Poikani tuli ensimmäiselle lomalle armeijasta antibioottikuuri päällä. Lomalta joutui kuitenkin heti leirille vaikka kuuri kesken koska ei ollut kuumetta. Tuli leiriltä toiselle lomalle kovassa kuumeessa. Ei uskaltanut käydä armeijan lääkärissä viimeisenä leiripäivänä koska loma olisi palanut. Miksi yleensä joutuu leirille vaikka on lääkekuuri päällä ? Odotan kauhulla 3.lomaa. Onko terveys mennyt vieläkin huonommaksi ? Nytkin yskii tauotta kovassa kuumeessa.
Armeija vaarantaa alokkaiden terveyden
dfhhc
63199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itsehän hän terveytensä vaarantaa, koska ei mennyt lääkäriin. Vuodelevossa tietenkään ei pääse lomille, mutta sairauden kannalta se on varmasti parempi vaihtoehto.
Hän joutui leirille ilmeisesti sen takia, että hänellä oli ainoastaan vapautus marssi- taistelu- ja liikuntakoulutuksesta.
Pelkkä antibioottikuurihan ei muuten kerro yhtään mitään sairauden vakavuudesta. Toisin sanoen antibioottien naukkailu ei ole mikään syy olla esimerkiksi työstä pois, itse sairaus voikin sitten olla.
ei intissä pakota lähtemään kipeänä lomille. Oman terveyden vaarantamistahan tuo on jos ei lääkärille mennä kun kipeitä ollaan. Sitä varten ne lääkärit siellä ovat. Antibioottikuuri tuskin estää ulkona liikkumista? Leirille mennään ellei ole kuumetta, ja jos poikasi oli kipeänä leirillä niin hän on varmastikin siitä sanonut jollekin? Silloin se tietää lepoa, sillä aikaa kun muut örmyävät metikössä.
Osa varusmiehistä kuolee aivokalvontulehduksiin tai heidän perheensä tyttöystäviä myöten voi saada pahoja komplikaatioita aiheuttavia tauteja. Itelläni putosi ensimmäisen alokasviikon aikana paino 6 kiloa ja nukuin varmaan 10 tuntia yhteensä...lähdin sivariin kun yleiskuntoni alkoi olemaan vaarallisen huono. Mieti jos olisin lähtenyt ajamaan autoa tuossa kunnossa lomilla...ois voinu konepelti olla nopeesti kasassa.
Toisaalta olet oikeassa, mutta poikasi itse ei mennyt lääkäriin pelätessään lomien palavan. Tämä on suuri epäkohta armeijassa. Koska varusmiehet eivät uskalla mennä lääkäriin pelätessään lomien palavan. Oma mieheni oli myös kuumeessa monta kertaa leirillä, koska tahtoi kotiin poikansa ja minun luokseni lomilla. Mutta toisaalta ovatko ne lomat niin tärkeitä, että kannattaa itse oma henkensä vaarantaa?
Ne ajat, vielä tasan vuosi sitten.
Voi niitä kiukutteluja tyttöystävän taholta, kun minulla paloi lomat.
Vaimo lienee huomattavan paljon sympaattisempi, mutta moni tyttöystävä ei jaksa kundia odottaa kovin pitkään..
"Poikani tuli ensimmäiselle lomalle armeijasta antibioottikuuri päällä. Lomalta joutui kuitenkin heti leirille vaikka kuuri kesken koska ei ollut kuumetta."
Älä huoli, kyseessä on alokasleiri joka kestää 1-2 yötä.
"Tuli leiriltä toiselle lomalle kovassa kuumeessa. Ei uskaltanut käydä armeijan lääkärissä viimeisenä leiripäivänä koska loma olisi palanut. Miksi yleensä joutuu leirille vaikka on lääkekuuri päällä ?"
Jos et ole kipeä, osallistut palvelukseen. Antibiootin vaikutus ei vähene vaikka elimistöä rasittaa. Antibiootti vaikuttaa 1-2pv:n sisällä ja loppukuuri on varmistelua.
"Odotan kauhulla 3.lomaa. Onko terveys mennyt vieläkin huonommaksi ? Nytkin yskii tauotta kovassa kuumeessa."
Ehkäpä asepalvelus ei ole oikea paikka pojallesi. Luultavasti hänet siirretään alokaskauden jälkeen kevyempiin tehtäviin (kuten kirjuri, keittäjä jne). Jos poikasi on todella niin sairas, kannattaa kehoittaa häntä pyrkimään noihin tehtäviin ettei vain sairasta lisää maasto-olosuhteissa.
Pitkän urani aikana en ole kertaakaan nähnyt omalla kohdallani tilannetta jossa varusmies olisi pakotettu vasten tahtoaan kipeänä leirille. En sano etteikö niin olisi tapahtunut, mutta sanon että se on äärimmäisen harvinaista ja leirille "pakottanut" kantahenkilökunnan jäsen saa tällaisesta toiminnasta sanktioita ja pahimmassa tapauksessa irtisanotaan.