Kun ystävän känny jää auki?

ja se aukeaa kaiketi taskussa?
Voiko olla rikollista kuunella sitä??

8

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Makriina.ei.kirj

      Riippuu kai siitä, mitä kännystä kuulee ja alkaako hyödyntää kuulemaansa.
      Minun kännyäni ainakin saa kuka tahansa naputella, siinä ei ole mitään salaista. Päin vastoin, olen antanut salasanani tieoksi läheisille, että voivat hoitaa asioitani, jos kaadun halvattuna maahan enkä pysty enää sormeani nostamaan.
      Sama koskee myös läppäriäni. Opin sen, kun naapurin isäntä kuoli yllättäen, ja kaikki hänen tietonsa jäivät koneeseen, jota ei saatu auki. En tiedä tarkkaan, miten kävi, mutta mies oli niin varovainen, että oli piilottanut pankkiholvinsa avaimenkin, niin että piti murtautua siihen ja maksaa siitä maltaita.

    • kypsäukkeli

      En ole vuosiin enää hallinnut kännykän, sen perusnokialaisen tekstiviestitoimintoa. Poistan kaikki siihen tuleet viestit. Dementtinen nuppini kieltäytyy hyväksymästä yhtään tekstiviestiä.
      Kun lankapuhelin liittymä meiltä loppui, olin jo melko "kypsätapaus".

      • nä.ny

        Nykyajan kännyt ovat auki tavallaan...... .


    • ei-voi-kuunnella

      alottajalle,
      tietääkseni ei toisen taskussa olevaa kännykkää voi kuunella, vaikka olisi auki,

    • 3425

      Se mitä mahdollisesti kuulet kännyn jäädessä auki tai pikavalinnasta on känny itse soittanut sinulle ei voi olla sinun vika.

      Jos siinä saat jotain henkilökohtaista tietoa, niin sen voi pitää omana tietona ja siitä voi toki ao. kanssa keskustella, mutta sellaisen tiedon levittäminen muille menee pykälien puolelle.

    • Seu.raa

      Eräistä merkeistä sanotaan älä osta ja minulla on se. Vanhanajan olivat hyviä >Nokia.

    • 3425

      Pssst... vielä

      Tuo toinen henkilö on voinut joutua jonkinlaiseen vaara-/uhkatilanteeseen ja uskottelee uhkaajalle lopettaneensa puhelun, mutta taskuun laittaessaan jättääkin sen auki, jotta kuulisit mitä tapahtuu.

      Vastaavassa tilanteessa henkilö on voinut salaa taskussa soittaa pikavalinnalla numeroosi, jotta kuulisit.

      On siis syytäkin kuunnella mitä toisessa päässä tapahtuu ja varmistaa ettei yhteys ole auki tarkoituksella.

    • Tarkoitan nimenomaan noita hämysoittoja? On minunkin kännyni niitä tehnyt aikoinaan,nimenomaiseesti nokialainen.
      Nyt minulla on Sony ja ei ole soittanut itsestään.

      Kerran oli hämmentävä juttu,kun kissani hyppäsi yöpöydälle ja ihmettelin mistä toi puhe kuuluu?
      Otin kännyn käteeni ja puhelu oli mennyt hätäkeskukseen?
      No selitettyäni,ettei hätä ole tämännäköinen,että kissani tämän teki?
      Sieltä kertoivat,ettei ollut ensimmäinen kerta,että kyllä koiratkin hälytyksiä ovat tehneet.
      Kännykkäni oli suljettu,mutta hätäkeskukseen sillä kuulema pääsee?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      64
      5951
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4795
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      47
      4384
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3771
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2473
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2379
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      44
      2108
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1479
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1239
    Aihe