Fb kirjautumiset vieraista paikoista?

Tietoturvaa

Mitä tarkoittaa, kun fb asetuksien turvallisuus valikossa näkyy, että sinne on kirjauduttu monesta paikasta, vaikka en ole koskaan ollut noissa paikoissa. Ja että vaikka paikka Kotka on koko ajan aktiivinen. Vaikka poistan ne ne tulevat aina uudestaan? Osaako joku sanoa onko vakavaa. Pitäisikö laittaa joku tuplaturvaratkaisu. Myös , se kun tulee noita kaveripyyntöjä jotka on selkeästi jotain viruksia tai huijauksia, miten ne saisi loppumaan? Miksi niitä tulee?

4

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alesia

      Mulla sama juttu! :(

    • Niinnin

      Mietin vain oikeastaan tuota ’Kotka ative now’, että onko se joku googlen keskus vai miksi se on aina aktiivinen? Vai onko joku kirjautuneena tililleni jostain syystä? Mut ehkä täällä ei ole ketään joka tietää. Ehkä pitää kysyä muualta.

    • feafs

      Paikkakunta on se paikka, joka näkyy julkisen netin suuntaan. Todennäköisesti operaattorisi kierrättää yhteydet Kotkan kautta.

      Mobiiliverkot ovat lisäksi ihan oma lukunsa, kun ne ovat suurelta osin operaattorin NAT:n takana.

      Aina aktiivinen yhteys voisi viitata mobiililaitteeseen. Kännykän sovellus on jatkuvasti yhteydessä FB:n palvelimen suuntaan valmiina vastaanottamaan ilmoituksia.

      • Niksam

        Thanks, ehkä se on Elisa joka kierrättää yhteyden Kotkan kautta. Joitain muitakin kirjautumisia on joku 7 kpl mutta ehkä selvitän ne poistamalla ja katsomalla ilmestyvätkö vielä uudestaan. No,pikkasen tarkistelen jotain yleiseen tietoturvaan liittyviä asioita. Siis kiitoksia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3122
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1724
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1019
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      97
      965
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe