Kuka kaasoksi?

A-81

Ongelma edessä.. nimittäin, miten ihmeessä olette valinneet kaasonne? Minulla kun ei ole yhtä ylitsemuiden parasta ystävää tms. joten valinta tulee olemaan kovinkin vaikea. Aina sitä kuitenkin tahtoisi olla loukkaamatta muita..

10

3430

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaililija

      Se varmaan riippuu vähän siitäkin, mitä kaasoltasi toivot. Jos sinulle ei ole tarkalleen väliä kuka on kaasosi, mutta edellytät häneltä osallistumista ohjelman suunnitteluun ja vaikkapa puheen pitämistä, valitse sellainen, joka haluaa/pystyy siihen.

      Jos kaasoksi sopivaa kaveria ei ole, onko siskoa? Läheistä serkkua? Äiti? Mummo? Erään ystäväni kaasona toimi hänen mummonsa, ja minusta se oli todella suloista =) Ja eihän se kaaso ole 'must' jos sellaista ei löydy, etteköhän te pääse avioliiton onnelliseen satamaan ilman kaasoakin!

    • sirk

      Älä valitse yhtä kaasoa, vaan kysy ystäviltäsi, voisiko jokainen auttaa vähän, näin hommat ei kuormitu yhden päälle ja jokainen auttaa sellaisessa asiassa joka on itselleen sopivin.

    • Laura

      Tosiaan, eihän kaasoa ole edes pakko olla ja sitten toisaalta saa olla montakin.

      Itselläni on kaksi kaasoa, paras ystäväni ja sitten sisareni. Voivat molemmat myös kirkossa seistä edessä jos haluavat, todennäköisesti sen tekee vain ystäväni.

      Ihan vapaastihan sitä saa muokata homman sellaiseksi että homma toimii ja vastaa tarkoitustaan, joten iloa ja tarmoa valmisteluihin!

    • syysmorsian05

      Kaverini ei kuusi vuotta sitten osannut valita kolmesta kaveristaan joten olimme sitten kaikki hänen kaasojaan.

      Itselläni on kaksi kaasoa: paras kaverini ja minulle hyvin läheinen serkkuni. Kaveri on mestari organisoimaan ja serkkuni taas ompelijana hoitaa pukeutumispuolen.

    • morsian 06/05

      Minulla oli vähän samanlainen ongelma... en osannut laittaa ystäviäni mihinkään tärkeysjärjestykseen ja valitsin kaasoja sitten kolme. Myös muita oli ehdolla mutta pyysin sitten pitkäaikaisimmat ystäväni tehtävään ja he ottivat ilolla homman vastaan. Ajattelin myös asiaa siltä kannalta että jos bestman ei keksi hirveänä ohjelmaa niin ainakin yksi kaasoistani pystyy pitämään narut käsissään, eikäpä sitten kaikki hommat kaadu yhden niskaan vaikken heitä suurella määrällä tehtäviä aiokkaan rasittaa.

    • kaaso

      Pyysin naimisissa olevan siskoni kaasoksi, koska en halunnut rasittaa ystäviäni kaikilla häihin liittyvillä säädöillä. Kaasohan tarkoittaa päämorsiusneitoa (morsiamen pukijaa) eikä niitä saisi olla kuin yksi. Perinteisesti kaason tulisi olla nainut nainen, joka osaa antaa asiantuntevia neuvoja morsiamelle hääpäivänä.

      Yllättäen neljä ystävääni sitten halusikin morsiusneidoiksi, mihin mielelläni heidät otin. Yksi sai nimikkeeksi seremoniamestari (kuulutti ohjelmat) kaksi ujompaa jakoi riisin ja karkit ja yksi piti kauniin puheen. Eikä kenelläkään jälkikäteen ollut mitään valittamista (tai kilpailua keskenään) kun kaikki saivat mieleisiään tehtäviä ja "samanarvoisen" tittelin. Siskoni valinta kaasoksi oli sikäli selvä, että minut vihittiin maistraatissa vain lähimpien sukulaisten ollessa todistajina. Hääjuhlasa sitten kaikki pääsivät säätämään.

      • A-81

        Läheisintä ystävääni olen myös minä ajatellut pyytää.. kaksi heistä lapsuuden aikaisia ystäviäni ja parhain ystäväni. ;) Aikaahan mulla tässä vielä on mutta nyt ainakin tällähetkellä tuo tuntuisi parhaalta vaihtoehdolta.


    • Minni

      Itselläni ei ollut kaasoa, muttei häämme myöskään olleet perinteisen kaavan mukaan järjestetty! Ystäviä minulla kyllä on, eli siitä ei ollut kysymys!

      • morsian22

        Mulla on kaksi kaasoa ja se vaikutta hirmuisen hyvältä järjestelyltä. Mitään kiistaa ei ole vielä tullut ja tuskin tuleekaan ihan vain siitä syystä, etteivät kaasot tunne toisiaan ennestään juuri ollenkaan. Toinen on nimittäin läheisin lapsuudenystäväni ja toinen "uusi" tuttu opiskelupaikkakunnalta. Perustelin valintaa sillä, että toinen tuntee mun menneisyyden täysin, toinen tän hetken (mukaanluettuna sulhasen).

        Mietin kovasti myös siskoani, mutta sisko on sisko, siihen ei tarvita mitään muita titteleitä. Se on mun häissä tärkeä joka tapauksessa.


      • A-81
        morsian22 kirjoitti:

        Mulla on kaksi kaasoa ja se vaikutta hirmuisen hyvältä järjestelyltä. Mitään kiistaa ei ole vielä tullut ja tuskin tuleekaan ihan vain siitä syystä, etteivät kaasot tunne toisiaan ennestään juuri ollenkaan. Toinen on nimittäin läheisin lapsuudenystäväni ja toinen "uusi" tuttu opiskelupaikkakunnalta. Perustelin valintaa sillä, että toinen tuntee mun menneisyyden täysin, toinen tän hetken (mukaanluettuna sulhasen).

        Mietin kovasti myös siskoani, mutta sisko on sisko, siihen ei tarvita mitään muita titteleitä. Se on mun häissä tärkeä joka tapauksessa.

        Samaa oon itekkin kaavaillut, kaksi hyvää ystävääni ovat olleet ystäviäni aina ja tuo kolmas sitten taas tuntee mut nykyisin paremmin kuin kukaan. En heistä koskaan osaisi valita vain yhtä voi olla että kaksi tulee valituiksi, tuo kolmas ystävä ei enää asustele niin lähellä täällä.. Siskoa mulla ei ole, joten sitä ongelmaa ei tule. ;) Veli tyttöystävineen tulevat kyllä olemaan yhdet toivotuimmista vieraistamme!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5162
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4597
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1372
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1340
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      19
      1001
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      875
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      833
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      789
    Aihe