Mitä tarkoittaa "Karmavelka" ?

palstanlukija

Mitä tarkoitetaan kun puhutaan "karmavelasta"?
Myös tällä sivuilla ennustusvastauksissa on joskus sivuttu tuota käsitettä joka ainakin itselleni on täysin uusi.
Olemmeko tämän perusteella ansainneet vastoinkäymisemme jos karmavelka on olemassa?

5

1311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaimoihminen

      Kyllä olemme vastuussa kaikesta mitä olemme myös aikaisempien elämien aikana tehneet "väärin". Tulee aika, jolloin karma on suoritettava. Ajatus, että Jeesus otti syntimme kantaakseen, on vain osin oikea, sillä Hän kantaa niitä vain niin kauan, kunnes olemme itse niin vahvoja, että pystymme ne itse kantamaan ja karmavelkaa maksamalla poistamaaan.
      Tätä ei pidä pelätä vaan on helpompi ymmärtää, miksi jokin tai jotkut, asiat eivät mene kuten itse toivoisimme, vaan kohtaamme aina vastustusta ja hankaluutta. Kun olemme läksymme oppineet, vapaudumme karmastamme. Violettiliekkiä käyttämällä voimme "pestä" pois karmaamme, ja myös muistaa tapahtumia, joissa olemme tehneet tähän elämään vaikuttavaa karmaa.

    • eiolelogiikkaa

      Logiikka entisten elämien suhteen tuntuu oudolta,
      että jälleensyntyisimme "oppiaksemme ja maksaaksemme karmavelkaa",
      miksi emme sitten muista edellisistä elämistämme mitään ja niihin sisältyviä virheitämme kyetäksemme hyvittämään väärät teot tosia vastaan?
      Miksi muistimme olisi pyyhitty pois entisten elämien suhteen ja sitten taas paiskattu uuteen elämään "kokeilemaan onneamme" josko tällä kerralla onnistaisi ja toimisimme vaiston varassa (koska muistot on pyyhitty jonkun ihmeen takia elämistämme) oikein.

    • Sitä että jos on ollut edellisessä elämässään vaikka natsi potkimassa juutalaisia kaasukammioon, niin nykyisessä elämässä kohtaa sitten avioeroja elatusmaksuja ja muuta ikävää.

      • mikälogiikka

        Siitähän (karmavelasta) seuraa vain kierre, joka ei lopu koskaan.
        Avioeron ottaneelle tulee karmavelkaa kun satutti eroamalla jälleensyntynyttä entistä kaasukammionatsia.


    • Mitälietehnyt

      Mä olen aina ajatellut ett olen aikaisemmassa elämässä ollut paha ihminen, kun on tullut niin paljon vastoinkäymisiä kohdalle. Tai sitten olen syntynyt epäonnisten tähtien alla, kun on niin paljon ollut epäonnea matkassa. Ihan sama mitä olen yrittänyt, kaikki on mennyt pieleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      150
      4916
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      188
      3973
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      122
      3639
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      45
      2940
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1896
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1697
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      32
      1430
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1404
    9. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1281
    Aihe