Östringit

Missihullu

Kuka muistaa, mitä sukua keskenään olivat (vai olivatko edes) Maila Östring, Esti Östring ja Satu Östring? Maila oli vuonna 1964 2. perintöprinsessa, Esti v. 1965 samoin 2. pp, ja Satu Östring voitti 1966 Miss Suomi -tittelin oli Miss Universum -kisan kakkonen (!).

Muistan jostain vanhoista lehdistä lukeneeni Östringin "missisuvusta", ennestään oli siis jotenkin tuttu tämä nimi. Mutta tietäiskö joku lisää?

7

11000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelle Svensson

      Östring. Siis Ö-string?

    • E-vastaaja

      Olivat sisaruksia. Ja tämä on faktaa.

      • Missihullu

        Tällaista muistelinkin, mutten ollut varma. Olis voinut kyllä itsekin kaivella netistä, mutta a) laiskuus ja b) keskustelun herättämisen halu :) iskivät.


    • valokuvamuisto

      Satu, Esti ja Maila ovat sisaria, kuten yllä joku kirjoitti. Sisarusparveen kuuluu myös Sisko. Miss Suomi tai 1. perintöprinsessa vuonna 1960 oli Heli Heiskala ja on heidän sisarpuolensa. Helin lentäjä-isä tiettävästi kuoli sodassa 1940.
      Itse asuin samassa talossa Tampereella 1950-luvulla ja muistan hyvin Siskon ja Sadun.

    • Anonyymi

      Kyllä, sisaruksia ovat! Muistan kun eräässä aikakausilehdessä oli iso artikkeli joskus 70-luvulla heistä. Siinä jutussa muistaakseni he kaikki kuvassakin. Heillä oli joitain kauneuskilpailujen palkintojakin käsissään ja Sisko-sisarellakin hopeinen koristelautanen, oli saanut jonkun palkinnon jossain vaatimattomissa kylätapahtuman kisoissa tyyliin miss Lohja.

    • Anonyymi

      Mamma Östring ja hänen kaunis viisikkonsa Suomen Tampereelta:
      Hellin Maria Heiskala Östring (Heikkila) (1910 - 2010,
      puolisot: Urho Heiskala ja Erkki Albininpoika Östring)
      synnytti viisi kaunista tytärtä.
      Östringin sisarussarjasta tuli neljä missiä.
      Vuoden 1960 Miss Suomi -kilpailujen voittajaksi valittiin Heli
      Heiskala, joka sai epäviralliseksi arvonimeksi Miss Messuhalli.
      Maila Östrig oli vuonna 1964 2. perintöprinsessa.
      Esti Östring oli vuonna 1965 2. perintöprinsessa.
      Satu Charlotta Östring oli vuoden 1966 Miss Suomi.
      Hän oli myös Miss Scandinavia,
      Miss Universumin 1. perintöprinsessa,
      Miss Eurooppa -kilpailujen 4. perintöprinsessa.
      Miss International Beauty -kilpailuissa hän oli
      1969 1. perintöprinsessa.
      Lisäksi Sisko Östring oli myös viehättävä, mutta en tiedä, osallistuiko hän missimittelöihin.

    • Anonyymi

      Tunsin Östringin tytöt. Heli Heiskalaa en ole tavannut. Tytöt olivat Esti ,Maila ja kaksoset Satu ja Sisko. Sisko ei osallistunut kilpailuihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      57
      3793
    2. 46
      3187
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2959
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      43
      2840
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2426
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1921
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      23
      1908
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      128
      1796
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      88
      1222
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1190
    Aihe