Sopiva aika seurustelua

jonka jälkeen solmia avioliitto??
27931
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

25vuotta

Äänestä
  • Pitkä selibaati sinulla tiedossa...

    Äänestä

Kolmessa kuukaudessa kihlatuksi ja siitä puolen vuoden sisällä papin pakeille.

Äänestä

Tapauskohtaista. Mahdollisimman pitkä , että oppii tuntemaan toista..
Mitä tuota kiirehtimään jos tarkoitus olla loppu elämä yhdessä..

Äänestä

Ei sellasta voi etukäteen päättää.

Äänestä

Avioliitto on vanhentunut instituutio

Sitä ei välttämättä tartte koskaan kun saman asian ajaa jo avoliittokin.

Itse menin vuoden seurustelun jälkeen kihloihin ja 2 vuoden päästä solmin avoliiton

Äänestä
  • Avoliitossa minäkin. Me ei koskaan mennä naimisiin eikä tehdä lapsia. Mieheni kyllä kosi jokunen aika sitten ja vastasin kyllä ja häitä jo suunniteltiin mutta päätettiin sittenkin että eletään vain avoliitossa, se sopii meille paremmin.

    Äänestä

  • Onnea vaan perunkirjoituksiin sitten, kannattaa kattoa tarkkaan mihin papruun nimensä laittaa ettei omaisuus mene toisen sukulaisille.

    Äänestä

  • miksiavoliitto kirjoitti:

    Onnea vaan perunkirjoituksiin sitten, kannattaa kattoa tarkkaan mihin papruun nimensä laittaa ettei omaisuus mene toisen sukulaisille.

    Minä olen juuri tuon mahdollisuuden takia tehnyt testamentin. En olisi tehnyt, jos välini veljen kanssa olisivat ok.

    Äänestä

3 päivää perusvkloppu party hard ja pano lasket sisälle ja jackpot 9 kk päästä

Äänestä
  • Pitikö mennä paljastamaan/noin suoraan.

    Äänestä

Riippuu myös ikäluokasta, iän karttuessa tietää ja tunnistaa paremmin onko suhteella luotettava pohja. Siksi aikaa ei tarvitse käyttää miettimisen niin pitkään ja kun osaa elää jo tasaisemmin uskaltaa mennä naimisiin vaikka saman vuoden sisällä.

Äänestä
  • Niinhän sitä helposti luulis...

    Äänestä

tajunnu avioliittojen päälle. Itse en koskaan ole ollut kihloissa, taikka naimisissa. Enkä ainakaan mitään prinsessahäitä haluaisi. Ehkä jossain maistraatissa voisin vielä vihkiytyä, jos mies olis tosi hyvä.

Äänestä
  • Ei ketään pakoteta pitämään prinsessahäitä, hullujako ootte kun uskotte kaikkeen jenkkipaskaan?

    Äänestä

Nykyään sopiva avioliitto paketti on viikon jälkeen kihloihin ja kuukauden päästä naimisiin, jos olette fiksuja ja haluatte säästää rahaa niin menkää maistraattiin sielä voi nykyään samaan hintaan tehdä valmiiksi avioeropaperit.

Äänestä

Mulle itelle tuli yllätyksenä se, että on tuntemisaika lyhyt tai pitkä niin se ei vaikuta avioliiton kestävyyteen. Ja avioliitot kestää aina paremmin kuin avoliitot ja muut suhdehörhellykset ja nämä tiedot on faktaa. Itekin epäilin että josko lyhyempi tunteminen ennen liittoa johtaa todennäköisemmin eroon, mutta näin ei ole vaan päinvastoin (nyt ei puhuta julkkiksista ja pikajutuista). Enempi vaikuttaa syyt avioliittoon onko ne puhtaasti tykkäämus,rakkaus, välittäminen ym.eikä muut seikat, joita itse asiassa monilla on. Avioliitto ja sitoutuminen on siis vanhemmallakin iällä paras juttu.

Äänestä
  • Ei välttämättä avioliitto ole paras juttu, mutta ennen kaikkea sitoutuminen ja sen molemminpuolinen ymmärtäminen, mitä se oikein tarkoittaa.

    Äänestä

on noin 2 - 20 vuotta, joka tapauksessa vähintäin vuosi, ennen kuin aletaan harkita jälkikasvua.

Äänestä

Ainakin sen aikaa, että alkuhuuma on mennyt ohitse. Alkuhuuman aikana ei kannata hankkia lapsia tai mennä naimisiin.
Yhdessä asumista parasta olla takana jonkin aikaa, että tietää voiko liitto toimia.

Äänestä

Ou no let'$ go. Mennääx heti nai.miaisiin.

Äänestä

Avioliitto ja sitoutuminen on vastuunottoa toisesta ja yhteisestä elämästä, sekä luottamusta itseen. Sopiva aika mennä naimisiin on silloin, kun haluat ottaa vastuun ja tunnustaa sitoutumisesi kumppaniisi ja luotat itseesi ja kykyysi pystyä elämään yhdessä arvostaen ja kunnioittaen puolisoasi myös huonoina päivinä, joita varmasti tulee. Avioliitto on kultainen häkki ja siksi siihen meneminen toisen kanssa on suuri luottamuksen ja arvostuksen osoitus. Kun opit tuntemaan kumppanisi ja haluat sitoutua häneen, niin silloin seurustelu on tarpeeksi pitkällä ja on avion aika. Mitään normiaikaa ei ole.

Sitten on toisenlaisia aikamääreitä. Minun naisystäväni ei halua sitoutua, vaan haluaa olla vapaa sinkku neljän vuoden seurustelun jälkeenkin. Hän pitää oikeutenaan tavata ketä haluaa ja on oikeassa: jokainen saa tavata ketä haluaa. Parisuhteeseen kuitenkin kuuluu myös vastuu ja velvollisuus käyttäytyä kumppani huomioiden, mutta sitä hän ei tee, vaan väistää ikävät asiat - kuten uskollisuuden. Hän kyllä lupaa ja lupaa: ensin kihlaus viiden vuoden seurustelun jälkeen ja naimisisiin seitsemän vuoden jälkeen. Nyt se on jo siirtynyt niin että kihloihin seitsemässä vuodessa ja naimisiin kymmenessä vuodessa. Ensi vuonna se voi jo olla 10 ja 15 vuotta. Tällaisessa tapauksessa on parasta pysyä pelkässä seurustelussa - mikään aika ei ole riittävän pitkä vihille menoon - varsinkin, kun hänellä omien sanojensa mukaan "tulee aina olemaan muita miehiä". Siksi hän ei ole nainen, joka viedään vihille - eikä hän kyllä ole sinne lähdössäkään. Siis riittävän pitkä seurusteluaika on ainoa mahdollinen vaihtoehto ennen eroamista.

Äänestä
  • Löydät kyllä vierelläni ihmisen, joka on valmis sitoutumaan sinuun.
    Miks katsot tilannetta?
    Oma valinta tietysti, mut jos toisella koko ajan joku haku päällä, rikot itsesi.

    Avioliitto on todella sitoutumista toinen toisiinsa.
    Jos ihmiset rukoilisivat parisuhdetta, puolisoa, ja odottaisivat johdatusta
    Niin voisivat löytää kestävän toimivan parisuhteen sen sopivan ns. Oikean kans.

    Tää on kyllä tosi harvinainen todistus jonka kuulin, uskovienkin piirissä (aika)
    Eräs uskova mies rukoili puolisoa (tarina ei kerro kauanko)
    Laittoi Herralle 4 merkkiä, millainen naisen pitäis olla. Tai mistä tunnistaa naisen.
    Nuo merkit täytty ja he tapasivat, tunnin keskustelun jälkeen he keskustelivat kihloissa, ja samana pvä ostivat kihlat, vkon päästä avioon ja
    He elivät 20v onnellista avioliittoa. Mies lähti keväällä taivaskartanoihin

    Äänestä

  • Jopas on kummallisia herroja ja merkkejä :D mitähän halujensa herraa tuokin kaveri on rukoillut :D
    Rohkea kaveri, jos Herralle on ehtoja ja merkkejä laitellut mitä jonkun pitää olla :D

    Äänestä

Tehköön kukin miten tykkää. Ensin seurustelua sitten avioliitto. En ole naimisiin menossa, minusta tulee tylsä, uskollinen, yksiavioinen.

Äänestä

Oli sormuksia sormessa nolla yksi tai kaksi ei tee liittoa onnellisemmaksi. Aito tunne ja tahto tehdä toinen onnelliseksi ei vaadi sormuksia. Uskollisuus, tuki hyvinä ja pahoina päivinä ja toisen todellinen kunnioittaminen on ihan muuta kuin sormukset.

Äänestä

Heti vaan naimisiin hänen kaa ku mahdollista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikä_on kirjoitti:

jonka jälkeen solmia avioliitto??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu