Olen olen ollut Jeesuksen seuraaja jo

onsevaanihmellistä

monta kymmentä vuotta, enkä ol eikinä käynyt minkään lajin lestalaisten seuroissa, ja Henki on puhunut monella tapaa.

mm siten, että ota kaste niinkuin Sanaan on painettu, henki puhuu kun puhun kielillä, se mm puhui että muistatkos kun silloin ja silloin otit luvatta itsellesi sen pienen tavaran, hoidapaps asia kuntoon.
Ja niin tuli asiaa ihmisille ja sitten tunnustin Jeesukselle ja kas, Hön antoi anteeksi, ihmisetkin antoivat anteeksi kun saivat korvauksenkin asiasta, kyse oli vain enempi markoist akuin kympeistä, mutta silti Henki niistä muistutti jne.

olisko nyt niin että minulla onkin ihan Raamatullinen oppi koska kaikki tämä on minulle tapahtunut, vaikka soitan kitaraakin päivittäin ja laitan kravatinkin varsin usein!

20

871

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TaivaassaTavataan

      Jätkä seuraamista Getsemanista Golkatalle.

      • höhsano

        Miksi sanot noion vakka kerron olleeni iät sitten golgatalla!

        kerro mikä on siihen mottivi ja oikeutus!?


      • EilinenMannaVanhaa
        höhsano kirjoitti:

        Miksi sanot noion vakka kerron olleeni iät sitten golgatalla!

        kerro mikä on siihen mottivi ja oikeutus!?

        Joka aamu on armo uus.


    • vainiinehkäei

      Aha

    • itsekehua_ei_kaivata

      Miksi uskosi ei näy rakkautena ja yhteyden hakemisena lestadiolaisia kohtaan? Me Jeesukseen uskovat näet rakastamme toinen toisiamme, erilaisista jumalanpalvelusmenoista ja tavoista huolinatta. Tämähän on Jeesuksen käsky.

      Luuk. 10:27 Hän vastasi ja sanoi: "Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta voimastasi ja kaikesta mielestäsi, ja lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".

      • jakenenluvalla

        Justiinsa kuulin kuinka jossain hoitopisteesä oli lestalainen hoitaja ja ensimmäiseksi oli marssinut päiväsaliin ja laittanut television kiinni.

        sekö oli sitä teidän rakkauttanne potilaita kohtaan?


      • näinjapiste

        Älä valehtele lestalaise ei hyväksi mitään muuta kuin omat ajatuksensa.

        siitä on kymmenien vuosien kokemus.


    • varsinkaanUsein

      älä laita "krakaa" (ainakaan usein), se on epämuodikasta nykyään

      • näillämennäännyt

        no niin onkin laitan jos se sopii, ei muuten.


      • näillämennäännyt kirjoitti:

        no niin onkin laitan jos se sopii, ei muuten.

        Oikein .


    • heheheh

      Suuri (puolet) osa lestalaisistakin on tyhmempiä kuin muut lestat, harmi jos joudut heidän kanssaan tekemisiin.
      Televisiota saa katsoa ja krakaa käyttää vaikkaa nukkuessa tai linnan juhlissa, ei ole syntiä. Lestojen muiden paheksimisessa (toivottavasti osaa lukea tuon sanan) voi esiintyä sitä paljon puhuttua syntiäkin joskus.

    • heheheh

      Tuo krakajuttu on kyllä samaa kuin ylänappi- tai esiliina (sukarilaisuus). Mutta siihen 70- 90 -luvulla jouduin minäkin. Ei ollut kaunista, eikä ainakaan autuutta taannut. Vai mitä padasjoella ajattelet?

      • tytytytytytyt

        heheheh ylänappijuttu on paljon tuoreempaa. Helvilän tekstiä hesassa, valitettavasti.


      • Huhhuhh
        tytytytytytyt kirjoitti:

        heheheh ylänappijuttu on paljon tuoreempaa. Helvilän tekstiä hesassa, valitettavasti.

        Vittu siinä on ollut saarnaaja sekaisin.


      • teuta011

        "heheh"
        -
        Kyllä sekin juttu tuli lapista. !
        Helvilä tahtoi, vain loistaa mukana.
        -


      • AnnaAnteeksi
        teuta011 kirjoitti:

        "heheh"
        -
        Kyllä sekin juttu tuli lapista. !
        Helvilä tahtoi, vain loistaa mukana.
        -

        Tatu, uskon, että annat anteeksi näillekin pilkkaajille!


    • saarnasetä

      Edellämainitulla tavalla toimiessasi olet jo ehdokkaana taivaspaikkaan. Jatkaessasi samalla tavalla, olet jo varmistanut aitiopaikkasi taivaassa.

    • OnEksynytKristuksesta

      Omavanhurskaus on sokaissut henkilön, joka rakentaa autuuttaan ihmisten keksimien sääntöjen ja määräysten varaan.

    • SiPuLi_kerho

      En usko että on synti pitää ylänappia kiinni jos se ei tule koreudenhengestä.Sama toisinpäin. Näin Helvilä sanoi.

    • AnnaAnteeksi

      Kivet lentelee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      437
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe