Siitä kun piakkoin työttömät raahautuu aamuisin koulutukseen ja työharjoittelupaikkoihin silmän aluset mustina ja haukotellen, täytyy oikein herätä aikaisin keittämään aamukaffeeta että näkee tämän ihmeen, mukava siinä keittiön pöydän ääressä nauttia aamukahvia ja syödä rähmäviinereitä kun vuosia laiskotelleet patistetaan koulun penkille ja töihin. Pitkän kaavan mukaan nautitun aamukaffeen jälkeen taidan aina sitten mennä vielä peiton alle lämpimään ja sehän se nautinnon tuo jos ulkona pakkasta parikyt astetta, ai että ai että!
Ai että mä nautin!
hommansatehnyt
28464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kylähän se niin on että ilon saa elämäänsä monin tavoin.
Siis nautit tiskivettä pesualtaasta ja menet takaisin kapisen koirasi viereen piereskelemään lämpimiksesi.
Joudutko onneton nauttimaan aamukahvisi keittiössä? Sehän on palvelusväkeä varten. Kyllä meillä nautitaan aamiainen ruokasalissa tai talvipuutarhassa riippuen ulkolämpötilasta.
Ai siellä mustankorkean puutarhassa eikös se ole eläinten hautausmaa??
Joo kauan ovat saaneetkin kupata yhteiskunnan rahoilla.Loppu tulee luusereille,voi kun pitää herätä aamulla aikaisi.sairaslomaa kehiin kun ei jakseta heh heh
Työttömät luuserit heti metsään töihin risusavottaan marjoja poimimaan mummuja ulkoiluttamaan. Heti!
Kyllä ja sinä teet nuo kaikki hommat meidän muiden työttömien puolesta.
Mitähän marjoja tähän aikaan vuodesta kerätään ? Käpyjä tietty muttei niitä marjoiksi kutsuta
Kaupan pakastealtaasta noita mokomia löytyy.
Eihän kukaan ole sanallakaan maininnut että juuri nyt pitää mennä marjoja poimimaan, jos on varustettu normaalilla älyllä niin hoksaa että tarkoitetaan aikaa jolloin marjasato on kypsä, päättele itse milloin se Suomessa mahtaisi olla, helpottaakseni päättelyäsi anna kaksi vaihtoehtoa jotka molemmat on väärin: 1. Tammikuu, 2. Helmikuu.
Itsehän kirjoitit että risusavottaan marjoja keräämään. Ilmeisesti et ole jyväskyläläinen. Kaikkki tuntemani jyväskyläläiset ovat fiksuja. Hyvä kotikasvatukseni estää minua kirjoittamasta näkemystäni älykkyystasostasi.
Voiko joku älykääpiö olla työttömille kateellinen? Siltä tuo vuodatuksesi kuulostaa.
Työttömällä on sitä mitä sinulla ei ole - nimittäin AIKAA! Jos ole työhullu, voit ostaa rahallasi aikaa, muttet voi, koska olet työhullu, kiäh-kiäh.
Heh heh juurikin näin minä ainakin olen onnellinen työtön. Ei kiire mihinkään saat tehdä niin kuin huvittaa. Nukkua sillon ku nukuttaa valvoa niin ku haluaa tulla ja mennä ilman aikatauluja. En todellakaan tuhlaa aikaa duunissa käymiseen.
Nautin nyt isosta eläkkeestä ja joskus amusella herään katselemaan kun duunarit lämmittävät autonrämiään, raaputtavat tuulilaseja ja sitten ahtavat lapsiaan autojen turvaistuimiin...Oi sitä aikaa ja muistoja, joita en enää kaipaa, menen sitten nokosille takaisin lämpimän peiton alle
Tämäkin on totta ja asiaa . Eläkeläisiltä tai niiltä joilla on jo yli tarpeen , tulisi työnteko kieltää.
Taiampa lähteä päivän ensimmäisille väli-unille.
Saavutteu etu . Ansaitusta niin tiedä..
Nykyisin , kun joka materiaalisesta asiasta on ylituotantoa , tulisi kaikki työttömät palkata tai muutoin velvoittaa tuhoamaan ylimääräisiä tarpeettomia tuotteita .
Stressi poistuisi kun saisi mättää vaikka uusia tai muuten ehjiä kännyköitä vasaralla tuusan nuusaksi.kuten myös muita muotituotteita. Kaikki myymätön ja liiaksi myyty paskaksi vaan.
Tai polkea suohon eilisen myyntipäivän pullapitkoja sekä kalkkunanleikettä vähintään muutama sata kiloa päivässä joka kylällä .
Ja kohta taas alkaisi olla uusi kysyntäkausi tarpeettomille asioille , eli töitä olisi jälleen enemmän tarjolla.
Noh. Kiihdyin ehken liiaksi ja "ammuin yli" . Kyllä kai ainakin maustamattomat leikelihat kannattaa syöttää tarhaketuille ja minkeille ? Sekä kulkukoirille koska ne ovat kuitenkin aika lailla syyttömiä elonsa vallitsevaan auvoon ?
Ja josko vaikka niille tuhoajatyöläisille voisi joku niistä aterian kyhätä ruokatunnille ?
Niistä valmiiksi marinoiduista , kun ei niitä voi ketuillekkaan syöttää . Eikä Minkille.
Sihisevät vaan julmasti , jos tarjoata koittaa. Kokeiltu on . Loukkuun pyydetylle Villiminkille saarioisten pitsaa tuolla itäisellä korpikoskella muinoin.
Tammukkarosvo saatana.
Land-Cruiserin pakokaasulla se sitten eliminoitiin .
Niin siinä on käynyt ennenkin . kun joku hullu on tarpeettomaksi katsonut.
Tarjonnut valtion piikkiin viimeisen vapaamatkan.
Olisiko uusi Aatu tarpeen muka ?
Jos kyllästyt Kelan siivellä loisimaan, lähde Las Vegasiin. Sinunlainen humoristi tekee siellä miljoonatilin.
En minä kyllästy . kela kyllästyy kohta minuun.
Sitten lähden .
Marokkoon ainakin aluksi.
Aivan kuin kehitysvammaisten kirjoittelua. Kirjoitellaan milloin mennään päikkäreille ja välillä fantasiaa siitä miten olisi halunnut elää jos olisi ollut mikä ei ollut. Hyvät työllistämisideat voi toimittaa osoitteeseen [email protected].
Älykäs huumori on toki erittäin tervetullutta palstalle. Valitettavasti se on ollut hyvin harvinaista.
Voi tätä nukkujakansaa. Onhan uniriepu kainalossa? Onko nukkuminen ja kyljen kääntäminen ihaninta maailmassa?
Kyllä se näin nuorelle miehelle uni maistuu, aivan kauhun hiki tulee pintaan kun ajatteleekin että täytyisi päivittäin käydä 8 tuntia töissä, huh huh, ei kyllä viitsisi, KELA sitä paitsi on varmempi maksaja kuin yksikään työnantaja ja KELA ei anna potkuja mutta duunista voi tulla potkut milloin vain.
Onhan se hyvä, kun vuosia loisineille laardiperseille annetaan vähän runtua viranomaisten taholta. Taloyhtiön pihakin hiljenee mukavasti aina päiväksi.
Minusta tuo taitettu indeksi on oikein joka paikkaan tungeksiville ja etuileville eläkeläisköppänöille. Näin työttömänä on muuten mukava käydä ostoksilla aamupäivällä ennen päikkäreitä, mutta perkuleen eläkeläiset on haukkoina hakemassa jotakin parin prosentin alennuksessa olevaa kahvipakettia. Ne hullut vie yhden paketin Toyotaan ja taas sisälle uutta hakemaan. Puolisokeina ne syöksyilee kuin Raatteen tiellä kiilaten joka paikassa eteen.
Miten ne ryssätkin oli niin huonoja ampumaan.
Ja se mikä ärsyttää nämä tekarijengiläisten kerho rantautuu aina jonnekin prisman heseen ja vallottavat oikeiden asiakkaiden paikat. Tyhjän panttina siellä töllistelevät.
No mitä se sulle kuuluu. Mitäs mahdat itse siellä tehdä siihen aikaan, luuseri ja yhteiskunnan elätti taidat olla kun on aikaa kuljeskella havaintojasi tekemässä!
Eihän tarvi kuin 5pv notkua työkkärissä, kun taas saa olla hetken rauhasssa ja sitten taas uusirinki.
Kyllähän on työkkärin tätösillä kahvinkeittoa kerrakseen, kun väkeä lappaa ovista ja ikkunoista.
Siellä sitten istuu, narkkarit, työttömät jne tatsoja näytellen.
Lopulta työkkäri kyllästyy ja tekee ratkaisun. Tehkää mitä tahdotte, kunhan laitatte oven lukkoon , kun poistutte.
Eipä ole tarvinnut työkkärin ovea repiä kymmeneen vuoteen olin sen verran diudiu korvien välissä jotta pollatohtori pisti eläkkeelle.
Olimme vanhempiesi kanssa jo ollessasi vuoden ikäinen sitä mieltä ettei tuosta voi normaalia tulla. Kolmevuotiaana sen huomasi jo ulkonäöstäsikin.