Ilta-Sanomissa artikkeli nykyisten itäauto skodien käynnistämisestä talvipakkasilla, moottoria hakataan lumiharjalla niin avot, skoda hyrähtää käyntiin. kosketushäiriötä arvellaan vian aiheuttajaksi jo uudessa skodassa. tämmöisiä itäautot ovat, ei satu laatu kertaakaan kohdalleen. skodissa starttimoottori on sijoitettu moottorin etupuolelle kun länsiautoissa startti sijaitsee moottorin takana, selitys on yksinkertainen, kampikäynnistys mahdollisuus, tai tässä tapauksessa lumiharja.
pakkasella käynnistys
14
389
Vastaukset
- OotkoSamaaMieltä
Parhaassa jutussa on linkki. Naurut paranevat, kun linkki.
- bmwköhyvä
No, et sitten sattunut lukemaan samasta lehdestä kuinka uuden karheaa Bemaria oli rassattu yli kymmenen kertaa moottorikin vaihdettu,eikä sittenkää ole kunnossa..että ei ne länsi autotkaan ole aina maineensa veroisia!
- superb-mään-vrs
Saisikohan kalliimpiin malleihin tulevaisuudessa automaattisen starttikoputtaja-harjan?
- TSI2012
hei, senhän voisi itse patentoida, voisi olla myyntimenestys. ikävähän noita uusia skodia on kammella käynnistellä kaupan parkkipaikalla kun ensin on käyty ilmaiset ämpärit hakemassa ja tietysti boonukset.
- EiKäynnistySkota
Vähän semmoinen dilemma kun ei väljien itäisten toleranssien takia voi käyttää kovin juoksevia synteettisiä öljyjä niin paksu poslamasla pakkasissa sitten hyytyy vaseliiniks.
- Kopkoplumiharja
Mitä suurempi vika sen suurempi leka. Vanha skodistien sanonta.
- Autotaitaja
Bendix-laitteen jumittuminen kovassa pakkasessa paksuuntuvien öljyjen takia ei ole tavatonta muissakaan automerkeissä. Kopautus tai auton pineikin liikauttaminen vaihde päällä auttaa.
Aloittaja voi selailla nettiä joutessaan vaikka leipäjonossa, selviää mikä se sellainen "pentiks-laite" oikein onkaan. Samalla voi pohtia, millaisella kulmavaihteella etuvetoisessa se käynnistyskampi moottoriin kytkettäisiin, käyttäen paikalla olevien joukkoälyä.- Rane.kainuusta
bendix laitteessa öljyä? onko tehty käyttövirhe jos bendix laitteeseen on vaihdettu liian jäykät öljyt? eikö kammella pysty kampiakselin päästä moottoria pyörittämäänkään? kyllä on vaikeita tapauksia nuo itäauto skodat. pitää olla pitkä leipäjono jos tuommoisia asioita netistä löytää... eikös nuo skodat ruostukkin tavattoman nopeasti.
- skädäm_
Holistilla lienee ihan oma yksittäispainos lehdestä, jollaista ei kenelläkään muulla ole. Keräilyharvinaisuus.
- lumi.harja
Lumiharjakeksintö on saksalaisten insinöörien vastaisku Toyota hybridien avaimettomalle käynnistykselle jo 20 vuoden takaa. Harjan varsi saattaa kestää kauemmin kuin auton ruostuminen.
- Pentti.Mustonen
venäläinen autonvalmistus kehittyy huimin harppauksin. käynnistysveivistä lumiharjaan :) vieläkun saisivat ruostumisen kuriin ja nykyaikaisen tekniikan skodaan.
- Ocu1.8TSI.132kWWebasto
ompas hassu tapa käynnistää skoda, ja ruostekkin tuntuu vaivaavan.
- Mäkilähtöavustin
Om, todella om. Saatko omaa kotteroasi käyntiin edes noin menetellen? Käytätkö hommaan ruostekkiä vai peräti tuntematonta haitekkiä?
- TukiaisillaSilikonitisut
Ihanko vakavissasi uskot iltapäivälehtien yleispäteviin tarinoihin?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2294948Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233620Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2732083Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,142044Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast411299Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611239Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1221063- 32843
Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.100791- 61777