Uusin Ubuntu 17.10. Jos näyttö sammuu virransäätäominaisuuden takia ja joudun kirjautumaan uudelleen sisälle, tällä välin esim. Handbrake on viskannut hanskat tistiin. Laitoin sitten kaikki virransäätöominaisuudet pois että näyttö pysyy aina päällä, eilen kumminkin epähuomiossa laitoin näytön kiinni, niin sama homma, hanskat tiskiin.
Näytön sammuttaminen katkaisee hommat
7
400
Vastaukset
Olisiko tästä apua :
"To disable suspend on lid-close
Install Tweaks (gnome-tweak-tool) by running
sudo apt-get install gnome-tweak-tool
Launch Tweaks, go to the "Power" section and disable suspend on lid-close."
Koko juttu osoitteessa https://askubuntu.com/questions/972169/ubuntu-17-10-dont-suspend-when-lid-is-closed-just-lock-screen/972188- ubuntu-rasittava
Minulla löytyy useita vaihtoehtoja virransäästön kohdasta
"Mitä tehdään kannen ollessa suljettuna"
Siinä on myös "Ei mitään"
Tämä ei tietystikään ole Ubuntu.- bisness_mallista_kii
Valmistaja päättänyt tehdä omia viritelmiään omalla proprietary-softalla. Samalla vaivalla olisivat tietysti voineet tehdä sen geneerisesti ubuntu:ssa - mutta joku kilpailija olisi siitä voinut hyötyä. Ekosysteemin annetaan siis kuihtua kaupallisessa maailmassa mieluummin, kuin annetaan kilpailijan siitä hyötyä. Vaikka sitten samalla menisi omat bisnekset ketuilleen..
Oletukset melko enegia pihit. Tietoturvan kannalta hyvä, että kone lukitaan jos pitkään käyttämättä. HTPC:stä poistin koko näytön lukitsijan. Leffoja katsoessa virransäästö ei ole kiva ominaisuus tai näytön lukitus. Handbraken videon muutokset voivat kestää kauan ja jos ei muuta konetta niin läppärillä sitten. Onko se vaikea asia pitää kansi auki?
- uusin_ubuntu
Ei varmasti näyttö sammu, vaan himmenee tai lukittuu. Taitaa olla kyse valmiustilasta. Säädä asetukset; Asetukset->Virranhallinta->Valmiustila ja virran katkaisu.
Saattaapi olla että jotkin asetukset alkaa toimia vasta seuraavassa käynnistyksessä. - JotainTietoaJostakin
Jos kyseessä ei ole ihan perus-PC, niin kertokaa ihmessä mistä masiinasta on kysymys. Ei kaikessa toimita pelkästään käyttöjärjestelmän alaisuudessa.
- aloittajax
Kiitti linkeistä, pitänee tutkia. Ihan normaali pöytä-PC kone on kyseessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841378EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706