Ostin uuden adsl-modeeemin TP-Link Archer VR400. Modeemissa on mahdollisuus pitää päällä sekä 2.4ghz ja 5ghz mutta mutta,,kannattaako pitää, vai olisko fiksumpaa laittaa tuo 2.4ghz disabloiduksi? Olen yrittänyt laitteet pistää käyttämään 5ghz.
2.4ghz ja 5ghz yhtä aikaa päällä
13
7320
Vastaukset
- toinen-vain-päällä
Itsellä on 5ghz niin toinen ei ole päällä, toi 5ghz on parempi olen huomannut sen esim. pelattaessa. Onko edes mahdollista, että ne on samaan aikaan päällä?
- aloittajajeppetijee
Kyllä ainakin tarjottavissa yhteyksissä näkyy erikseen 2hertsinen ja 5 hertsinen ja naapurin yhteyksiä eivät voi olla, kun täällä korvessa asun :)
- toinen-vain-päällä
Juu niin näkyy, mutta toinen on yhdistettynä ei molemmat.
- tarpeenmukaan
Voi ne molemmat pitää päällä, jos on tarvetta, esim. osa laitteista toimii vain 2.4:llä ja osa pystyy käyttämään 5:ttäkin. Mutta jos ei 2.4:ää mihinkään tarvitse niin turhaan kai sitä sitten päällä pitää.
- lsjkfhjhsj
Jos kaikki laitteesi toimii 5 ghz niin toista ei tarvitse, kannata pitää käytössä.
- toinen-vain-päällä
Juu toi olis pitänyt sanoa heti.
- aloittajajepetijee
Kiitokset kaikille! Täytyy testailla. Nyt näyttää että esim. pc ei löydä tuota 5ghz taajuutta ja sen vuoksi täytyy pitää 2.4ghz päällä. Mutta katellaan miten käy.
- 5GHz_nopeampi
Se 5 GHz on nopeampi mutta ei yhteensopiva vanhempien laitteiden kanssa
- bööörb
5GHz_nopeampi kirjoitti:
Se 5 GHz on nopeampi mutta ei yhteensopiva vanhempien laitteiden kanssa
ei ole nopeemi.
- 5G.ontäällä
5 GHz on hyvä, jos on paljon lähinaapureita, esim. kerrostalossa. 5-gigaisia ei ole niin paljon käytössä, joten löytyy vapaita kanavia paremmin.
- böörb
on ihan fiksua pitää kumpikin pällä. näin osa laitteista voi olla toisella ja hidastaa vähemmän.
- DataMan23
Ei kai siitä mitään haittaa ole! Monen vanhemman laitteen verkkolaite osaa vain tuon 2.4GHz ja uudemmilla kannattaa käyttää 5GHz verkkoyhteyttä. Jotkut laitteet osaavat käyttää jopa molempia taajuuksia ja siten tuplaavat siirtonopeuden langattomassa verkossa.
- Anonyymi
Tuo 2,4 GHz antaa maxnopeuden 300 Mbit/s ja 5Ghz jopa 1300 Mbit/s.
Luullakseni ne on molemmat oletusarvoisesti modeemeissa päällä (jos näkyy ko. valo?). Kirjautumalla modeemin asetuksiin voi valita kumpaa käyttää tai antaako molempien olla päällä. Kai niistä toisen voi ottaa päältä poiskin, ei sitten niin kauheasti tule sähkömagneettista säteilyä. %GHz antaa varmaan enemmän säteilyä koska on tehokkaampikin. Jos on kiinteäkin yhteys voi sammuttaa nämä molemmat langattomat ja hoitaa yhteyden kaapelilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152141Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631445Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061429Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61272Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681265Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001174Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell611072Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311047En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521026- 471011