LG:n wifi-yhteys hidastelee

jysäys

Mikä on vikana kun LG 49UJ635V wifi-yhteys ei toimi kunnolla? Asuntoon tulee siis vanhoja puhelinpiuhoja pitkin "puolivalokuitu", jota sitten reitittimellä jaan eri laitteille. Koska puhelinpistokkeita ei ole lähelläkään TV:n paikkaa, se on kytkettävä wifin kautta nettiin.

Netin nopeus on ihan kohtuullinen 40 Mbps. Jostain syystä telkkarissa nopeus putoaa usein muutamaan megaan ja jopa alle megaan. Tällöin ei tietenkään Viaplayt, Areenat jne toimi kunnolla. Vika korjautuu heti, kun menee TV:n asetuksissa wifi-kohtaan ja kytkee wifin uudelleen päälle (siis salasanan syöttö). Ongelma on edessä taas seuraavan kerran kun käynnistätä television. Missään muussa laitteessa tällaista nopeuden hidastumista ei tapahdu. Kännykät, tabletit ja PC:t toimii täydellä nopeudella lähes koko ajan, eikä samanlaista vikaa ole havaittavissa.

1

778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syrjässä

      sama paska LG TV netti huomio täälläkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1299
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1088
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1073
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      999
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      162
      997
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      876
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      725
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      724
    Aihe