Oletko ajellut moottorikelkalla

Delmä

Millaisia ajokokemuksia Haukiputaan lähistöltä?

3

528

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lerssinen_

      Moottorikelkoille pitäs laittaa kunnon haittavero. Myös pakollinen ajopäiväkirja jossa reittisuunnitelma kellonaikoineen. Vain työn ja ammatinharjoittamistarkoituksessa moottorikelkalla ajelu olisi vapaata. Hyvän harrastuksen ovat pilanneet nämä isien ostamilla kelkoilla sinne ja tänne rälläävät pikkuapinat juurikin Haukiputaalla.

      • polttoainehanatkiinni

        Moottorikelkoilla on jo haittavero, kuten kaikilla muillakin moottoriajoneuvoilla, se maksetaan aina tankatessa, kelkkaa ja varaosia ostettaessa, lisäksi tulee vielä vakuutusmaksut.
        Siinä mielessä olen samaa mieltä, että vain ammatinharjoittajilla olisi oikeus ajaa moottoriajoneuvoa, kaikkien pitäisi käyttää julkisia kulkuneuvoja, tai vähintäänkin taksia. Kaikki turha moottoriajoneuvoilla ajeleminen pitäisi kieltää kokonaan, jalan tai pyörällä liikkuminen on paljon terveellisempää mitä autossa löhöäminen. Pitkät matkat taittuu bussilla tai junalla nätisti.


    • Perkeleissön

      Penikathan ne rällä keloillaan missä sattuu. Vetelevät tienpenkoilla ja pyöräteillä melkoista vauhtia. Lintumaansuontielläkin meinasi tulla alaikäinen viikari kelkalla auton keulaan mutta sain väistettyä ojaan. Jonkin verran vitutti odottaa hinausapua. Toista kertaa en väistä vaan ajan pikkuprinssin päälle jarruttamatta. Vitun apinat ja niiden vanhemmat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      965
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      513
      831
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      791
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      568
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe