Vaimo haluaa seksisivuille

Varmasti milijoona kertaa jo kysytty, mutta kumminkin taas:

Kone liian tehoton nettisurffailuun (Win98 ja siihen sitten vaikka Nortonin virussuojaukset
71507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

vai vaimo...:-) Kyllä se Linux pitää asentaa mutta en usko että hirveästi kone nopeutuu. Virusvaara on pienempi kuin Windowsilla.

Äänestä

Linuxille on tehty sen verran vähän viruksia että surffailun voi sanoa olevan turvallista. Ja Linuxissa itsessään on palomuuri.

Monellakin Linux-distrolla on Live-cd tai dvd levyjä, joilla käyttöjärjestelmään voi tutustua ilman asennusta. Eli levy vaan sisään ja Linux tulille. Tällaiset ovat hyviä esim juuri nettisurffailuun.

Live-levyjä voi kysellä esim. DataClubista
http://www.dataclub.fi/main.php
tai ladata ja polttaa eri distrojen kotisivuilta.
Esim. http://www.frozentech.com/content/livecd.php
tuolta näkyisi löytyvän eri livejakeluita...

Äänestä

Http://www.linux-palvelut.com Sieltä kannattaa kysellä live cd:tä. Heillä ainakin näyttää olevan Ubuntu cd:t josta toinen ainakin on live...

Äänestä

Tolla yhteydellä lataat linuxin tietysti itse suoraan netistä - illalla aloitat, niin aamulla on linux ja sitten vaan poltat sen rompulle ja toimiva linux on tosi asia.

Tässä suoraan lataukseen pari valmiiksi kevyttä linuxia:

http://debian.pffa.de/mirrors/xfld/0.2/xfld-0_2-en.iso
http://mesh.dl.sourceforge.net/sourceforge/morphix/MorphixCombined-LightGUI-0.5-pre4.iso

Selaimena niissä on Firefox ja senhän saa suomenkieliseksi, työpöytäkin on osittain suomeksi vaihdettavissa.

Äänestä

KIITOS oikein isoilla kirjaimilla kaikille vastanneille. Taas ollaan viisaampia ja päästään (uuden) Linux-elämän kimppuun. On vaan vähän sellainen pelko, että jos vaimosta kehkeytyy oikein Linux-guru minuun verrattuna, niin mitä nillä seksisivuilla tapahtuukaan.........?? Kiitos vielä kerran ja vaimolta terveisiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


En anna vuoroa kirjoitti:

Varmasti milijoona kertaa jo kysytty, mutta kumminkin taas:

Kone liian tehoton nettisurffailuun (Win98 ja siihen sitten vaikka Nortonin virussuojaukset

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu