Taas sotilaat laitettu kerjuulle. Paljonko noita veteraaneja enää on? PAljonko vuodessa kerätään rahaa ja paljonko käytetään veteraanien hyväksi? Paljonko toiminnan vetäjät vetävät välistä? Ketä ovat nämä vetäjät (veikkaisin joitain kokoomuslaisia ex talousrikollisia)? Paljonko on tilinsaldo, onko tehty tilintarkastuksia, paljonko sijoitettu ja minne? Minne rahat menevät kun veteraanit loppuvat vai siksikö Suomeen mielelläön kerätään muista maista "sotaveteraaneja"?
Taas kerjätään
9
362
Vastaukset
- KorpisoturiRaatteelta
Olihan tuolla prismassa sotilaat kerjäämässä kassojen luona. Kotia pääsin vähäisten ruoka ostosten kans ja en kerennyt jääkaappiin edes laittaa kun soi ovikello. Eiköhän prkl ollut sotilas ruinaamassa rahaa. Hyvällä asialla, MUTTA se raha ei pääty kyllä oikeaan osoitteeseen. Herrat juo ne rahat klubilla naamaan.
- Kajjjaani
Nyt kerätään sotaveteraanien muistolle (organisaatiolle).
- keräyksestä
Sotaveteraaneilla ja lotilla on kyllä varoja kunhan ne tulisi käytettyä. Veteraanit ja lotat tarvii huolenpitonsa joka kuuluu lähinnä valtiolle. Meidän valtio kun näyttää huolehtivan eteläeutoopankin taistelijoista miksipä ei silloin vois huolehtia omistakin.
Raha sinne kyllä kelpaa ja käyttäjiäkin löytyy muistojen vaalimiseen, ainahan kostea juhliminen kiinnostaa, vaikkakaan sillä ei ole mitään tekemistä sotaveteraanien kanssa.
Olen muutaman vuoden aikana antanut solttupojalle vitosen ja käskenyt käydä sotkussa kahvilla. - kerjääminenkiellettävä
Ei tipu killinkiäkään.
- turhaalätinäää
köyhät kommarit itkee taaas...
- Näinsemennee
No,sitten kun se aika koittaa,että viimeinenkin suomalainen sotaveteraani on poistunut keskuudestamme, niin totta sitä hoksataan, että maassamme majailevat pakolaiset ovat sotaveteraaneja/sodan uhreja ja tuetaan sitten heitä.
- ei.tipu
Huom....... sotaveteraani ei ole välttämättä Rintamaveteraani joka taisteli etulinjassa henkensä uhalla tai menetti sen.
- jujiooll
Kyllä olisivat saaneet, ja saisivat tälläkin hetkellä, jakaa tukea veteraaneille enemmän. Mistä tuon järjestön tietoja saa....paljonko saadaan/annetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173093Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572768Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352162Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012081Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251930Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.81005Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67964Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11888Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77870