Onko miehen aina pakko ottaa

Äitipuolenharmina

lapset jos sopimuksessa niin sanoo? Meillä hänen lapset ovat turhankin usein, emme voi olla oikein perheemme kassa normaalisti kun aina pitää ottaa huomioon toiset lapset, matkat ym menot pitää aina suunnitella niin etteivät ne lapset ole täällä. Olisi kiva lähtä noin vaan joskus mutta aina huomioitava muita.
Miehen exä sen sijaan estää lapsia tulemasta meille kun haluisimme heidät siivoustalkoisiin ja muihin aputöihin, silloin ei kyllä tulla kun tarvis. Tosiasassahan se on niin että meidän kuuluisi päättää koska tulevat ei miehen exän, hänellä on aikaa kyllä odottaa tai kuskata, ei meillä. Muutenkin on ressaavaa meistä molemmista kun on liikaa hälinää, meillä on kolme ja mulla kaksi ja jos vielä tulis miehen kolme joka kerta kun on sovittu niin kyl se ressaa ja rahaa menee ruokaan, ja mies vielä maksaa siitä että ottaa lapset, elareina, eikä itse saa mitään rahaa.
Olisi hyvä jos me päättäisimme exän puolesta kaiken niin hänen ei tarvis suunnitella mitään, meille olis ärkeetä että voisimme olla omalla perheellämme yhdessä ja mennä. Sitä ei se ex vaimo parka ymmärrä ajattelee vaan itseään, ei muita.

10

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmmmmmmmm

      lissu,sun ei ole pakko ottaa kenenkään lapsia, eikä kukaan sulle lapsiaan suostuisi antamaankaan.

    • Kasvaaikuiseksi

      Äitipuoli puhuu nyt näemmä sivupersooniensa kanssa.
      Palkkaa siivooja ettei tule lastensuojeluilmoitusten teistä. Se on sun lapselle ikävää kun otetaan kotoa pois kun siellä lapset joutuvat tekemään aikuisen vastuulla olevia asioita. Miehen lapsien ei tarvitse enää koskaan käydä.
      Miehen lapsille v**lu ei kannata koska kun lasten äiti tekee lastensuojeluilmoituksen lasten kohtelusta niin äitipuolen oma lapsi lähtee sijoitukseen.
      Äitipuoli näyttää jo täällä kuinka huono kasvattaja on ja sen että käyttää lapsia hyväksi koska on niin laiska ettei jaksa siivota ja niin köyhä ettei ole varaa palkata siivoojaa.
      Kun miehen lasten äiti tekee äitipuolelle palveluksen kun äitipuoli saa perhetyöntekijät avuksi patistamaan siivoamaan.
      Samalla miten exä pystyy kertomaan lastenvalvojalle että äitipuoli pyrkii estämään isän ja lasten tapaamisia joista lastenvalvoja sitten saarnaa sekä isälle ja äitipuolelle monta päivää ja tapaamisten onnistumista aletaan seurata. Kun tapaamiset eivät sittenkään onnistu sopimuksen mukaisesti saa miehen exä tuntuvat korotukset takautuvasti elatusmaksuihin koska luonapito ei ole ollut sopimuksen mukaista.
      Äitipuoli saa nyt sitten lomailla takapihallaan tai ranskalaisella parvekkeellaan koska miehen rahat menevätkin äitipuolen ilkeyden takia lasten elatusmaksuihin ja köyhän äitipuolen rahat menevät lapsen sijoituksen maksuihin.

      Ilkeähän saa olla kunhan kestää seuraukset

    • Isänperhe

      Muuta pois lapsiesi kanssa niin isällä on rauhallisempaa omien lasten kanssa ja sinullakin omiesi.
      Isällä jää enemmän rahaa lastensa kanssa matkusteluun ilman sinua ja sinun lapsiasi.
      Kolme ylimääräistä melun aiheuttajaa ka rahan käyttää teidän perheessä ovat sinä ja sinun omat lapsesi.

    • Lissuonlasseraisiosta

      Onneksi sulla ei ole miestä ja lapsia olet vanha transu rukka ,joka elää oman vanhan äitisi nurkissa juopottelemalla ja työttömänä.

      • Lissuontiinaraisiosta

        Onneksi sulla ei ole miestä ja lapsia olet vanha transu rukka ,joka elää oman vanhan äitisi nurkissa juopottelemalla ja työttömänä.


    • Ympärimennään

      Sulla ei ole mitään oikeutta määrätä aikuisen täysivaltaisena ihmisen elämää eikä hänen lapsiensa elämää.
      Näin ei tapahdu kuin sinun omissa unelmissa jotka eivät koskaan toteudu.
      Kuitenkin miehesi lasten äidin mielipiteet tulevat vaikuttamaan sinun elämääsi miehesi lasten kautta koko loppuelämän ja sekös sinulla kiukuttaa.

      • Ympärimennään

        Sulla ei ole mitään oikeutta määrätä aikuisen täysivaltaisena ihmisen elämää eikä isän ja lapsiensa elämää.
        Näin ei tapahdu kuin sinun omissa unelmissa jotka eivät koskaan toteudu.
        Kuitenkin naisesi lasten isän mielipiteet tulevat vaikuttamaan sinun elämääsi naisesi lasten isän kautta koko loppuelämän ja sekös sinulla kiukuttaa.


      • Miksi2kertaa

        Onko sulla dementia, sää kirjoitit jo aamuyöstä tuon saman .


      • telepappi
        Miksi2kertaa kirjoitti:

        Onko sulla dementia, sää kirjoitit jo aamuyöstä tuon saman .

        Heheheee... hää on teletappi! Uudestaan!


      • Hölmöötouhuu
        Miksi2kertaa kirjoitti:

        Onko sulla dementia, sää kirjoitit jo aamuyöstä tuon saman .

        Minä olen kans ihmetelly miksi jotkut ,tai joku kirjoittaa kaikki kahteen kertaan taitaa joku ääliö olla asialla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      24
      10965
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      41
      8248
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5267
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3578
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3524
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3157
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2529
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2021
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe