Kela perii opintotukia takaisin

kysyjä1

Hei,

Eli kerron lyhyesti asian. Aloitin ammattikoulun syyskuussa 2016 ja lopetin sen kesken syksyllä 2017, nyt tuli kelalta kirje, että pitäisi maksaa opintotukia takaisin yli 1400e, en ymmärrä, että miksi. En ollut opiskeluaikana töissä, sain vaan kelan opintorahaa ja opintolainaa. Onko kenellä asiasta tietoa, että joudunko oikeastaan maksamaan edm. summan kelalle. Olin kyllä töissä ennen kouluun menemistä vuonna 2016 ja sitten kun lopetin koulun 2017 syksyllä, menin takaisin töihin samalle työnantajalle. Siis mistä kela nyt yrittää periä minulta rahaa?

Saisko asiallisia vastauksia?

6

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9o7y98

      Täyttyikö se väh. 5 op/ opiskelukuukausi sinä aikana kun sait opintotukea?
      Mitä siinä takaisinperintäpäätöksessä oli perusteena?
      Täältä voi kysyä nimettömänä asioista: https://kysykelasta.kela.fi/viewforum.php?f=104

      Ja tietysti soitto Kelaan selvittää varmaan noita perusteita, sen jälkeen on helpompi sanoa miten edetä.

    • Noupänik

      Mulla oli kanssa isot takaisinperinnät kun menin valmistumisen jälkeen töihin saman vuoden aikana. Asia selvis kun otin yhteyttä Kelaan, piti vaan vahvistaa että juu työt oli vasta sen jälkeen kun opiskelu päättyi. Soita ja kysy Kelasta kuitenkin.

    • 785478564

      Hyvin varmasti tulorajasi ovat ylittyneet. Kela ei saa verottajalta tietoa siitä, koska olet tulosi ansainnut. Heille tulee ainoastaan koko vuoden verotustiedot ja jää sinun tehtäväksesi selvittää, ettet ole tuloja ansainnut yhtä aikaa opintojen kanssa.

      Sinulta ei todennäköisesti tulla perimään mitään takaisin, kunhan ensin annat oman selvityksesi tuloistasi ja niiden ajankohdista. Siispä kaivelemaan palkkatositeita esiin.

    • Tyhmäkö

      Näin juuri.. Sua on varmaan saamassasi kirjeessäkin neuvottu, miten toimia. Mutta kerrotaan nyt vielä ja tehdään rautalangasta malli, jos menis jakeluun. Kelalle menee verottajalta tieto koko vuoden ansioista könttäsummana. Kun tulorajasi on ylittynyt, sinun on toimitettava selvitys ajalta, johon palkanmaksi on kohdistunut. Ellet ole ansainnut mitään opiskeluaikana, päätös korjataan ja mitään ei peritä takaisin. Ei sun oikeastaan tarvi maksaa mitää takaisin, kun selvityksrn (palkkakuitit/todistukset ) olet toimittanut Kelaan. Muistaakaeni tuon perintäkirjeen mukana on vielä lomake, johon voi täyttää eriteltynä kuukaudet, joilta palkkaa on maksettu. Mitä oikein opiskelet, ellei edes tuollainen selvä asia, jossa on vielä hyvät ohjeet mukana mene jakeluun? Olisko asiaa parempi kysyä kelasta kuin täältä palstoilta..

      • mimerkkini

        Hyvät vastauksethan kysyjälle tuli. Turha häntä on moittia edes epäsuoraan nimimerkillä. Sellaista voi moittia, joka ei kysy mistään. Joo, tietysti Kela olisi ollut vielä parempi paikka kysyä, mutta kun sieltä lävähtää pumaskat, niin siinä moni häkeltyy.


    • opintotuki11

      Hei

      Joo kiitos teille, jotka vastasitte asiallisesti- Kysymyksen tarkoitus oli, että onko joku muu kokenut vastaavaa. Asia on selviämässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe