Fb kirjautumiset vieraista paikoista?

Tietoturvaa

Mitä tarkoittaa, kun fb asetuksien turvallisuus valikossa näkyy, että sinne on kirjauduttu monesta paikasta, vaikka en ole koskaan ollut noissa paikoissa. Ja että vaikka paikka Kotka on koko ajan aktiivinen. Vaikka poistan ne ne tulevat aina uudestaan? Osaako joku sanoa onko vakavaa. Pitäisikö laittaa joku tuplaturvaratkaisu. Myös , se kun tulee noita kaveripyyntöjä jotka on selkeästi jotain viruksia tai huijauksia, miten ne saisi loppumaan? Miksi niitä tulee?

4

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alesia

      Mulla sama juttu! :(

    • Niinnin

      Mietin vain oikeastaan tuota ’Kotka ative now’, että onko se joku googlen keskus vai miksi se on aina aktiivinen? Vai onko joku kirjautuneena tililleni jostain syystä? Mut ehkä täällä ei ole ketään joka tietää. Ehkä pitää kysyä muualta.

    • feafs

      Paikkakunta on se paikka, joka näkyy julkisen netin suuntaan. Todennäköisesti operaattorisi kierrättää yhteydet Kotkan kautta.

      Mobiiliverkot ovat lisäksi ihan oma lukunsa, kun ne ovat suurelta osin operaattorin NAT:n takana.

      Aina aktiivinen yhteys voisi viitata mobiililaitteeseen. Kännykän sovellus on jatkuvasti yhteydessä FB:n palvelimen suuntaan valmiina vastaanottamaan ilmoituksia.

      • Niksam

        Thanks, ehkä se on Elisa joka kierrättää yhteyden Kotkan kautta. Joitain muitakin kirjautumisia on joku 7 kpl mutta ehkä selvitän ne poistamalla ja katsomalla ilmestyvätkö vielä uudestaan. No,pikkasen tarkistelen jotain yleiseen tietoturvaan liittyviä asioita. Siis kiitoksia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3230
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1962
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1930
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      83
      1807
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1532
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1438
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1356
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1329
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1222
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe