Kuka muistaa, mitä sukua keskenään olivat (vai olivatko edes) Maila Östring, Esti Östring ja Satu Östring? Maila oli vuonna 1964 2. perintöprinsessa, Esti v. 1965 samoin 2. pp, ja Satu Östring voitti 1966 Miss Suomi -tittelin oli Miss Universum -kisan kakkonen (!).
Muistan jostain vanhoista lehdistä lukeneeni Östringin "missisuvusta", ennestään oli siis jotenkin tuttu tämä nimi. Mutta tietäiskö joku lisää?
Östringit
7
12211
Vastaukset
- Pelle Svensson
Östring. Siis Ö-string?
- E-vastaaja
Olivat sisaruksia. Ja tämä on faktaa.
- Missihullu
Tällaista muistelinkin, mutten ollut varma. Olis voinut kyllä itsekin kaivella netistä, mutta a) laiskuus ja b) keskustelun herättämisen halu :) iskivät.
- valokuvamuisto
Satu, Esti ja Maila ovat sisaria, kuten yllä joku kirjoitti. Sisarusparveen kuuluu myös Sisko. Miss Suomi tai 1. perintöprinsessa vuonna 1960 oli Heli Heiskala ja on heidän sisarpuolensa. Helin lentäjä-isä tiettävästi kuoli sodassa 1940.
Itse asuin samassa talossa Tampereella 1950-luvulla ja muistan hyvin Siskon ja Sadun. - Anonyymi
Kyllä, sisaruksia ovat! Muistan kun eräässä aikakausilehdessä oli iso artikkeli joskus 70-luvulla heistä. Siinä jutussa muistaakseni he kaikki kuvassakin. Heillä oli joitain kauneuskilpailujen palkintojakin käsissään ja Sisko-sisarellakin hopeinen koristelautanen, oli saanut jonkun palkinnon jossain vaatimattomissa kylätapahtuman kisoissa tyyliin miss Lohja.
- Anonyymi
Mamma Östring ja hänen kaunis viisikkonsa Suomen Tampereelta:
Hellin Maria Heiskala Östring (Heikkila) (1910 - 2010,
puolisot: Urho Heiskala ja Erkki Albininpoika Östring)
synnytti viisi kaunista tytärtä.
Östringin sisarussarjasta tuli neljä missiä.
Vuoden 1960 Miss Suomi -kilpailujen voittajaksi valittiin Heli
Heiskala, joka sai epäviralliseksi arvonimeksi Miss Messuhalli.
Maila Östrig oli vuonna 1964 2. perintöprinsessa.
Esti Östring oli vuonna 1965 2. perintöprinsessa.
Satu Charlotta Östring oli vuoden 1966 Miss Suomi.
Hän oli myös Miss Scandinavia,
Miss Universumin 1. perintöprinsessa,
Miss Eurooppa -kilpailujen 4. perintöprinsessa.
Miss International Beauty -kilpailuissa hän oli
1969 1. perintöprinsessa.
Lisäksi Sisko Östring oli myös viehättävä, mutta en tiedä, osallistuiko hän missimittelöihin. - Anonyymi
Tunsin Östringin tytöt. Heli Heiskalaa en ole tavannut. Tytöt olivat Esti ,Maila ja kaksoset Satu ja Sisko. Sisko ei osallistunut kilpailuihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii324660Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1293998Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta333717Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462719Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862593Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole442497Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom132471Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin662318Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt541969Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1471801