Minipillerit ja jatkuva tiputteluvuoto

Hei!
Olen 26-vuotias perusterve nainen. Ongelmani on jatkuva tiputteluvuoto. Syön desogestrel ratiopharm minipillereitä pian toista vuotta. Nyt kuitenkin noin 3-4kk on ollut häiritsevää vuotoa, välillä enemmän ja välillä vähemmän. Kun aloitin pillerit niin vuodot jäi kokonaan pois. Mistäköhän johtuu nyt tämä yhtäkkinen ja jatkuva vuotojen alku?
2658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Todennäköisestihän se johtuu niistä pillereistä. Syytä mennä lääkäriin. Voidaan sulkea siellä myös muut vaihtoehdot pois (esim. tulehdus, sukupuolitauti...)

Äänestä

Kyll maar mullakin tiputtelee.Pakko mennä lääkäriin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epätoivoinen26 kirjoitti:

Hei!
Olen 26-vuotias perusterve nainen. Ongelmani on jatkuva tiputteluvuoto. Syön desogestrel ratiopharm minipillereitä pian toista vuotta. Nyt kuitenkin noin 3-4kk on ollut häiritsevää vuotoa, välillä enemmän ja välillä vähemmän. Kun aloitin pillerit niin vuodot jäi kokonaan pois. Mistäköhän johtuu nyt tämä yhtäkkinen ja jatkuva vuotojen alku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu