Onko linjoilla insinööriksi opiskelevia, jotka ovat vaihtaneet alaa ja opiskelevat insinööriksi 30-vuotiaana( - 2 vuotta)? Mahtaakohan olla aivan tosi, ettei YIT:le yms suurin raksafirmoihin ole yli 30-vuotiaalla asiaa? Kovin tulee valitettavasti-maileja nyt.
Olen saanut kylläkin vakkaripaikan prosessiteollisuudesta koulun oheen, ja miettinytkin, jos vaihtaisi kokonaan tehdasteollisuuteen. Relevanttia kokemusta tehdasduunista löytyy parikymppisestä lähtien. CV lähes täysin aukoton.
Enkö nyt vain osaa myydä omaa kokemusta oikein. Kaikenlaiset nuoremmat parturikampaajat yms höpökoulun käyneitä näyttää kyllä pääsevän isoille raksafirmoille. Toki heille ei tarvinne maksaa juuri mitään, itselläni on kuitenkin tuntiliksa likempänä kahtakymppiä nyt.
Yli 30-vuotiaana työnhaku rakennusalalta
inssiopiskelija85
2
286
Vastaukset
- vanha_ingenjööri
Itse olen 37v. toista vuotta rakennusinsinööriksi opiskeleva ja kyllä voin sanoa, että erittäin nihkeää on kesätöihin/ harjoitteluihin pääsy tämän ikäisenä.
Toki minulla on myös huono CV eli se saattaa vaikuttaa myös. Työttömyysputken jälkeen siis aloitin opiskelun. Tuskinpa tulen jatkamaan kolmannelle vuodelle jos ei nyt löydy mitään paikkaa.- 35inssi
Älä hullu lopeta kesken!
Ainakin jos asuu 100-130km säteellä pk-seudusta, niin töitä löytyyy varmasti!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k542409Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖281759Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt701434Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2381320- 1191154
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13990Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11963vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23948- 68933
- 59856