Kertokaapa joku mitä ihmettä punarotalan kanssa pitäisi tehdä? Altaani on 50 cm korkea ja tuo kasvi kasvaa pintaan viikossa-parissa sen jälkeen kun olen katkaissut sen pariinkymmeneen senttiin. Annako sen repsottaa pintaa pitkin (voisiko se vaikka kukkia jopa??) vai leikkailenko sitä sitten vaan? Todella tyhmää katkoa latvat ja istuttaa ne uusiksi aina. Osan ajasta ne sitten on liian lyhyitä ja allas näyttää hassulta.
punarotalasta
2
245
Vastaukset
- bettaristic
Hoitele se trimmauspuoli niin, että anna taaimmaisten taimien kasvaa pintaan ja pinnan myötäisesti. Keskeltä ja edestä pätki niin että edessä on aina uusia latvoja. Takaa voi katkoa sitten kun on tarpeeksi kasvanut että saa järkevän kokoisen pätkän irti juuri pari senttiä pinnan alapuolelta. Silloin puska ylettyy koko ajan pintaan asti, mutta näyttää silti siistiltä, koska edessä on jatkuvasti tuoreita latvoja.
Takaa joutuu kyllä välillä ottaan taimet kokonaan irti, koska ajan saatossa alimmaiset lehdetä lähtee irsti ja taimet näyttää muutenkin käytetyiltä. Keskeltä voi sitten siirtää taakse pari tuoreempaa taimea.
Sama systeemi pätee ihan mihin vaan köynnöstävään kasviin. Kannattaa pitää edessä tuuheat taimet ja takana antaa niiden kasvaa korkeammiksi.- ihmettelijä
Kiitos neuvoista! Tietääköhän kukaan sitä kukkimisjuttua että pystyykö tuo kasvi kukkimaan... tai etsinpä netistä =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2282988Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1902630Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101237Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411198- 701098
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2971095Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3701075Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21995Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808