Kirjan nimi

kukkkuu

Minulla oli mielessä hyvä kirjan nimi, joka on tosi tärkeä sisällön kannalta eli se nimessä mainittu ilmenee kirjassa runsaasti. Nimi on tyyliin Harry Potter ja viisasten kivi. Nyt huomasin, että jo ajat sitten on julkaista romaani, jonka nimi on ylläolevaan tyyliin Viisasten kivi (siis nimi ei oikeasti liity Potteriin, vaan tuo on esimerkki). Olisiko minun tyhmää pitää tuo nimi ennallaan, onhan se hieman eri, koska alussa on nimi, vai kannattaisiko vaihtaa täysin?

7

560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huji

      etsi synonyymi kirjan nimelle, samaa tarkoittava...niin helppoa

    • kukkkuu

      Synonyymejäkin on käytetty, mikä myös yllätti minut. Monet vanhempia teoksia. ap

    • Teknodonna

      heips vaan täältä kaukaa

      kirjan nimessä on oleellisinta sen nimi. nimi toimii kuin häkä sitä haistelevalle.

      loppu on historiaa.

      (naurua)

      • Teknodonna

        jestas

        kello on jo puoliyö; kellot nuo kohta lyö

        (hihitystä)


    • Jos olet tarjoamassa käsikirjoitusta perinteiselle kustantajalle, kirjan nimestä ei kannata ottaa paineita. Kustantajalla on yleensä nimittäin hyvin paljon sanavaltaa nimen suhteen (kuten myös kansien ja kirjan takatekstin). Lisäksi jos aiempi teos on julkaistu kymmeniä vuosia sitten, ei välttämättä ole edes ongelma jos nimi pysyy samana. Maailmalla on saman nimisiä kirjoja paljon, Suomessa toki harvemmin, mutta osanimikaimat eivät ole mikään maailmanloppu.

      Jos siis käsikirjoitus on vielä kesken, kirjoittaisin siis kirjan kaikessa rauhassa loppuun ja sitten ratkaisisin ongelman, sikäli kuin se ongelma onkaan. Joskus vastaus voi myöhemmin tulla salamana kirkkaalta taivaalta, ja jos todella pidät nykyisestä, säilyttäisin sen ainakin toistaiseksi.

    • Brändäys

      Kustantaja profiloi fiktiiviselle ( kaunokirjallinen tuote) kirjalle kaupallisen nimen joka myy. Nimi ei välttämättä ole tekemisissä kirjan sisällön kanssa. Kytkös voi olla löyhä. Nimi on enempikin aasinsilta. Kustantaja myös rankkeeraa omia kirjailijoitansa hyviin ja heikompiin. Tallisäännöt. Hyvän kirjailijan brändiä kustantaja suojelee ja varjelee mustasukkaisen tarkoin. Vähemmän myyvän kirjailijan tuotosten nimiä kustantaja profiloi ja himmaa tarkoituksella vähän heikommaksi. Elämä ei ole reilua tässäkään asiassa. Tiedekirjan (nonfiction) nimeämisessä kirjoittajalla on paljonkin sanavaltaa.

    • Kukkkuu

      Kiitos vastauksista. Oli oikeastaan hyvä miettiä uudestaan kirjan nimeä, sillä keksinkin paremman ja omaperäisemmän ja silti hyvän. Saan nimetä kirjani itse, koska todennäköisimmin julkaisenkin itse, jos vaan saan sen joskus valmiiksi ja hiotuksi. Ap.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      32
      2401
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      100
      2272
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      18
      1309
    4. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      49
      1167
    5. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      32
      1130
    6. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      23
      851
    7. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      51
      810
    8. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      11
      781
    9. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      53
      715
    10. Sammuuko meillä

      Kipinä kun ei enää nähdä
      Ikävä
      56
      704
    Aihe