Uutena ostetussa fordissa on kytkin / vaihteisto ongelmaa, esiintynyt alusta asti. 2000 km kohdalla pari viikkoa kaupoista konsultoin myyjää, ehdotti että on vielä alkukankeutta ym, ei käskenyt välittömästi huoltoon. Nyt ajettu 8000 km, vika vaivaa edelleen. Jos kytkin tai vaihteet joutuu uusia niin meneekö takuuseen? Vai miten kovasti vedotaan käyttövirheeseen?
Kuuluuko kytkin / vaihteisto uuden auton takuuseen
11
861
Vastaukset
- jalkua12
Varmasti pitää mennä takuuseen jos ei ole tahallaan säretty esim nuoriso kokeilee rajaja.
- RMB54
Kyllä näissä kilometreissä pitää kytkinkin mennä takuuseen.
Nyt et kuitenkaan kertonut miten vika oireilee. Kyllä vika pitää selvittää ja selvityksen yhtenä tärkeänä osana on asiakasvalitus. Valitukseksi ei kuitenkaan kelpaa: "Tuntuu siltä että olisi jotain vikaa."
Esimerkiksi nämä kelpaa: Kytkin luistaa, täristää, vaihde ei kytkeydy kunnolla eli narahtaa vaihdettaessa, ääntää, yms. - Tätäseon
Onnea Uuden fordin omistajalle. Tuttu tunne..
- tämäkinPitiTullaSulle
Myyjä ei ole teknikko, vaan merkkiliikkeen huoltopajan työnjohtaja ja hän ottaa kantaa vikoihin ja niiden epäilyihin. Helposti se käy kun mestari käy koeajolla ja voit vaikka itse käydä vastaavanlaisella koeajoautolla lenkillä, niin pääset varmuuteen asiassa. Tärkeintä on, että asiasta jää merkintä huollon kirjoihin. Myyjää ei ole oikean hlö keneen ottaa yhteyttä.
- AP_eitoimikunnolla
Vaihdelaatikko on nyt tutkittu korjaamolla ja vikaa siellä oli, viallinen hammaspyörä. Korjaus menee takuuseen.
- Uusivai
Ostit uuden auton ja ajoit sillä lähes 10 000km, kunnes auto luvattiin laittaa kuntoon.
Laita viestiä kun auto on kunnossa, paljonko silloin ikää ja kilometrejä.
Itse edellyttäisin toimivuutta jo uutena, yli 100 000km ajetut on eri juttu.- AP_eitoimikunnolla
En saanut itse aikaiseksi viedä huoltoon aiemmin, kun löytyi ajotapa jolloin vikaa ei juurikaan tullut esille joten jatkoin ajamista. olisivat toki laittaneet kuntoon nopeamminkin. Korjausaika saatiin kuukauden päähän.
- Onneakin
Tuossa on se ongelma että jos laatikko hajoaisi lopullisesti, ennen takuulupausta , olisit päässyt maksumiehen rooliin suht helposti. Viallisella autolla ei saa ajaa, jos se aiheuttaa lisävahinkoa.
- eiksje
Lue aloitus vielä kerran, lue se oikein ajatuksella. Huomasitko?
Niinpä, oli ilmoittanut liikkeeseen viasta jo 2000 km kohdalla, ja liikkeestä oltiin sanottu, alkukankeutta, eikä kehotettu vielä huoltoon.
Ei siis varmasti olisi ollut ostajan vika, jos olisi laatikko lauennut ennen remonttia. - angliaakin
eiksje kirjoitti:
Lue aloitus vielä kerran, lue se oikein ajatuksella. Huomasitko?
Niinpä, oli ilmoittanut liikkeeseen viasta jo 2000 km kohdalla, ja liikkeestä oltiin sanottu, alkukankeutta, eikä kehotettu vielä huoltoon.
Ei siis varmasti olisi ollut ostajan vika, jos olisi laatikko lauennut ennen remonttia.Noo, valittanut myyjälle, aivan väärälle henkilölle.
Aina korjaamon tiskille valitukset!
Muuten voi joutua taisteleen maahantuojan kanssa.
- Jenkkitakuu
Fordin takuusta ei päätä puhelinvastaajat, eikä myyjät eikä edes myyjä liike...vaan valmistajan takuuorganisaatio johon auto yhdisstetään tietokoneiden välityksellä.
Myyjäliikkeet eivät omalla kustannuksellaan korjaa yhtään vikaa jos korjauslupaa ei myönnetä valmistajan taholta, ko yhteydenpidon jälkeen. Onnea vain matkaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 975440
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai794753Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1384709Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672134- 1001836
- 991647
- 2571527
- 3601251
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581074- 2001031