Miksi kansat pauhaa ja historiaa muunnellaan?

arkistoi

Roponen
20.2.2018 16:05

Daavid sanoo Ahitofelista, jota pidetään Juudas Iskariotin esikuvana: "Tuo mies käy käsiksi niihin, jotka hänen kanssaan rauhassa elävät, hän rikkoo liittonsa. Hänen suunsa on voita sulavampi, mutta hänellä on sota mielessä; hänen sanansa ovat öljyä lauhkeammat, mutta ovat kuin paljastetut miekat" (Psalmi 55:21-22). Tämä kuvaus sopii myös antikristukseen, jonka kanssa juutalaiset tekevät liiton. Hänet otetaan messiaana vastaan Israelissa, niin että hän asettuu Jerusalemin temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.

Antikristuksen tuloa edeltää laaja luopumus uskovien kesken sekä yleismaailmallinen laittomuuden lisääntyminen. Molemmat ovat tapahtumassa silmiemme edessä, jos vain on silmät nähdä. Luopumus on voimakasta valittujenkin joukossa ja samalla maailma on isossa murroksessa monissa asioissa. "Miksi pakanat pauhaavat ja kansat turhia ajattelevat? Maan kuninkaat nousevat, ruhtinaat yhdessä neuvottelevat Herraa ja hänen voideltuansa vastaan: 'Katkaiskaamme heidän kahleensa, heittäkäämme päältämme heidän köytensä'" (Psalmi 2:1-3). Näin juuri halutaan luopua Jumalan asettamista moraalisäännöistä. Oikea sanotaan vääräksi ja väärä oikeaksi. Ja he, joiden pitäisi olla suolana ja valona maailmassa, ovatkin ilman öljyä lampussaan.

Kun on puhe YK:sta, niin siellä tuntuu Israel olevan erityisesti hampaissa. Tämä johtuu varmaan suurelta osin muslimien vaikutuksesta YK:ssa. "Jumala, särje hampaat heidän suustansa, Herra, murra nuorten jalopeurain raateluhampaat" (Psalmi 58:7). Esimerkiksi UNESCO kielsi juutalaisten historiallisuuden pyhään maahan. Tilalle laitettiin muslimien historia. Räikeä valhe. "Minä olen kuullut Mooabin häväistykset ja ammonilaisten pilkat, joilla he ovat häväisseet minun kansaani ja ylvästelleet sen aluetta vastaan" (Sefanja 2:8).

Kuitenkin Jumala on kaiken yläpuolella ja on pian puuttuva väkevästi maailman asioihin. Kuka uskaltaa asettua häntä vastaan!?! Psalmi 2 jatkuu seuraavasti:

4. Hän, joka taivaassa asuu, nauraa; Herra pilkkaa heitä.
5. Kerran hän on puhuva heille vihassansa, peljättävä heitä hirmuisuudessaan:
6. "Minä olen asettanut kuninkaani (Jeesuksen) Siioniin (Jerusalemiin), pyhälle vuorelleni".
7. Minä ilmoitan, mitä Herra on säätänyt. Hän lausui minulle: "Sinä olet minun poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin.
8. Ano minulta, niin minä annan pakanakansat sinun perinnöksesi ja maan ääret sinun omiksesi.
9. Rautaisella valtikalla sinä heidät muserrat, niinkuin saviastian sinä särjet heidät."
10. Tulkaa siis järkiinne, kuninkaat, maan tuomarit, ottakaa nuhteesta vaari.
11. Palvelkaa Herraa pelvolla ja iloitkaa vavistuksella.
12. Antakaa suuta pojalle (eli alistukaa hänen valtaansa), ettei hän vihastuisi ettekä te hukkuisi tiellänne. Sillä hänen vihansa syttyy äkisti. Autuaat ovat kaikki, jotka häneen turvaavat.

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hengen-mieli

      1.Korinttolaiskirje: 2:14
      Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä,
      mikä Jumalan Hengen on;
      sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää,
      koska se on tutkisteltava hengellisesti.

      Biblia (1776) (Lestadiolaisten käyttämä raamattu)
      1Kor. 2:14 Mutta ei luonnollinen ihminen ymmärrä niitä,
      mitkä Jumalan Hengen ovat;
      sillä ne ovat hänelle hulluus,
      ja ei taida käsittää,
      sillä ne hengellisesti tuomitaan.

    • Wau-mikä-sotku

      Kansojen tuomio ei tarkoita https://www.youtube.com/watch?v=mq6U6SvA5tA
      Koska nykyiset elävät kansat tuomitaan heidän poliittisten päätösten perusteella.

      Mutta viimeisellä tuomiolla taas tuomitaan jo kuolleet ihmiset tekojensa mukaan, joten tuomio sunnuntain tekstissä on aina peloteltu lähes turhaan elossa olevia seurakuntalaisia.

    • UhakaaTarjollaBasaarissa

      Kivempi onkin viillellä ja silpoa lasten sukupuolielimiä....
      Paljon kivempi on peloettella, uhkata ja alistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      90
      3080
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      69
      2350
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      27
      2173
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      79
      1638
    5. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      388
      1543
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      59
      1402
    7. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      89
      1309
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      23
      1214
    9. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1149
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      48
      1084
    Aihe