Ihan mielenkiinnosta (ja vähän ehkä apuakin tarvitsevana) haluaisin tietää millaiset syyt teillä on johtaneet kumppanista eroamiseen? Kumpi jätti, oliko syynä "yksi iso" vai "monta pientä" seikkaa?
Itse elän tällähetkellä suhteessa, jossa olen onnellinen suurimman osan ajasta. Naiseni ja minä olemme kuitenkin täysin eri maailmoista. arvomaailmat kohtaavat, mutta elämänkatsomus ja taustat ovat täysin toisistaan poikkeavat. Välillä vain mietin, voiko tällainen suhde todella toimia pitkällä tähtäimellä?
Itse elän tällähetkellä suhteessa, jossa olen onnellinen suurimman osan ajasta. Naiseni ja minä olemme kuitenkin täysin eri maailmoista. arvomaailmat kohtaavat, mutta elämänkatsomus ja taustat ovat täysin toisistaan poikkeavat. Välillä vain mietin, voiko tällainen suhde todella toimia pitkällä tähtäimellä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan samanlaisessa tilanteessa olen itse. Monesti olen miettinyt, että kuinka pitkälle näillä aineksilla pääsee...
Mä erosin pitkästä suhteesta puolison epärehellisyyden takia. Ei mitään pettämisiä ollut, mutta yksi iso asia (jotain 10 vuotta) ja kymmeniä pieniä perustui epärehellisyydelle :(
Eka suhde päättyi ilman suurempia riitoja "kasvettuamme erilleen" kymmenen vuoden seurustelun jälkeen.
Toinen suhde päättyi pitkään jatkuneiden erimielisyyksien ja epäkunnioittavan käytöksen takia. Myös toisen pettämisellä saattoi olla oman osansa asiaan...
Lesbosuhteiden ero heterosuhteisiin on siinä että lesbot pettävät toisiaan. Hyvin harva lesbo on sitoutunut toiseen.
Mun kokemuksen mukaan taas miehet on niitä jotka yleensä pettää ja poikatytöt. Mut suurin osa femmeistä todella luotettavia. Mua ei siis petetty ikinä ja oon ollut vain femme naisten kanssa nuoresta lähtien, mutta kavereiden ja tuttujen elämää vierestä seuranneena ja muiden juttuja kuunneltuani olen tullut tähän lopputulokseen. Oon myös tavannut elämäni aikana todella monta femmelesboa/-biseksuaalia, joista kukaan ei oo pettänyt yhtäkään kumppaniaan ikinä.
Aika mielenkiintoinen kommentti. Itselläni ei tosin ole minkäänlaista kokemusta (seurustelumielessä) butch tai poikatyttö-osaston naisista. Mutta sitä vastoin usein miettinyt sitä, miksi nainen haluaa olla mies?
Itse olen butch, en ole vielä koskaan pettänyt puolisoani. En ryyppää enkä rällää, monestihan alko sumentaa arviointikyvyn (ja paljon muutakin). Kyllä itse olen nainen, en mies. Ei ole koskaan tullut edes ajatusta korjata sukupuolta. Jos olisi, niin silloin olisin trans, en lepakko. Aika yksinkertaista, vai mitä trollaaja tuumii ;) ;) ?