Paljud õnnitlused Eestile kui sai sada aastaseks! Tervist ja kõige hea tulevaks!
Palju 6nne 100 aastasele Eestile!
6
1358
Vastaukset
- isänmaaonhyvämaa
Paljon onnea Eestille. Täällä ollaan Tallinnassa ja ja kohta mennään katsomaan soihtukulkuetta. Täällä ei antifantit mellasta.
- Vaadinpalvelua
Taitaa virolaisilla olla olla melko huono laskupää, koska muutaman vuoden päästä Viro täyttää vasta pyöreät 50 vuotta. Länsimaat, Suomi mukaan lukien onnittelee jostain syystä Viroa ikään kuin se olisi 100 -vuotta.
Tuleekin mieleen satu keisarin uusista vaatteista, jossa kukaan ei ollut tietävinään totuutta kunnes pikkulapsi sanoi sen ääneen. Ei siinä mitään, ensi viikonloppuna Viroon pikku lomalle palveltavaksi. Sinänsä ihan sama millaiset luulot heillä on itsestään.- menehän.takaisin.kouluun
Taitaa sinulla puolestaan olla melko yksinkertaisen ihmisen mieli, kun et ymmärrä että kuukausi sitten juhlistettiin Viron itsenäisyysjulistuksen 100-vuotispäivää. Tänään vastaavaa tapahtumaa on juhlistettu Valko-Venäjällä, joka kerkesi olla vain vajaan vuoden ajan itsenäinen 25.3.1918 - tammikuu 1919.
- Hklolkhhh
menehän.takaisin.kouluun kirjoitti:
Taitaa sinulla puolestaan olla melko yksinkertaisen ihmisen mieli, kun et ymmärrä että kuukausi sitten juhlistettiin Viron itsenäisyysjulistuksen 100-vuotispäivää. Tänään vastaavaa tapahtumaa on juhlistettu Valko-Venäjällä, joka kerkesi olla vain vajaan vuoden ajan itsenäinen 25.3.1918 - tammikuu 1919.
Viron itsenäisyysjulistuksen 100-vuotispäivää onkin syytä juhlia, mutta sitä näkökulmaa ei tuotu mielestäni riittävästi esille. Joku sivistymätön ja lukutaidoton Suomeen saapunut maahanmuuttaja ei välttämättä ollut selvillä totuudesta ja sai ehkä väärän kuvan.
Tästä virolaisten lapsuksesta huolimatta toivon Virolle hyvää ja parempaa menestystä tulevaisuudessa kuin koko ajan tuhoutuvalle Suomelle.
- rehellinen.suomalainen
Virohan oli sata vuotta sitten saksalaisten isäntiensä miehittämä. Ei se mikään itsenäinen ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1032189
- 621334
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2301149Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971125- 101066
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671025IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56949Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91932Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175908Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸43888