apua ruosteeseen

.......

Onko mitään keinoa saada ruostetta pois pesuhuoneen kaakeleista? Meille jäi vahingossa kattila vähäksi aikaa pesuhuoneen lattialle ja nyt siinä on ruosteinen rengas. Onko mitään ainetta joka tehoisi ruosteeseen, tai mitään konstia jolla sen saisi pois. Ongelma on suuri, koska asumme vuokra-asunnossa ja olemme piakkoin muuttamassa pois, emmekä tahtoisi vuokraisännän perivän meiltä siivouskustannuksia.

2

7676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siivooja-sami

      Kiillon Laattapesu on aika kovaa kamaa. Sillä lähtee useinmyös ruoste. Sitä löytyy hyvin varustetuista rautakapoista.

    • Teknoseesam

      Vesitekno valmistaa ainetta ; Teknoseesam saniteetti.(www.vesitekno.fi) Todella ihmeainetta.Meillä oli wc pytty menossa kaatsille,siinä oli rautapitoisesta vedestä vuosien mustanruskea paksu ruostepinttymä.Huljautin ainetta raakana ja ruoste alkoi valumaan.N. 4 kertaa jouduin käsittelemään ,koska pinttymä oli todella paksu.Rautakaupoista tätä saa,ainakin Espoon rautiasta.Aine sisältää fosforihappoa.Varo saumoja,kostuta johonkin tuppoon ja pyyhi sillä.Kattilassa oli kalkkisaostuma ja kun kaadoin ainetta siihen niin alkoi sihistä ja kuohua.Kaikki kalkki lähti.1/2 litran pullo maksaa .n 7-8 euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5842
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      47
      5338
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3718
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3663
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      95
      3327
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2740
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2400
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1854
    Aihe