Hei
Mihin kaikkeen etikkahappopitoisuus voisi viitata voc analyysissä?
etikkahappopitoisuus
6
423
Vastaukset
- HahHAc
Etikkahappo HAc sisäilmassa viittaa siihen, että on säilykekurkkuja kaapissa tai avattuja kaljatölkkejä, joissa kaljan jämät muuttuvat etikaksi. Etikka on elintarvike, joten ei syytä huoleen. Miksi muuten on mitattu VOC. Rahat män, dataa tuli, mutta sillä ei tee mitään.
"Mihin kaikkeen etikkahappopitoisuus voisi viitata voc analyysissä?"
- Ilman perässä seuraavaa typerää vastausta en olisi jaksanut tähän paneutua.
Ongelmana vaan foorumin uusi moderaatiolinja, joka luo suomettumiselle oikein hyvän pohjan ja antaa mielivaltaisen syyn kaikkien viestien poistamiseen, jotka sisältävät jotain muuta kieltä kuin suomea tai ruotsia, vaikkapa englantia.
Ks. klikkaa Ilmianna, jossa kohta: "Viesti ei liity aiheeseen, tai ei ole suomea tai ruotsia".
Tilanteen ollessa näin orwellimainen, tallentanut kaikki viestini vastaisen varalle pilveen.
Mitä etikkahappoon VOC-analyysissä tulee, täällähän http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ina.12173/full kerrotaan, että sen katsotaan kuuluvan VOCeihin:
"All organic compounds which have a boiling point of >100 °C, such as acetic acid, 1-butanol, furfural, and dimethylformamide (see Table 1 and Figure 2), are to be attributed to the VOCs."
Sama puhtoiseksi soomeksi foorumille, jonka etusivulla vielä mainostetaan "Keskustele vapaasti aiheesta kuin aiheesta":
"Pienimolekyyliset yhdisteet on usein todettu syyllisiksi sisäilmassa esiintyviin hajuhaittaongelmiin. Yhdisteitä ovat mm. formaldehydi, asetaldehydi, etikkahappo, amiinit, β -glukaani, jotkin aromaattiset hiilivedyt ja monet biosidit."
- Lainaus täältä: http://www.sisailmayhdistys.fi/Terveelliset-tilat/Ongelmien-tutkiminen/Muut-sisailmatutkimukset/Kemialliset-tutkimukset- sinasanko
Niin, siis mihin se HAc sisäilmassa viittaa ? Kaik muu tuli kyllä selväksi. Muuten se kai on kuitenkin vain elintarvike eikä myrkky.
"sinasanko
14.3.2018 16:39
Niin, siis mihin se HAc sisäilmassa viittaa ? Kaik muu tuli kyllä selväksi. Muuten se kai on kuitenkin vain elintarvike eikä myrkky."
Very volatile organic compounds: an understudied class of indoor air pollutants
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ina.12173/full
- Tuolta tai muualta kun ammennat sinasankoosi, eiköhän se siitä selviä.sanasinko kirjoitti:
"sinasanko
14.3.2018 16:39
Niin, siis mihin se HAc sisäilmassa viittaa ? Kaik muu tuli kyllä selväksi. Muuten se kai on kuitenkin vain elintarvike eikä myrkky."
Very volatile organic compounds: an understudied class of indoor air pollutants
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ina.12173/full
- Tuolta tai muualta kun ammennat sinasankoosi, eiköhän se siitä selviä.Jk. Astekin tietää jotain, ks. https://www.asumisterveysliitto.fi/toiminta/usein-kysyttya/naytteiden-tulkinta :
"-- Näihin arvoihin peilaten ja omaan kokemukseen perustuen sisäilmasta mitatut etikkahappopitoisuudet olivat kohonneita. Karboksyylihappojen, erityisesti etikkahapon lähteitä voivat olla mm. märkä puu, erilaiset pesu- ja puhdistusaineet, lastulevy, liimat, linoleum. Kohonneet pitoisuudet etikkahappoa voivat aiheuttaa tunkkaista, pistävää hajua sisäilmassa."- STOP.Myrkyille
Professori Mirja Salkinoja-Salonen sanoi minulle jo monta vuotta sitten, että "Voc:it ovat myös myrkkyä."
Eli myrkyttävät sisäilmastoa ja silloinhan se on myrkytystila kun sellaisessa sisäilmastossa terveytensä menettää ja joka reijästä verta pukkaa.
Sitä homerakennuksen sisäilmastoa jos vielä myrkyillä myrkkyjä myrkytetään vaikka otsonpoimalla ja MCF PHMG homedesinfiointiaineilla sekä Germasert Super homeentappoaineella, mitä teollisuus käyttää, niin kyllähän siinä alkaa kovakin karju pehmeneen ennemmin tai myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3751874Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111708Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51940Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.72912Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402898Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32724Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68688- 54688
- 63683