Norjassa ovat polttopuut lopussa, joten kysyn muistaako kukaan takavuosien paperipuristinta? En ole sitä koskaan koittanut, mutta joskus 70 luvun lopussa tai 80 luvun alkupuolella esitteli ukko sellaista puristinta johon laitettiin lionneita sanömalehdensivuja ja ne puristettiin sellaisiksi briketeiksi. Niiden koko oli jotain 30 x 12 ja korkeus n.10cm. Sanomalehteä liotetaan noin vuorokausi vesiastiassa jonka jälkeen sitä laitetaan puristimeen jolloin siitä tulee tuollainen briketti. En muista kauanko sellainen kuivuu, mutta jos tuo toimii olisihan se halpaa polttoainetta.
Puut lopussa
Riketti
6295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tästä oli laaja juttu täällä vajaa vuosi sitten, mutta en nyt löydä. Koeta sinä.
Litran maitotölkkiin on hyvä sulloa märkiä sanomalehtiä ja antaa niiden kuivua kesäauringossa. Palaa iloisesti.
Tämä on näppärä: https://www.youtube.com/watch?v=S2mLc5Y5A4I
Briketin tekasee reilusti alle parin minuutin.
Eipä se kovin halpaa polttoainetta olisi, sanomalehden vuosikerta on aika kallis eikä sillä paperimäärällä kovin kauaa lämmitä.
Myydään me polttopuuta Norjaan ja vastikkeena öljyä tai sähköä. Kauppa se on joka kannattaa. Arabeille myymään vettä ja hinta vain kohdalle. Me on ostettu vuosia öljyä ja sähköä kalliilla hinnalla ja nyt on meidän vuoro rokottaa. Osaammeko edes tätä? Annammeko pilkkahinnalla rikkautemme esim kaivostoimintaan------
Prässimies tekee niitä
https://www.youtube.com/watch?v=ePfnFpRkE8c
https://www.youtube.com/watch?v=-N38QSv46LQ