Miten sumuvalot saa päälle Grande Puntossa ja Punto Evossa? Osaako kenelläkään kokemuksia? Haluaisin saada selkeät ohjeet.
Miten sumuvalot saa päälle Grande Puntossa?
Sumuvalotpäälle
7521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitä sanoo maailman vähiten luettu kirja?
Ohjekirjassa ei sanota mitään, koska ei ole vakiovaruste. Dynamiciin tuo kuuluu vakiovarusteena mutta ei Activeen. Mutsillani on Dynamic, mutta ohjekirjassa ei mainitu sumuvaloista mitään. Sumuvalot löytyvät kuitenkin autosta. Onko kenelläkään kokemusta tai Grande Puntoa tai Punto Evoa sumuvaloilla?
Ei tässä mitään sumuvaloja ole.
Koeajoin vuosia sitten sellaisen G.Punton jossa oli sumuvalot. Muistaakseni kojelaudan vasemmalla puolella jossa muutamia nappuloita, olikohan siinä myös mittarivalojen säätö ja valojen kork.säätö samoilla kohdilla.
Googlasin vielä kuvahaulla, laitoin hakusanoiksi Grande Punto sumuvalot. Löytyi varaosien kuvia ja ainakin yksi kuva jossa se valonappula on. Eli kuten muistelinkin siinä on nappularypäs ratin vasemmalla puolella kojelaudassa. Siinä on samassa nappulat: menu esc, nuolet ylös ja alas (mittarivalon säätö), valojen kork.säätö ja kaikkein vasemmaisimmat nappulat ovat etusumuvalojen ja takasumuvalojen painikkeet.
vasemmalla puolella kojelaudassa ilmasuuttimen alla on painonappeja joilla tehdään esim valojen korkeussäätö. Samassa rykelmässä on myös etu- ja takasumuvalojen kytkimet, molemmille on omansa.
Niin ja sitten kun sen namiskuukkelin on löytänyt,valot sammuu myös samasta napista. Helppoa kuin heinänteko...