Venetoimittajien 2017 vuodenveneilyteko palkinnon saanut Saariston satamat ryhmässä Facebookissa on yli 17000 veneilijää, satama ja saariston palvelun tarjoajaa ja erittäin positiivisen rakentava ilmapiiri. Statistiikkana että heinäkuussa kirjoituksia vilkaistiin miltei puoli miljoonaa kertaa
17000 jäsentä Facebook saariston satamat ryhmässä
10
912
Vastaukset
- Better_Than_Life
Aika hyvin, onneksi olkoon!
Itse liityin ryhmään kun siellä oli vielä alle 500 jäsentä... - Kuutavajälli
Kunnon riitelyryhmä !! Yleensä laitan popparit tulemaan, jo ennen kuin avaan ensimmäisen viestiketjun : )
- PetriAa
No ei yhtää ole riitelyryhmä. T. Ylläpito
- Niinpaniipaniin
Purjeveneilijöiden kiukutteluryhmä. Eivät pidä m-veneistä.
- Magnum-454
Juu keppihelevetin omistajat yrittää syyllistää koneveneilijöitä. Ja niitä fiilistelylässytys kuvia aina vaan on, eikä suoraan satamiin liittyvää infoa.
- Jurristikko
Magnum-454 kirjoitti:
Juu keppihelevetin omistajat yrittää syyllistää koneveneilijöitä. Ja niitä fiilistelylässytys kuvia aina vaan on, eikä suoraan satamiin liittyvää infoa.
Hienosti pyrit rakentamaan sopua purjehtijoiden kanssa :D
Aurinkoista viikonloppua! - MVMVMVMVMV
Miksi motoristien pitäisi rakentaa sopua purjehtijoiden kanssa? Eikö se ole toisinpäin.
- Jurristikko
MVMVMVMVMV kirjoitti:
Miksi motoristien pitäisi rakentaa sopua purjehtijoiden kanssa? Eikö se ole toisinpäin.
Tämän keskustelun perusteella olisi olemassa ihmisryhmä "moottoriveneilijät" ja "purjeveneilijät" joista toista ryhmää (omasta mielestään) edustavat häirikös tässä räkyttää toiselle varsin ovelasti syyttäen purjeveneilijöitä kiukuttelusta ja koneveneilijöiden syyllistämisestä. Onneksi ei yksikään keppiveneilijä eikä lakanankuivattaja ole ottanut kipinästä tulta, vaan nauttivat aurinkoisesta pakkaspäivästä.
Tietysti purjehtijat voisivat yrittää rakentaa sopua väittämällä että pidämme kovasti moottoriveneistä ja etenkin koneveneilijöistä joiden syytä ei ole yhtään mikään.
Taitaa kuitenkin olla turhanpäiväistä, koska lopulta tämän palstan riidanhaastajat eivät edusta moottoriveneilijöitä vaan ihan itteään: Kaiken maailman törpötkin ne luulee olevansa vaikka mitä Mut ei ne oo ku hemmetinmoisia sössöjä vaan
Sitäpaitsi riita olisi aika paha jos minäkin riitelisin itseni kanssa, voisi luulla että purjehtija ja moottoriveneilijä samassa ihmisessä on jakomielitauti? Mutta eipäs olekaan, molemmat vesikulkuneuvot ovat aivan mainioita ja ihminen pystyy hallitsemaan molemmilla liikkumisen tarpeen mukaan. Pitkän matkan lomaseiluut purkkarilla ja kalareissut moottoriveneellä. Eikä siinä pääni sisällä käy minkäänlaista taistelua tai syyllistämistä tai kiukuttelua huolimatta siitä että olen purjehtija ja moottoriveneilijä. Eikä myöskään vierassatamissa ole ollut minkäänlaista eripuraa sen vuoksi että liikun moottoriveneellä tai purjeveneellä.
Se se vaan on sillä lailla
Että tässäki maassa on
Sitä on paljon mälsää
Ei sitä tartte edes paljon kavereilta kysellä
Kun vaan viittii vähänkin tsiikata ympärilleen - Sovinnontie
Hienosti olet tuota dilemmaa luonnehtinut. Minulla tosin purjeveneilijäminä ja moottoriveneilijäminä yrittävät välillä saada pientä keskinäistä kitkaa aikaiseksi, mutta toistaiseksi on pahemmilta konflikteilta vältytty :D
Koska olen ehkä keskimääräistä jakaatunempi persoona, en ole noihin sisäistä rauhaa uhkaaviin merkkeihin huomannut kiinnittää sen suurempaa huomiota.
Nyt kun olen tiedostanut tämän tilannekuvan mahdollisesti tuomat vaarat voin tulevaisuudessa puuttua ajoissa noiden kahden mukanani kulkevan veneiljän keskinäiseen dynamiikkaan.
Mitä tulee minun keskusminääni, en ole koskaan edes ajatellut luopua kummastakaan noista kahdesta erilaisesta veneilijäminästä - sen verran hauskaa meillä on vuosien saatossa ollut.
Monet aivan tavallisetkin ihmissuhteet joutuvat aika - ajoin isompiin tai pienempiin kriiseihin. Siinä mielessä eivät nämä veneilijäminäni ole millään lailla poikkeuksellisia.
Uskon että tulevaisuudessa meidän keskinäinen kanssakäymisemme tulee olemaan entistä harmoonisempaa :)
Ihme, ettei sitä keksitty jo aikaisemmin. Onnittelut ja kiitokset hyvästä työstä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4946452Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2872385Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871984- 1241169
- 301092
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51084- 77902
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60894Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel90882- 39764