Raskaus vai ovulaatio?

hämmentynytmamii

Raskauden ja imetyksen jälkeen minulla on ollut kuukautiskierto todella sekaisin. No eilen ajattelin tehtailla ovulaatio sekä raskaustestillä kun pientä vatsan juilintaa oli ja molempiin tuli kaksi viivaa. Ovulaatio testiin tummempi. Kysynkin siis voiko herkkä raskaustestin reagoida myös ovulaation vai tarkoittaako tämä vain raskautta? Kiitos asiallisista vastauksista.

4

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikkuliii

      Ovulaatio testi voi näyttää raskauden, mutta raskaustesti ei näytä ovulaatiota vaikka olisikin herkkä. Raskaustesti näyttää vain kohonnutta raskaushormonia, kun taas ovulaatio testi näyttää LH:ta. LH ja hCG ovat lähellä toisiaan ja LH kohoaa usein HCGn kanssa samaan aikaan. Mutta jos on ovulaatio ja LH kohoaa, ei se nosta hCGtä. Ja raskaustesti näyttää vain ja ainoastaan hCGtä.

      • hämmentynytmamii

        Juu ostin digitaalisen raskaustestin ja raskaanahan minä olen nyt 2-3 viikkoa sen mukaan. Maanantaina varailen ajan neuvolaan... On vaan vieläkin niin vaikea uskoa tätä kun koko viime vuoden oli kuukautiskierto ihan sekaisin ja menkat tuli n joka toinen kk. No verikokeesta se sitten selviää ja viimeistään ultrassa.
        Palatakseni vielä tuohon ovulaation kun netistä yritin tietoa etsiä niin yllättävän paljon oli kokemusta että raskaustesti olisi reagoinut ovulaatioon.. Todella todella harhaan johtavaa jos näin testit tehdään ja saatetaan näin aiheuttaa turhaa surua ja pettymystä yrittäville.


      • Moikkuliii

        Itse juuri pähkäillyt täällä että onko totta vai ei että ollaan raskaana. neuvolaan kun soitin, sanoi että jos testi näyttää plussaa ja menkkoja ei kuulu niin ei tarvi verikokeita nykypäivänä. Että määräilee sitten ne kaikki samalla, mutta ei siis tarvinnut mennä toteamaan verikokeilla raskautta. Keskusteluissa kannattaa huomioida päivämäärä ;) 2008 vuoden jututkin kun ovat jo 10 vuotta vanhoja! Nykytestit ovat hyvin tarkkoja :) onnittelut!


      • hämmentynytmamii
        Moikkuliii kirjoitti:

        Itse juuri pähkäillyt täällä että onko totta vai ei että ollaan raskaana. neuvolaan kun soitin, sanoi että jos testi näyttää plussaa ja menkkoja ei kuulu niin ei tarvi verikokeita nykypäivänä. Että määräilee sitten ne kaikki samalla, mutta ei siis tarvinnut mennä toteamaan verikokeilla raskautta. Keskusteluissa kannattaa huomioida päivämäärä ;) 2008 vuoden jututkin kun ovat jo 10 vuotta vanhoja! Nykytestit ovat hyvin tarkkoja :) onnittelut!

        Kiitos 🙂 onnea sinullekin! 🙂 juu minun ensimmäisessäkin rakkaudessa vasta n vko 10 taidettiin ottaa labrat terveyden tilasta johon kuuluu myös tietenkin hCG n nousun seuranta.
        Lähinnä minua ihmetytti tuo että voiko tosiaan raskaustesti reagoida ovulaatioon... 🤔 omalla kohdallani ei siis näin ollut mutta kuten aiemmassa viestissäkin kirjoitin niin löysin tällaisia tapauksia muilta keskustelupalstoilta. Ja ihmetyttää voiko näin tosiaan olla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4558
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2464
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1004
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      107
      826
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      814
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      761
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      760
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      696
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      690
    Aihe