Miten sumuvalot saa päälle Grande Puntossa?

Sumuvalotpäälle

Miten sumuvalot saa päälle Grande Puntossa ja Punto Evossa? Osaako kenelläkään kokemuksia? Haluaisin saada selkeät ohjeet.

7

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sormipoisnenästä

      Mitä sanoo maailman vähiten luettu kirja?

      • Sumuvalotpäälle

        Ohjekirjassa ei sanota mitään, koska ei ole vakiovaruste. Dynamiciin tuo kuuluu vakiovarusteena mutta ei Activeen. Mutsillani on Dynamic, mutta ohjekirjassa ei mainitu sumuvaloista mitään. Sumuvalot löytyvät kuitenkin autosta. Onko kenelläkään kokemusta tai Grande Puntoa tai Punto Evoa sumuvaloilla?


    • valonamiskaa-kokeile

      Ei tässä mitään sumuvaloja ole.

    • GrandePuntoClub

      Koeajoin vuosia sitten sellaisen G.Punton jossa oli sumuvalot. Muistaakseni kojelaudan vasemmalla puolella jossa muutamia nappuloita, olikohan siinä myös mittarivalojen säätö ja valojen kork.säätö samoilla kohdilla.

    • GrandePuntoClub

      Googlasin vielä kuvahaulla, laitoin hakusanoiksi Grande Punto sumuvalot. Löytyi varaosien kuvia ja ainakin yksi kuva jossa se valonappula on. Eli kuten muistelinkin siinä on nappularypäs ratin vasemmalla puolella kojelaudassa. Siinä on samassa nappulat: menu esc, nuolet ylös ja alas (mittarivalon säätö), valojen kork.säätö ja kaikkein vasemmaisimmat nappulat ovat etusumuvalojen ja takasumuvalojen painikkeet.

    • puttoevo

      vasemmalla puolella kojelaudassa ilmasuuttimen alla on painonappeja joilla tehdään esim valojen korkeussäätö. Samassa rykelmässä on myös etu- ja takasumuvalojen kytkimet, molemmille on omansa.

      • einaraivar

        Niin ja sitten kun sen namiskuukkelin on löytänyt,valot sammuu myös samasta napista. Helppoa kuin heinänteko...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      117
      4326
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      150
      3689
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      90
      3450
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1740
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1568
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1211
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe