Luin tuossa kysymyksen, joka koski romanien uskoa. Larssi -nimimerkki vastasi, että: "Kuuntelin hiljan Oulusta, kun Joku friiman, siellä lauloi ja tanssi helluntaitilaisuudessa, ja yleisö heilui mukana...ehkä tällainen sopii paremmin, jos ei oo päässyt elävään uskoon... "
Miksi noin kielteinen asenne tanssiin ja lauluun? Taitaa olla yleinen asenne vl. piireissä? Kuitenkin sanalaskujen kirjassa sanotaan näin: 3.Ylistää häntä (Jumalaa) raikuvin torvin, ylistäkää häntä harppua ja lyyraa soittaen!
4.Ylistäkää häntä tanssien ja rumpua lyöden, ylistäkää häntä huilua ja luuttua soittaen!
5. Ylistäkää häntä symbaalien helinällä, ylistäkää häntä riemukkain symbaalein!
6. Kaikki te, joissa on elämän henkäys, ylistäkää Herraa! Halleluja!
Miksi noin kielteinen asenne tanssiin ja lauluun? Taitaa olla yleinen asenne vl. piireissä? Kuitenkin sanalaskujen kirjassa sanotaan näin: 3.Ylistää häntä (Jumalaa) raikuvin torvin, ylistäkää häntä harppua ja lyyraa soittaen!
4.Ylistäkää häntä tanssien ja rumpua lyöden, ylistäkää häntä huilua ja luuttua soittaen!
5. Ylistäkää häntä symbaalien helinällä, ylistäkää häntä riemukkain symbaalein!
6. Kaikki te, joissa on elämän henkäys, ylistäkää Herraa! Halleluja!
Vastaukset 27
Vanhimmat
Vanhoillislestadiolaisuus ei yleensäkään ole pitänyt tapanaan toimia Raamatun sanan mukaan. Miksi sitten tässäkään asiassa?
Sotilasmarssit ja marssiminen musiikin tahtiin lie myös synnillistä.
Ei ole. Sotilasmusiikki on hieno, miehekäs ja rytmikäs musiikin laji.
Jatkakaa!
Joopa...se kiihottaa tappamaan ,toisin kuin rock se kiihottaa lisääntymään..
Ei tanssiminen itsessään ole mitään syntiä eikä edes millään tavalla viekoittele syntiin!
Tanssiminenhan on vain mukavaa liikkumista musiikin tahdissa. Eri asia on sitten mitä esim. tanssipaikoilla yleensä tehdään kun joillakin tuntuu sinne menemisen tarkoitus olevan että saisi huorata tai tehdä muuta jumalattomuutta...
sekään ei mielstäni ole sopivaa naimisissa olevalle että lähdetään tansseihin ilman puolisoa.
Mutta itse tanssiminen vaikkapa hyvän valssin tahdissa ei ole mitään pahaa. Mitäpä pahaa musiikin tahdissa liikkuminen olisikaan? Sehän tuottaa mielihyvää ja saa samalla vähän liikettä! Kuuntelemmehan me muutenkin hyvää musiikkia oli se sitten hengellistä tai ei ja kun mieli yhtyy musiikkin tulee hyvälle tuulelle niin se jo oikeastaan ON eräänlaista "tanssimista". Voisi Jeesuksen sanoja mukaellen sanoa, että silloin "on jo SYDÄMESSÄÄN tanssinut"!
Toisaalta uskovaisten kauhu tanssilavoja kohtaan ei ole aina ihan perusteltua koska eihän siellä ole muuta kuin mitä maailma muutenkin säsältää elikkä jos ei kärsi nähdä tanssimista tai kuulla iskelmämusiikkia niin sitten pitää lähteä maailmasta pois! tai jos joku tekee siellä huorin, niin tapahtuuhan sitä esim. työpaikoilla, ruokaravintoloissa, kodeissa jne. yhtälailla joten ei saisi mennä näihinkään paikkoihin jos on tullut niin pyhäksi ettei enää kestä "syntisten" seuraa.
Mitä taas tulee tuohon helluntailaisten "tanssimiseen" hengellisissä tilaisuuksissa niin se on kyllä ihan eri asia; -eivät ne siellä tapaa tanssia, vaan korkkeintaa hojua jonkun hengellisen musiikin tahdissa pyrkien pääsemään tunnelman pumppaamisella ja kiihottamisella jonkinlaiseen transsia muistuttavaan tilaan että saisivat hurmoksissa nähdä "näkyjä", puhua siansaksaa tms. SE ON syntiä koska siinä sekoitetaan uskonto ja räävitön ihmeiden metsästys ja vääristellään kristillisyyttä että se olisi transsiin pyrkimistä tai hurmostilaa.
Mutta jos tanssi otetaan ihan puhtaasti tanssina niin siinä ei ole mitään pahaa! Jos uskovainen menee vaikkapa häihin ja siellä tanssii niin siinä ei ole mitään pahaa. Tätä mieltä oli Lutherkin (en enää muista kohtaa) mutta hän sanoi, että muutenhan pienet lapsemmekin tekisivät syntiä tanssahdellessaan musiikin tahdissa!
Eikä kaikessa iskelmämusiikissa ole synnilliset sanat, vaan iskelmiä on hirmu paljon joissa on tosi hyvät, voisi sanoa jopa kristillisen mielenlaadun mukaiset sanat jotka kertovat kahden ihmisen välisestä rakkaudesta , elämästä ylipäätään jne.
Oli mukava lukea asiallista ja perusteltua tekstiä. Sinulla on tietoa ja taitoa kirjoittaa asiapitoista tekstiä halutessasi. Älä pidä kynttilää vakan alla.
kommentissasi saneli itse saatana.
Tanssiminen itsessään ei ole syntiä... Siinähän saa hyvin liikuntaa... Mutta emme tanssi sen vuoksi, että olemme kokeneet sen Jumalasta vieroittavaksi tavaksi...
Uskovaisena, (en todellakaan sen parempana ihmisenä kun ei-vl:ät) minulle tulee vain huono omatunto tanssitapahtumissa... Eivät ne ole minulle... Ei sitä tanssimista sen enempää tarvitse perustella... Sen kyllä uskon kautta ymmärtää... Jos ei halua ymmärtää, niin sen kuin tanssii!
Pikkusiskoni, 2v., kyllä hyppelee rytmikästä musiikkia kuullessaan. Ei siinä mitään pahaa ole!!! Kyllä me vl:t ihan samanlaisia ihmisiä olemme kuin muutkin!!
tulisi johonkin tilaisuuteen mukanaan rummut, kitara jne., niin mitä sanoisitte? Pitäisittekö sitä paheksuttavana?
Kysymyksessä en tarkoittanut siis yleistä tanssimista ja musiikkia, vaan nimenomaan hengellisissä tilaisuuksissa esiintyvää. Eli onko rummut, kitarat, tanssi jne. sittenkin kartettavia asioita, jos niillä ylistetään Herraa?
korjata käsityksiäsi. Olin lapsena usein helluntailaisten kokouksissa ja voin sanoa, että ei siellä mihinkään transsiin yritetty. Joku on tainnut syöttää sinulle hieman propagandaa, jonka olet kerrasta uskonut.
Ja totta on, että helluntaipiireissä esim. kielilläpuhumista pidetään Pyhän Hengen läsnäolona, mutta siitähän manitaan Raamatussakin. Opetuslapset saivat sen lahjaksi. Mutta sen haluan sanoa, että eivät helluntailaiset ajattele, että uskonnollisuus olisi kokoaikaista hurmostilaa. He ovat ihan tavallisia ihmisiä, joille tärkeintä on elää Raamatun mukaan. Yleensä kielilläpuhumista esiintyy juuri kokouksissa, mutta aivan yhtä paljon kokoonnutaan toisten uskovaisten koteihin, luetaan Raamattua, lauletaan, rukoillaan ja keskustellaan. Eli ei se ole mitään transsiin tai hurmokseen pyrkimistä.
Oletko koskaan vieraillut näissä kotona järjestettävissä kokouksissa? Sinulla on suuri ennakkoluulo, joka ei vastaa todellisuutta.
...muuten paitsi etten ymmärrä millä tavalla tanssiminen on "Jumalasta vieroittava tapa"?
Vieroittuuko pieni 2v. lapsesi Jumalasta tanssahdellessaan rytmimusiikin tahdissa?
Minäpä luulen, että vl-porukassa on vaan yhdessä sovittu (tai Oulussa ovat päättäneet) että "tanssiminen on Jumalasta vieroittava tapa"
Eikö niin?
Jumalsta vieroittaa SYNTI eli voin kyllä uskoa että se huorintekeminen yms. vieroittaa Jumalasta, muttei kyllä taatusti tanssiminen itsessänsä vieroita mitenkään Jumalasta.
Monessa muusakin liikkeessä kyllä pidetään tanssimistra suorastaan syntinä, mutta olen mietiskellyt sitä että miten ja missä uskovaiset nuoret tapaavat ikäisiään puolisokandidaatteja jos ne eristetään ihmismielipiteillä muista nuorista hyvin tiukasti ettei esim. ala-asteen diskoihin saa mennä jne. jotkut tuttavani pitävät kauheana syntinä sitäkin jos heidän nuorensa menee lukion "vanhaintansseihin", oikein murehtivat itsensä puolikuoliaaksi sen takia.
Kyllähän se lopultakin taitaa olla niin että varsinkin uskovaisilla on paljolti helmasyntinä tuo kilvenkiillottelu ja että ulkonaisessa suhteessa pitäisi jotenkin erottua ei-uskovista ja kun kuitenkin oikeat rajat menee sydämissä eikä hiusten värissä tai tanssimisessa... Pietistit aina ovat nostaneet jalustalle sellaisia "itsensäkieltäjiä" tai joiden on kuviteltu olevan jämeriä itsensäkieltäjiä kun heidän itsensäkieltäminen on ollut ulkonaisesti näkyvissä hartaudenharjoituksissa niinkuin Jeesuskin sanoi että kaiken he tekevät siksi että ihmiset katselisivat heitä...
Ei uskovaista erota vaateparresta eikä naamanliikkeistä vaan Jumala tietää mitenkä on asiat itse kunkin kohdalla vaikka jotkut keräävät uskonnollista ihmiskunniaa pukeutumalla vaatimattomasti ja noudattamalla monia kieltäymyksiä ja lihan sääntöjä että ihmiset huomaisivat heidän hurskautensa. Se on se "itsevalittu jumalanpalvelus" josta Raamattukin mainitsee että sillä "on viisauden maine koska se ei lihaa säästä" mutta tapahtuu kuitenkin vilppisydämessä ihmiskunnian ja turhuuden takia eikä Jumala ole sitä käskenyt.
Oikea jumalanpalvelus minkä Jumala on käskenyt ja säätänyt; -on aitoa sydämen vanhurskautta joka ei riipu lain töissä kiinni eikä harjoita itsevalittuja ulkonaisen pyhyyden tekoja. Se on ilmoitettu kymmenessä käskyssä mikä on oikea Jumalanpalvelus!
Mutta tanssimisesta vielä: se on ihan luonnollinen luonnollisen tasapainoisen ihmisen tapa liikkua ja nauttia musiikista, se on rentouttavaa ja tekee hyvän mielen! Mikäpä olisi pahuutta siinä kun oman puolison kanssa tanssii hyvässä yhteisymmärryksessä ja eikä misuta siinäkään ole mitään pahuutta jos se oma puoliso taikka itse tanssii yhden taikka kaksi tanssia jonkun sukulaisen kanssa vaikkapa häissä tms.
Mutta kuten on jo ollut puhetta niin tämäkin itsessään hyvä ja puhdas asia valjastetaan liian usein huorintekemisen välineeksi tai muuhun jumalattomuuden harjoitukseen.
Mitäpä hyviä Jumalan lahjoja paha ihmissuku ei olisi turmellut ja väärinkäyttänyt?
tanssiminen maallisen musiikin tahdissa ei kuulu kirkkoon, eikä seuroihin. Sitten näitä seuraavat hehkuttavat, teennäiset puheet...se tuosta helluntailaisten pitämästä tilaisuudesta, joihin ei ainakaan minun kiinnostukseni riitä.
Oikea lammas kuuntelee tarkasti korvallaan, onko ääni Vapahtajan. Jos on sama mitä puhutaan ja heilutaan, ei ole hänen omansa.
ryhmittymät, jotka pitävät tanssia, laulua, rumpujen soittoa jne. hyväksyttävänä tapana ylistää Jumalaa, niin eiväthän he minkään maallisen tanssimusiikin tahdissa sitä tee. Ne laulut ovat varta vasten tehty uskonnolliseen tilaisuuteen.
Ja tähän tuli viestejä yleisesti tanssimisesta ja muusta sellaisesta. En tällä viestillä tarkoittanut ottaa kantaa siihen, vaan ainoastaan uskonnolliseen musiikkiin. Olen kuullut, että vanhoilliset pitävät paheksutavana soittaa esim. rumpuja ja muuta sen tapaista musiikkia esim. heidän omissa tilaisuuksissaan. Esim. gospelista ei ilmeisesti pidetä? Tätä en ymmärrä, sillä Raamattu antaa luvan ja kehottaa siihen (!) tanssin ja rummuin ja muiden soittimien tahdittamana ylistää Herraa. Olen kuullut joskus, että gospeliakin pidetään syntisenä menona. Miksi??
Gospelin juuret ovat muualla kun lestadiolaisuuden juuret.
VL-uskoon liittyy hyvin paljon vastaavanlaisia kulttuuriin liittyviä sääntöjä.
Erilaisuus kai pelottaa... Kerran asiaan otettu kanta pidetään hamaan tuomiopäivään asti.
Gospelin juuret ovat muualla kuin lestadiolaisuuden juuret? Miten niin ovat? Kristinuskon ilmenemismuotojahan ne molemmat ovat.
Gospelin juuret eivät ole pohjoisessa agraarikulttuurissa.
Tällaistä aihetta soittimista on turha tehdä...Noita nykyisiä soittimia niin paljon väärinkäytetään, sekä opilla että soittimilla täysin maallisissa Gospelleissakin, ja on siten parempi olla käyttämättä. Ei niitä ole pakko käyttää, eikä niitä voi vaatia, vaan mielestäni terveempää käytäntöä niissäkin on hyvä vaalia. Käytämme toki monenlaisia soittimiakin välistä, mutta oikealla tavalla.
Aivan hervoton ajatus! Kiitos päivän parhaista nauruista, Larssi! Onkos siellä Raamatussa annettu ohjeet soitinten oikeasta käytöstä? Siis että vain tahtilajissa 4/4, soinnut vasemmalla, komppi oikealla jne?
Niin, ei tarvitse mennä kuin vuosia sitten tapahtuneeseen SLeyn kesäjuhlille, jossa eripaikassa oli järjestetty jytäämistapahtuma nuorille, laulun sanoja ei erottanut metelistä ja jossa oli paljon vapaita suuntia mukana...Tollaisia soittimia ja meteliä ei tarvita, eikä niitä oo koskaan raamatun aikana ollut olemassakaan. Ne kuuluu epäuskoisille ja ei tule mennä maailman jälkeen. Vaikka olin vain tuolloin lähellä Jumalan valtakuntaa, en voinut sitä koskaan hyväksyä...Niinkuin en voi nykyisin montaa muutakaan asiaa tuonkaltaisissa "liikkeissä".
//Tollaisia soittimia ja meteliä ei tarvita, eikä niitä oo koskaan raamatun aikana ollut olemassakaan.//
myöskään Internettiä.
kiinnostaisi rummut, kitarat ja tanssi Jumalan ylistämisen muotona, niin älä viitsi siitä muita moralisoida. Sitä kun ei Raamatussa kielletä, vaan siihen kehotetaan.
Ja mitään sähköistä ei vielä Raamatun kirjoittamisen aikana ollut, mutta rummut ovat kyllä olleet ja tanssi. Symbaalit, huilut ja muutkin Raamatussa mainitaan. Taitaa olla sinulla vain kulttuurisi painolasti mukana? alkuseurakunnan ym. aikainen meno on ollut melko erilaista kuin teidän ilottomat tapahtumat.
Viinan, huumeiden ja päihteiden käyttö, joka tapahtuu himoiten tai humaltumistarkoituksessa. Vaikeuksien tullen ei pidä paeta noiden turviin, vaan luottaa Jumalaan ja rukoilla apua häneltä, sillä hän auttaa oikealla ajalla ja tavalla hyvän tahtonsa mukaan. Huomio: Vähäinenkin huumeiden kokeilu voi olla kohtalokasta, sillä se voi johtaa pysyvään riippuvuuteen ja ihmisen tuhoon.
Sananl. 2 3:3 1: Älä katsele viiniä, kuinka se punoittaa.
Ef. 5:18: Älkää juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno.
1 Kor. 6:10: Juomarit eivät saa periä Jumalan valtakuntaa.
3. Sellainen tanssi, johon liittyy seksuaalisesti kiihottavia liikkeitä ja musiikkia, sopimattomia sanoja sekä viettelevä seura ja meno.
Room. 13:13-14: Vaeltakaamme säädyllisesti niin kuin päivällä, ei mässäyksissä ja juomingeissa, ei haureudessa ja irstaudessa, ei riidassa ja kateudessa, vaan pukekaa päällenne Herra Jeesus Kristus, älkääkä pitäkö lihastanne niin huolta, että himot heräävät.
4. Väärä hengellisyys ja kaikki muukin lihallinen meno.
5. Vielä meidän on varottava sitä, etteivät silmämme katsele, korvamme kuuntele ja mielikuvituksemme seuraa hyväksyen sellaisia esityksiä, filmejä, ohjelmia, elämänmenoa yms, missä rikollisuutta, epäsiveellisyyttä, uskottomuutta ja muuta syntielämää esitetään.
Tehtäviä: Keskustellaan, missä kaikkialla tällaista voi tulla vastaan ja miten silloin toimimme. Lue 1 Tim. 2:9.
Huomio: Kaikella, minkä Jumala on luonut, on myös oikea käyttönsä. Se tapahtuu sopusoinnussa Jumalan käskyjen kanssa.
97.
Millaiset asiat auttavat meitä elämään siveästi ja muutenkin oikein?
Jumalan sanan käyttö, rukous, seurakunnan tilaisuudet, uskovien seura, työ, opiskelu ja hyvät harrastukset auttavat meitä ajattelemaan, puhumaan ja tekemään sitä, mikä on oikein.
Fil. 4:8: Ja vielä, veljet, kaikki, mikä on totta, mikä kunnioitettavaa, mikä oikeaa, mikä puhdasta, mikä rakastettavaa, mikä hyvältä kuuluvaa, jos on jokin avu ja jos on jotakin kiitettävää, sitä ajatelkaa.
Mark. 14:38: Valvokaa ja rukoilkaa, ettette joutuisi kiusaukseen. Henki tosin on altis, mutta liha on heikko.
liittyi viestiini? Taitaa pääsi tehdä melkoisia aasinsiltoja. Lue vielä kerran Raamattua, äläkä tällä kertaa sekoita täysin eri asioita keskenään.
3.Ylistää häntä (Jumalaa) raikuvin torvin, ylistäkää häntä harppua ja lyyraa soittaen!
4.Ylistäkää häntä TANSSIEN ja RUMPUA LYÖDEN, ylistäkää häntä huilua ja luuttua soittaen!
5. Ylistäkää häntä symbaalien helinällä, ylistäkää häntä riemukkain symbaalein!
6. Kaikki te, joissa on elämän henkäys, ylistäkää Herraa! Halleluja!
Eli miten viina, päihteet, juopumus, irstas meno jne. liittyy tähän? Taidat vain muokata Raamattua vl.kulttuuriin sopivaksi, etkä yhtään huomaa tai halua huomata, että Raamatussa on monia asioita, jotka te olette pannaan julistaneet, mutta Raamattu ei. Tämä on yksi hyvä esimerkki siitä.
vaihto-oppilasvuoteni Texasissa ja ystävystyin siellä mustan uskovaisen tytön kanssa. Hänen mukanaan kävin useita kertoja hänen (babtisti)kirkossaan ja olin otettu siitä iloisesta meiningistä. Siis jopa minä, tavallinen luterilainen teini!!
Uskonhan pitäisi olla iloinen asia, eikä hapannaamaksi vetävä kuolemanvakava tylsä juttu. Vai mitä?
Kyllä me hellarit ehkä vähän heilutaan Jumalaa ylistäessä, mutta tanssiksi sitä ei voi sanoa. Romanitkaan eivät hirveästi tanssahda kokouksissamme. Eli puskaradio on tainnut olla väärässä. Me helluntailaiset olemme hyväksyviä ylistykselle ja ylistystanssille, mutta diskoista en ole vielä kuullut, eikä tanssi liity missään mielessä toisen sukupuolen etsintään. Meitä naisia on muutenkin kolminkertainen määrä miehiin verrattuna, joten aika surkuhupaisa disko aikaansaataisiin.
Terv. helluntailainen
Onko cityseurakunta lähellä teitä? No eräs tuttu vapaakirkkolainen hajotti siellä kaksi tuolia tanssimisella pomppimisella. Eräs kaveri "velvotetyöläinen", joutui ne korjaamaan;)
Oon joskus käynyt ky. tilaisuudessa. Siellä puhallettiin ihmisiä, jopa pieniä lapsia kumoon ja hillitön meno...häippäsin sieltä kyllä pois aika pian.
Kyllä se Rainer (ehkä;), vaan tanssi
Naisia taitaa olla aika paljon varmaan;)
Taitaa ne puhujat vedota naisten tunteisiin;)
Hauskaa kuulla, että meininkiä on jossain päin ollut. Vapaakirkko ja cityseurakunta eroavat jossain määrin hellareista siinä, että ovat ylistyspainotteisempia. Siis ero on seurakuntakohtainen. Itse olin ällistynyt kun kävin vapaakirkon kokouksessa, jossa heilutettiin lippuja ja soitettiin pianoa koko saarnan ajan. Siinä oli vanhalla helluntailaisellakin kestämistä :)
Joo, kukin tavallaan. Ei minua haittaa, jos Raikku on jossain tanssinut Herran kunniaksi. Itse asiassa olin kerran eräänlaisissa lestadiolaisseuroissa ja samanlaista huutoa siellä oli mitä hellareilla, jos pahempaakin minulle, koska en osannut varautua noihin synnintuntoon tulevien huutoihin. ;)
Joo, ehkä meidän seurakunta vetoaa naisiin enempi. Ja sitä kovasti ollaan pohdittu, miten alettaisiin rukoilemaan miesten autoasioiden sun muiden puolesta, että saataisiin heidätkin pysymään seurakunnassa. :)