Ei,niin ei saisi edes tehdä. On olemassa sanonta; puhuttua kirjakieltä ei ole olemassakaan.
Jos joku, kuin osaamista osoittaakseen puhuu kirjakieltä eletään asiattomuudessa.
Kun pienten lasten vanhemmat haluavat lastensa oppivan hyvää suomea, on se heidän mielestään tuo kömpelö kirjakieli ja itsekin sitä käyttävät kuin mallina.
Pitäisikö puhua kirjakieltä?
6
174
Vastaukset
- Eri.asioita
Nehän ovat eri asioita. Puhuttu kieli ja kirjoitettu kieli.
Suttaspaha sitä ruveta huastammoo kirjakieltähhii, jos sille semmosele piäle alakas. Ja jos jossai tarvittais oikei hyvvää kelniekkaa, niin kyl täält ossuu löytymää heitäkii. Edesmennyt professori Pertti Virtaranta luonnehti suomen kieltä erittäin kultivoituneeksi kieleksi ja lienee tarkoittanut sillä avioinillaan erityisesti meidän kirjakieltämme.
- Suomen_kieli
Hyvä kirjakieli ja kaunis puhekieli ovat suvistyneen ihmisen omaisuuksia,
jotka vain paranevat käytettäessä.
Käyttämättöminä pölyttyvät, ja sitten kun tarvitsisi niitä, ovat huonommassa kunnossa.
Ja v-sanojen käyttö näyttää puhujan äidin sivistystason. - Juuri..niin
Suomen_kieli kirjoitti:
Hyvä kirjakieli ja kaunis puhekieli ovat suvistyneen ihmisen omaisuuksia,
jotka vain paranevat käytettäessä.
Käyttämättöminä pölyttyvät, ja sitten kun tarvitsisi niitä, ovat huonommassa kunnossa.
Ja v-sanojen käyttö näyttää puhujan äidin sivistystason."Hyvä kirjakieli ja kaunis puhekieli ovat sivistyneen ihmisen omaisuuksia,
jotka vain paranevat käytettäessä."
Ja tuo TV-ykkösen viime aikoina suosima v-linja on alatyylistä ja surkeaa: melkein vain sellaisia on valittu n.s. Kotikatsomoon esitettäviksi. Ällöttäviä.
Kukahan siellä päsmäröi niitä nykyään?
- abcdef
kommentti aloitukseen
No niin, siinäpä opetusta 70 lukijoille. Tuota ette varmaan ole ikuna kuulleetkaan. - OlenLukenut
Suosittelen kaikille suomen kielestä kiinnostuneiile sekä muille erittäin hyvää kirjaa.
Kielen elämä : suomen kieli eilisestä huomiseen. Lari Kotilainen. Siltala 2016.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2063858Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622446Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472223
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 711175
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136