi minun jonka verukkeella annan uuden mahdollisuuden raitistua. Mies haki apua riippuvuuteen jonka myötä lastensuojeluun on tehty ilmoitus. Riitelemme kokoajan koska kannan kaunaa aiemmista asioista. Tänään riita äityi niin pahasti että sylkäisin miehen päälle jonka päätteeksi mies heitti minut ovesta ulos lumihankeen. Miehen mielestä on oma syyni että hän teki niin koska ärsytin ja kävin hänen päälleen, joten minun on täytynyt pyydellä päivä anteeksi. En uskalla puhua kenellekkään tuntemuksistani, koska olemme muiden silmissä idyylinen perhe ja pelkään että muut tuomitsevat minut.

3

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apuajostain

      Ota yhteys vaikka perheneuvolaan, siellä auttavat.

      Tai sano miehellesi, että puhutaanpas tämä asia ihan rauhallisesti läpi.

    • kominu

      Nyt ajattelet itseäsi ja lapsen tulevaisuutta. Ei auta mitään että muut luulevat teidän olevan idyllinen perhe, jos ette sitä ole. Kyseessä on mm. lapsen elämä ja tulevaisuus. Jos lastensuojelusta on oltu teihin yhteydessä? Tämä voisi olla mahdollisuus myös sinulle laittaa elämäsi uudelle raiteelle. Haöuatko oikeasti jatkaa elämää, jota varjostaa huumeet (vaikka raitistuisi), ulos heittäminen jne? Tosin päällesyljeskelykään ei ole kovin idyllistä. Oletteko avo vai aviopari - se vaikuttaa juridisiin asioihin.
      Mieti nyt tarkkaan miten haluat lapsesi elämän jatkuvan?

    • gfdbvc

      Joo, jos todella haluatte tuollaista parisuhteen irvikuvaa ylläpitää, niin ensimmäinen tehtävä on hankkia lapselle kunnollinen koti jostain muualta. Sitten voitte jatkaa toistenne tuhoamista rauhassa.

      Paras tietysti olisi, jos tajuaisitte itse tilanteenne, lähtisitte omille teillenne, ja jompikumpi keskittyisi kunnolla tarjoamaan lapselle kunnollisen kodin.

      Nyt pilaatte toistenne elämän, ja siinä ohella luultavasti myös lapsenne elämän.

      Toki voi olla mahdollista jotain vielä pelastaa erilaisten neuvontapalveluiden avulla, mutta kummankin täytyy tajuta ongelma, ja haluta hakea apua ja ratkaisua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1353
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1295
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1021
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      909
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      878
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      819
    Aihe