Kun ystävän känny jää auki?

ja se aukeaa kaiketi taskussa?
Voiko olla rikollista kuunella sitä??
8151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Riippuu kai siitä, mitä kännystä kuulee ja alkaako hyödyntää kuulemaansa.
Minun kännyäni ainakin saa kuka tahansa naputella, siinä ei ole mitään salaista. Päin vastoin, olen antanut salasanani tieoksi läheisille, että voivat hoitaa asioitani, jos kaadun halvattuna maahan enkä pysty enää sormeani nostamaan.
Sama koskee myös läppäriäni. Opin sen, kun naapurin isäntä kuoli yllättäen, ja kaikki hänen tietonsa jäivät koneeseen, jota ei saatu auki. En tiedä tarkkaan, miten kävi, mutta mies oli niin varovainen, että oli piilottanut pankkiholvinsa avaimenkin, niin että piti murtautua siihen ja maksaa siitä maltaita.

1Äänestä

En ole vuosiin enää hallinnut kännykän, sen perusnokialaisen tekstiviestitoimintoa. Poistan kaikki siihen tuleet viestit. Dementtinen nuppini kieltäytyy hyväksymästä yhtään tekstiviestiä.
Kun lankapuhelin liittymä meiltä loppui, olin jo melko "kypsätapaus".

1Äänestä
  • Nykyajan kännyt ovat auki tavallaan...... .

    1Äänestä

alottajalle,
tietääkseni ei toisen taskussa olevaa kännykkää voi kuunella, vaikka olisi auki,

1Äänestä

Se mitä mahdollisesti kuulet kännyn jäädessä auki tai pikavalinnasta on känny itse soittanut sinulle ei voi olla sinun vika.

Jos siinä saat jotain henkilökohtaista tietoa, niin sen voi pitää omana tietona ja siitä voi toki ao. kanssa keskustella, mutta sellaisen tiedon levittäminen muille menee pykälien puolelle.

1Äänestä

Eräistä merkeistä sanotaan älä osta ja minulla on se. Vanhanajan olivat hyviä >Nokia.

1Äänestä

Pssst... vielä

Tuo toinen henkilö on voinut joutua jonkinlaiseen vaara-/uhkatilanteeseen ja uskottelee uhkaajalle lopettaneensa puhelun, mutta taskuun laittaessaan jättääkin sen auki, jotta kuulisit mitä tapahtuu.

Vastaavassa tilanteessa henkilö on voinut salaa taskussa soittaa pikavalinnalla numeroosi, jotta kuulisit.

On siis syytäkin kuunnella mitä toisessa päässä tapahtuu ja varmistaa ettei yhteys ole auki tarkoituksella.

1Äänestä
Aloittaja

Tarkoitan nimenomaan noita hämysoittoja? On minunkin kännyni niitä tehnyt aikoinaan,nimenomaiseesti nokialainen.
Nyt minulla on Sony ja ei ole soittanut itsestään.

Kerran oli hämmentävä juttu,kun kissani hyppäsi yöpöydälle ja ihmettelin mistä toi puhe kuuluu?
Otin kännyn käteeni ja puhelu oli mennyt hätäkeskukseen?
No selitettyäni,ettei hätä ole tämännäköinen,että kissani tämän teki?
Sieltä kertoivat,ettei ollut ensimmäinen kerta,että kyllä koiratkin hälytyksiä ovat tehneet.
Kännykkäni oli suljettu,mutta hätäkeskukseen sillä kuulema pääsee?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rituliini_38 kirjoitti:

ja se aukeaa kaiketi taskussa?
Voiko olla rikollista kuunella sitä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu