Palju 6nne 100 aastasele Eestile!

jesuissoomlane

Paljud õnnitlused Eestile kui sai sada aastaseks! Tervist ja kõige hea tulevaks!

6

1481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isänmaaonhyvämaa

      Paljon onnea Eestille. Täällä ollaan Tallinnassa ja ja kohta mennään katsomaan soihtukulkuetta. Täällä ei antifantit mellasta.

    • Vaadinpalvelua

      Taitaa virolaisilla olla olla melko huono laskupää, koska muutaman vuoden päästä Viro täyttää vasta pyöreät 50 vuotta. Länsimaat, Suomi mukaan lukien onnittelee jostain syystä Viroa ikään kuin se olisi 100 -vuotta.

      Tuleekin mieleen satu keisarin uusista vaatteista, jossa kukaan ei ollut tietävinään totuutta kunnes pikkulapsi sanoi sen ääneen. Ei siinä mitään, ensi viikonloppuna Viroon pikku lomalle palveltavaksi. Sinänsä ihan sama millaiset luulot heillä on itsestään.

      • menehän.takaisin.kouluun

        Taitaa sinulla puolestaan olla melko yksinkertaisen ihmisen mieli, kun et ymmärrä että kuukausi sitten juhlistettiin Viron itsenäisyysjulistuksen 100-vuotispäivää. Tänään vastaavaa tapahtumaa on juhlistettu Valko-Venäjällä, joka kerkesi olla vain vajaan vuoden ajan itsenäinen 25.3.1918 - tammikuu 1919.


      • Hklolkhhh
        menehän.takaisin.kouluun kirjoitti:

        Taitaa sinulla puolestaan olla melko yksinkertaisen ihmisen mieli, kun et ymmärrä että kuukausi sitten juhlistettiin Viron itsenäisyysjulistuksen 100-vuotispäivää. Tänään vastaavaa tapahtumaa on juhlistettu Valko-Venäjällä, joka kerkesi olla vain vajaan vuoden ajan itsenäinen 25.3.1918 - tammikuu 1919.

        Viron itsenäisyysjulistuksen 100-vuotispäivää onkin syytä juhlia, mutta sitä näkökulmaa ei tuotu mielestäni riittävästi esille. Joku sivistymätön ja lukutaidoton Suomeen saapunut maahanmuuttaja ei välttämättä ollut selvillä totuudesta ja sai ehkä väärän kuvan.

        Tästä virolaisten lapsuksesta huolimatta toivon Virolle hyvää ja parempaa menestystä tulevaisuudessa kuin koko ajan tuhoutuvalle Suomelle.


      • Mistä lasket sen 50 vuotta ?


    • rehellinen.suomalainen

      Virohan oli sata vuotta sitten saksalaisten isäntiensä miehittämä. Ei se mikään itsenäinen ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      809
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      664
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      584
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      530
    Aihe