Minun täytyisi vaihtaa Mercedes-Benz E taloustilanteen vuoksi halvempaan dieseliin, mutta uuteen. Laskin sen hinnan ylärajaksi noin 30.000 euroa. En haluaisi ravata kaikissa mahdollisissa liikkeissä asiaa kyselemässä, joten pyydän apua palstalaisilta.
Ylipainoni vuoksi en haluaisi tinkiä sisätiloista kuljettajan paikalla, ja oviaukonkin olisi hyvä olla riittävän kookas. En kuitenkaan hyväksy maastureita tai tila-autoja niiden suuren otsapinta-alan vuoksi, joka suurentaa kulutusta moottori- ja maantieajossa.
Onko 6:ssa saman verran tilaa kuskille? Tinkimisvaraa tilasta ei oikein olisi. Entä autoon/autosta nousu, onko matalampi?
Vaihto E-sarjasta, löytyykö samankokoista?
5
349
Vastaukset
- 4334rt43
6:ssa hyvin tilaa 140 kiloiselle/190cm ja aika normaalin korkuinen mielestäni, saisi olla matalampikin istuma-asento kun tykkään urheilullisesta ajo-asennosta. Penkitkin mukavat pitkille matkoille verrattuna moneen muuhun autoon. Tuskin ihan yhtä mukava kuin E-sarja mutta puolet halvempikin.
Jostain tietenkin on tingittävä, kuten jousitusmukavuudesta. Matala penkki voi olla hankala autosta poistumisen kannalta, joten 6 on jäämässä vähän epävarmaksi.
- mersumiehelle
Mistä sait ton että on jäämässä pois valinnasta kun on matala penkki, juurihan sitä kysyit ja kaveri vastasi että saisi olla vieläkin matalampi.....hohoijaa
mersumiehelle kirjoitti:
Mistä sait ton että on jäämässä pois valinnasta kun on matala penkki, juurihan sitä kysyit ja kaveri vastasi että saisi olla vieläkin matalampi.....hohoijaa
Kiitos huomautuksesta, pahoittelen virhettäni. Sain kielteisen mielikuvan urheilullisesta ajoasennosta ja matalasta penkistä.
Kutonen on sutjakasti muotoiltu, ehkä käyn siihen tutustumassa. 30.000 eurolla näyttää saavan dieselin talvipyörineen ja moottorinlämmittimineen.
- pro.Tojo
Sellainen ketjun aloittaja meillä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15200923/tojo-honon-via-dolorosa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984832Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691319En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5581216- 531135