Lasken myös tämän perheen seitsenvähemmistöksi

OnkoInhimillisyyttä

Riittääkö ymmärrystä tälle seitsenvähemmistölle edes eloonjättämisen verran ? Onko vailla äänioikeutta olevalla tytöllä ihmisarvoa ?

Seitsenlapsinen irakilaisperhe aiotaan karkottaa Suomesta – Loviisa järjestää mielenilmauksen perheen puolesta:

Loviisassa puolitoista vuotta asunutta irakilaisperhettä uhkaa karkotus. Kaupungin päättäjät tukevat perhettä julkisella kannanotollaan.

Albu Muhamedin perhe saapui Suomeen Irakin Bagdadista kaksi ja puoli vuotta sitten. Viimeiset puolitoista vuotta perhe on asunut Loviisassa odottaen turvapaikkaa. Nyt perhettä uhkaa karkotus takaisin Irakiin.

– Huipentumana tässä tapauksessa on, että Suomessa syntyneitä viattomia lapsia ollaan lähettämässä kuolemaan, perhettä auttanut Timo Raivio kertoo.

Perheen kolme nuorinta lasta: kaksivuotias Finland sekä vuoden ikäiset kaksoset Maryam ja Rim ovat syntyneet Suomessa.

Raivion mukaan perhe on saanut neljä kielteistä turvapaikkapäätöstä. Perjantaina päättyy valitusaika Maahanmuuttoviraston päätöksestä, jonka mukaan perheen pitää poistua Schengen-alueelta.

– Tie alkaa olla aika pystyssä. Sen jälkeen perhe voidaan palauttaa takaisin Irakiin, Raivio sanoo.

Loviisan kaupunki on tiistaina ilmaissut tukensa perheelle. Ilmaisun on allekirjoittanut muun muassa kaupunginjohtaja Jan D. Oker-Blom sekä kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Otto Andersson.

– Yli 3 500 ihmistä Loviisasta ja muualta on vain muutamassa päivässä järjestäytynyt vastustaakseen seitsenlapsisen perheen karkottamista. Lapsista viisi puhuu suomea ja kolme nuorinta on syntynyt Suomessa, tuenilmauksessa todetaan.

– Asetamme toivomme siihen, että asiasta vastaavat päätöksentekijät ja viranomaiset vielä kerran varmistavat, että kaikki asiaan liittyvät näkokohdat on huomiotu, mukaan lukien se miten vahvasti perhe on juurtunut Loviisaan ja elää yhteisessä arjessamme.

Perheen tukemiseksi Loviisan torilla järjestetään mielenilmaus lauantaina 3.3.2018 klo 14.

Perheen tapauksesta uutisoi ensimmäisenä Loviisan Sanomat.

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/seitsenlapsinen-irakilaisperhe-aiotaan-karkottaa-suomesta-loviisa-jarjestaa-mielenilmauksen-perheen-puolesta/6787886#gs._KQO15g

4

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hookoox

      Karkotuspäätöksen saaneen seitsenlapsisen irakilaisperheen kohtalo tyrmistyttää Loviisassa ja on saanut monet liikkeelle perheen puolesta. Myös kaupungin johto on ilmaissut tukensa perheelle.

      Perheen puolesta järjestetään lauantaina Loviisan torilla mielenosoitus, johon osallistuu kaupungin edustajana kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Otto Andersson.

      Perhettä tukevan loviisalaisen Timo Raivion mukaan karkotuspäätökselle haettiin perjantaina täytäntöönpanokieltoa. Hallinto-oikeus pysäytti käännytyksen siksi aikaa, kunnes valitus on ratkaistu.

      Turvapaikkapäätös on mennyt jo yhden kierroksen Maahanmuuttovirastosta (Migri) hallinto-oikeuteen, korkeimpaan hallinto-oikeuteen ja takaisin Migriin, mutta Raivion mukaan perhe ei ole päässyt kertomaan missään vaiheessa tilanteestaan kunnolla: Päätökset on annettu vain suomeksi eivätkä tulkkaus ja juridinen apu ole olleet toimivia. Myöskään lasten etua ei ole selvitetty.

      Raivion mukaan yhdeksänhenkinen perhe on hengenvaarassa, jos heidät palautetaan Irakiin. Hän kertoo perheen joutuneen pakenemaan, koska perheen isä ei suostunut kuljettamaan aseita taistelijoille ambulanssissaan.

      Jos perhe ei saa apua Suomesta, sitä pitää Timo Raivion mukaan yrittää hakea muualta.

      – Kyllä me haluamme pelastaa ihmishenget. Sitten kyse on siitä, löydämmekö EU-tasolta vastuutahon. Jos Suomessa ei kunnioiteta ihmisoikeuksia, niin kunnioitetaanko niitä EU:ssa jollain tasolla?

      Loviisan kaupunki on julkaissut tuenilmauksen karkotusuhan alla olevalle perheelle. Sen mukaan yli 3  500 ihmistä Loviisasta ja muualta on muutamassa päivässä järjestäytynyt vastustamaan perheen karkottamista.

      – Asetamme toivomme siihen, että asiasta vastaavat päätöksentekijät ja viranomaiset vielä kerran varmistavat, että kaikki asiaan liittyvät näkökohdat on huomioitu, mukaan lukien se, miten vahvasti perhe on juurtunut Loviisaan ja elää yhteisessä arjessamme, tuenilmaisussa sanotaan.

      https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/loviisalaiset-yrittavat-estaa-irakilaistaustaisen-perheen-karkottamisen/6792458#gs.Nt6L1PE

    • epbitrpr

      Miksi juuri tällä perheellä olisi oikeus jäädä? Eikö laki ole kaikille sama?
      Turvapaikkaan ei oikeuta se, että on sopeutunut ao.maahan vaan
      lähtömaassa pitää olla hengen ja terveyden uhka. Todennäköisesti heillä
      on ollut riittävästi rahaa lähteä matkaan. Todelliset avun tarpeessa olevat
      viruvat pakolaisleireillä. Söpöjä tyttöjä, mutta suvakit eivät silti näe metsää
      puilta. Varmaan samanlaisia perheitä lapsineen löytyy maailmasta miljoonia.
      Suomi ei vaan pysty auttamaan kaikkia heitä.

    • eobijut

      Vanhemmat ovat tehneet epävarmassa tilanteessa
      vaan lapsia tukemaan tänne jäämistä. Ei voi muuta kuin
      ihmetellä, että laki ei ole kaikille pakolaisillekaan sama.
      Söpöimmät saavat jäädä, vaikka hylkääviä päätöksiä tullut jo neljä.
      Laki on menettänyt uskottavuutensa ja loviisalaiset järkensä.

      • hwergfuw

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4825
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4518
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1942
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1711
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1482
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1259
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      376
      1216
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1145
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe