Minun täytyisi vaihtaa Mercedes-Benz E taloustilanteen vuoksi halvempaan dieseliin, mutta uuteen. Laskin sen hinnan ylärajaksi noin 30.000 euroa. En haluaisi ravata kaikissa mahdollisissa liikkeissä asiaa kyselemässä, joten pyydän apua palstalaisilta.
Ylipainoni vuoksi en haluaisi tinkiä sisätiloista kuljettajan paikalla, ja oviaukonkin olisi hyvä olla riittävän kookas. En kuitenkaan hyväksy maastureita tai tila-autoja niiden suuren otsapinta-alan vuoksi, joka suurentaa kulutusta moottori- ja maantieajossa.
Onko Superbissa saman verran tilaa kuskille? Tinkimisvaraa tilasta ei oikein olisi. Entä autoon/autosta nousu, onko matalampi?
Hinta on halvimmassakin Superbissa aika tiukka, mutta talvirenkaat voi kai ostaa myöhemmin?
Vaihto E-sarjasta, löytyykö samankokoista?
13
332
Vastaukset
- läskimaha
superpi on ihan yhtä romu kuin okutin.
- Sarkasmi.sakari
Kiitos tästä. Kiteytit palstan "annin" satunnaiselle vierailijalle ja neuvojen kysyjälle.
Tuon saman yhtenävyyden Skodan eri mallien välillä ovat toki kaikki huomanneetkin, kiitos Suomi24:n!
- Eikunkaupoille
Kyllä skota on sopiva auto ylipainoiselle. Noin imagonsa puolesta ainakin.
Sattuipa jännästi, kun on itselläkin sama nimimerkki kuin keskustelun avanneella Trollinmetsästäjällä.
Onneksi painoindeksini on terve 20 ja autoissa ahtautta aiheuttaa yleensä vain matalien autojen rajoittunut päätila. Mielenkiintoista silti nähdä, kuinka kipeästi joidenkin korvienväliin koskee kun heidän mielikuvansa kaadetaan faktoilla.
E-sarjalaisella on vielä budjetoitua käyttöaikaa jäljellä, joten omaani en vaihda mihinkään vielä muutamaan vuoteen, mutta olen kyllä valmistautunut laittamaan yhden vuoden sijoitustuotot Rouvan autoon, kunhan hän saa valituksi haluaako Mersun vai Lexuksen.- Päivävuorolainen
Yösijoittajan yöbudjetoinnit ovat varsin uskottavia.
- SkoodavaiMannemersu
Nämä on vaikeita asioita ja aiheuttaa unettomuutta.
Vastauksia on tullut ilahduttavan runsaasti, mutta Superb-mallia koskevia kovin vähän. Toivottavasti tilanne tältä osin paranee.
Katselin tarkemmin mallihinnastoa. Ymmärsin niin, että GreenLine on madallettu kulutuksen säästämiseksi. Muutoin hyvä asia, mutta varmaankin heikentää samalla käyttömukavuutta ovista kulkemisen osalta. Toisaalta tärkeämpää on riittävä tila sisällä, koska sehän on ajalliselta merkitykseltään monituhatkertainen.Etkö vaihdakaan Toyotaan, kuten tojopalstalla provoilet?
En ole merkkifanaattinen, vaan kyselen eri merkeiltä sopivia malleja. Mikäli olet sama kirjoittaja, joka keskusteli kanssani samalla, mutta kirjautumattomalla nimimerkillä Avensis-palstalla, niin sain käsityksen, että se olisi E:tä pienempi. Silloin Toyota ei ole hyvä vaihtoehto.
Eräs toinen nimimerkki toi hämmentävästi esiin Camryn, mutta sellaista ei ole Toyota.fi-sivustolla. Se oli kuitenkin aikanaan Carinaa isompi, joten se tietenkin kiinnostaisi.
Mielestäni en ole provoillut, vaan keskustellut aina asiallisesti ja muita keskustelijoita kunnioittaen.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273493- 412339
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut352168Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71937Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431532- 381369
- 1271252
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2591210Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451155- 131139