Megane 1,5 diesel 2011 on pariin otteeseen antanut hyytymisen merkkejä.
Ensimmäisellä kerralla ohitustilanteessa vedot pois ja ei pääse yli 80km/h, toinen kerta tänä aamuna. Ensin sama homma motarilla ja myöhemmin pienemmällä tiellä kaikki mahdolliset mittarivalot syttyi ja autolla ei pääse yli 50km/h. Parin uudelleen käynnistyksen jälkeen taas tilanne palautui normaaliksi. Mikään valo ei enää pala ja auto tuntuu toimivan normaalisti.
Molemmille kerroille yhteistä on kunnon pakkaskelit. Mikä voisi aiheuttaa ja mitä kannattaa ensin antaa lääkkeeksi ?
Megane -11 hyytyilee, missä vika?
4
206
Vastaukset
- arvausss
Oiskohan kondenssiveden jäätymisoireita viimasuojaa nokalle turbon välijäädytttimet jäätyy kaikilla merkeillä
- mekane
Näin ilmeisesti on. Lähikorjaamolla lukivat ajotietokoneelta vikalistan jossa oli noin 10 merkintää johtuen tuosta kaikkien varotusvalojen syttymisestä. Nollauksen jälkeen kaikki toimii täysin normaalisti eikä mitään vikaa löydy. Korjaaja suositteli jättämään meganen talliin kovilla pakkasilla.
Ajattelin hommata viimasuojan, mistä kannattaisi tuollainen hankkia? Onko ainoa paikka merkkihuolto esim. minulla autosalpa? - Meksukolome
Vaihda ainakin jatkossa korjaamoa. Todella typerä kommentti asentajalta, taito taisi riittääkin vain siihen vikojen nollaamiseen. Ammattilainen olisi opastanut keulan suojaamiseen. Voisi auton myyjät ja huollot muutenkin olla aktiivisempia tässä asiassa.
Viimasuoja on järkevä varuste kaikkiin turbolla varustettuihin moottoreihin, miksei muihinkin. Välijäähdyttimen kun suojaa niin monelta murheelta välttyy, koskee muitakin merkkejä kuin Renaulttia. Suojaa myös suolalta ja loskalta. Googleen Megane viimasuoja niin löytyy valmiita noin 50€. Itse tekemällä esim.2mm paksusta pvc- muovista pääsee murto-osaan hinnasta. Kiinnikkeitä saa motonetistä tai Peugeot varaosatiskiltä.
- Kohta-lauhtuu
Sinnehän voi laittaa vaikka pahvia kunhan ei laita syyläriin kiinni. Googlamalla löytyy mallikohtasia viimasuojia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026708
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324018törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303445Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831837- 331428
- 281367
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi481141Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111016Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11950- 42909