Edustava

Joku tuossa väitti, että Saab ei ole edustava. Miksi sitten esimerkiksi Suomen valtio on ostanut 9-5 -malleja ministeriön kulkuvälineeksi? Saabilla ei tietysti ole sellaista mallia, kuin S80, mutta kyllä se on mielestäni edustava.
10773
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On se kyllä edustavimpia noista tavallisen ihmisen ostettavissa olevista autoista. Puhut totta eikä 80 Volvo sen edustavampi ole, hieman isompi vain.

Äänestä
  • S80 on musta vitun ruma. Sisältä kylläkin oikein hieno, mutta kirkkoherravolvon jälkeen universumin rumin volvo. Myös S60.

    Äänestä

Oletteko panneet merkille että aina esim TM käyttää rengastestien tekemiseen 95sia. Ja kun kyseessä on erittäin tarkkojen ja perusteellisten testien tekeminen, on käytettävän auton oltava todella hyvä. Ainoastaan kunnon eväillä on mahdollista saada renkaitten eri vivahteet ja erot selville.

Tämän on näköjään Suomen autolehdetkin huomanneet...:)

Äänestä
  • Lehtien rengastestien Saabeissa on Ruotsin rekisterikilvet.

    Äänestä

  • Teme kirjoitti:

    Lehtien rengastestien Saabeissa on Ruotsin rekisterikilvet.

    TM taisi mainitakkin että testit(usein) ovat viiden maan yhteiset, taitaa ruotti olla sitten isäntänä. No ei muuta asiaa

    Äänestä

  • Ei ole aina saabi rengastestissä, viimeaikoina kylläkin. Ja seuraavaksi joku muu merkki.

    PS. Hyvä että saabia suositaan. Onko saabilla muuten vielä suomalaisia alihankkijoita?

    Äänestä

Suomen valtion auto- ja muutkin hankinnat on keskitetty Hanselin käsiin. Se määrittelee mitkä merkit ovat sallitut eri virastoille jne. Valintaan vaikuttavat kotimaisuusaste, kauppapolitiikka jne. Saabia ei todellakaan ole valittu edustavuuden vuoksi. Vai oletko nähnyt Saabia esim Yhdysvalloissa tai euroopassa firmojen edustusautoina paitsi pohjoismaissa.

Äänestä
  • saatanan elvis,haista poika persesilmä.
    Tottahan ne ny jenkeissä omillaan ajelee.
    Äläkä vaivaudu vastaamaan,en lue kusipäitten viestejä.

    Äänestä

  • ei kylläkään jenkeissä käytä, mutta jenkeissä Saabi on todella arvostettu auto!

    Äänestä

  • Muistaakseni Portugalin ministerit käyttävät Saabeja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teme kirjoitti:

Joku tuossa väitti, että Saab ei ole edustava. Miksi sitten esimerkiksi Suomen valtio on ostanut 9-5 -malleja ministeriön kulkuvälineeksi? Saabilla ei tietysti ole sellaista mallia, kuin S80, mutta kyllä se on mielestäni edustava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu