Auttakaa olisin aloittamassa öljyväri maalauksia..

maalaustavaariin87

Olisin siis alottamassa ihan harrastus mielessä öljyväri maalauksia maisema ja mökki maalauskia.
Eli siis mihin kangasvärii tai minkälaiseen alustaan mun olisi nyt kaikkein viisainta aloittaa maalaminen öljyväreillä?
ja mikä on pinkopohja?

3

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervogos

      Kangaspahvipohja on nimensä mukaisesti pohjustettu kangas, joka on liimattu tukevalle pahville.Se sopii hyvin akryyli- ja öljyvärimaalaukseen. Se on hyvin kestävä ja helppo ottaa mukaan vaikka luonnossa maalaamiseen.

      Pinkopohja on perinteinen maalauspohja. Pohjustettu puuvillakangas on pingoitettu kiilakehyksiin. Sopii hyvin akryyli- ja öljyvärimaalaukseen. Pinkopohjan etuna on maalausalustan pieni joustavuus. Pakkauksessa mukana kiilat, joiden avulla kangasta voidaan kiristää

    • RenttuTaiteilija

      Piirtämistä olen tehnyt, mutta en paljonkaan öljyväreillä ole leikkinyt. Kankaista ja väreistä siis en osaa sanoo, mutta valokuvasta voisi ensi alkuun harjoitella tekemään. Mallina siis käyttää.

    • Arttari

      Taidetarvikeliikkeissä osaavat neuvoa tarvikkeIden hankinnassa. Hyvä ratkaIsu olisi mennä jollekkin Kansalaisopiston kursille vuosittaIn. Ottanevat jopa kesken lukukauttakin mukaan. Siellä oppisi asiaan liittyvät asiat hyvin helposti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9839
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      184
      5584
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      159
      5179
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4848
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2409
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2259
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      305
      1893
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1577
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1541
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1143
    Aihe