Miksei Sipilä älyä jo erota?

kynsin.hampain

Kyvyttömyys hoitaa pääministerin tehtäviä on todettu jo aikoja sitten.

23

302

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valistunnuihmine

      Tulos tai ulos ennustaa SIPILÄn loppua.

      • luvut.kertovat

        Tulos on jo tullut


    • itseälyy

      Kantakaa se tollo pihalle..

    • Soosoopoijaat

      Punaparlamentti ei täällä määräile mitään.

      • Hallitus nauttii eduskunnan enemmistön luottamusta joten ei se eroa kun sisäisiin riitoihin.


      • vikisten
        DV8_HellRaiser kirjoitti:

        Hallitus nauttii eduskunnan enemmistön luottamusta joten ei se eroa kun sisäisiin riitoihin.

        Siis ryhmäkurin?


      • Talvivaaraihme

        Järkimiehet nyt vaatii tollosipilän pihalle!


      • fgyjyd
        Talvivaaraihme kirjoitti:

        Järkimiehet nyt vaatii tollosipilän pihalle!

        Milloin vihervasureille on muka järkeä tullut?


    • räyrinki

      Siksi juuri kun ei älyä.

    • pihalleheti

      Tollosipilä tiensä päässä! Tupeksinta yli äyräiden!

    • Ei oo kuulemma saanut lentokonettaan käyntiin näillä pakkasilla. Kun kevätaurinko alkaa lämmittää, niin eiköhän se erokirje saada toimitetuksi presidentille. Sauli keittää varmaan tällä kertaa läksiaäiskahvitkin ja potkasee sen jälkeen sipin kolera-altaaseen vilvottelemaan.

      • S24uomlaineN

        Ulvo kovempaan heh heh


      • KaupKesk_-

        No mutta Pankki nyt sinulla hieman lipsahti tuo kirjoitus, noiden muiden sossujen tasolle.
        Mutta sanottasko niin että siinä yritettiin viritellä hieman huumorin kukkaakin.
        Vaikka surkeasti epäonnistuen, sillä eihän noin pätevää Pääministeriä voi kolera-altaaseen potkasta eihän, Ainakaan ennen kun hän nostaa kokonaan tämä Suomen suosta.
        Sen jälkeen sossujen Rinne laittaa tyhmillä toimillaan meidät taas suohon...


      • hyiolkoon
        KaupKesk_- kirjoitti:

        No mutta Pankki nyt sinulla hieman lipsahti tuo kirjoitus, noiden muiden sossujen tasolle.
        Mutta sanottasko niin että siinä yritettiin viritellä hieman huumorin kukkaakin.
        Vaikka surkeasti epäonnistuen, sillä eihän noin pätevää Pääministeriä voi kolera-altaaseen potkasta eihän, Ainakaan ennen kun hän nostaa kokonaan tämä Suomen suosta.
        Sen jälkeen sossujen Rinne laittaa tyhmillä toimillaan meidät taas suohon...

        Kyllähän kepulaiselle on paljon kotoisampaa, kun se tuupataan lietesäiliöön. Joku saattaa hypätä sinne ihan oma-alotteisestikin. :D


    • Erilainentakinkääntö

      Hallitus nauttii ihan jonkun muun luottamusta kuin kansan. Jos kokoomus kaataa maakuntauudistuksen, SOTE:n ja aktiivimallin. On se seuraavien vaalien jytkyvoittaja varmasti.
      Jonkunhan tätä maata pitäisi johtaa järjellä kun muilla ei sitä tunnu löytyvän kaikenlaisen kiihkohihhuloinnin sijaan.
      Kokoomus on ainoa joka ei ole hihhuloinut tai pelannut populismia. Kait se Sauli niinistönkin vaalivoitosta oli nähtävissä.

    • jkariluoto

      Kaikkien aikojen pahin pelle pääministerinä!

    • eimitäänkäsitystä

      Tässä seuraava hallitus: SDP VAS VIHR KD = Mistään ei tule mitään....Suomi konkurrsissa viikossa.

      • kusetuskos

        Aivan ja 2007 lähtien on mennyt todella hyvin velka kasvanut vain 50 miljardia ja nythän osaat kertoa hallitukset 2007-2018. Mutta fantastista on ollut vai mitä?
        Ja kuka tollo osti kempeleeltä sipilän vaarallisen kämpän?
        Ja.
        "Ilkka Suominen autojen seurantahankkeesta: Kokoomus, herää
        Juha-Pekka Tikka | 02.01.2017 | 13:03

        Kokoomuksen kunniapuheenjohtaja kysyy, kuka saisi hallituksen järkiinsä.

        Ministeri Ilkka Suominen ottaa Facebookissa kantaa liikenneverkkoyhtiö- ja ajoneuvojen verotushankkeesta.

        – Kukahan saisi hallituksen järkiinsä tuossa satelliittivakoiluautonpaikannusverotuksen suunnittelussa, Ilkka Suominen kysyy.

        – Kysymys: Missähän maassa tuollainen on? Vaikka autojen polttoaineenkulutus pienenee – jota liikenneministeri kovasti valittaa – niin kai nyt kuitenkin polttoaineen verotukseen helpoimmin voi liittää käyttöverotuksen?

        Hän kehottaa omaa puoluettaan havahtumaan.

        – Kokoomus herää! Jo infran suunnitteilla oleva yhtiöittäminen on niin vastoin järkeä kuin mikä. Infrainvestoinnit ovat mitä suurimmassa määrin poliittista arviointia. Eikö meillä jo ole riittävästi esimerkkejä esimerkiksi Solidiumin sekoilusta, ettei vielä heitetä infra jonkun liikennetsaarin alaisuuteen, Ilkka Suominen kirjoittaa.

        Suomisen kirjoitukseen on vastannut myös toinen entinen valtioneuvoston jäsen ja entinen vasemmistoliiton puheenjohtaja Martti Korhonen.

        – En tiedä milloin tämä hulluus saataisiin päättymään. Sähkönsiirtomaksuja voi myös käyttää esimerkkinä. Vesivoima on jo myyty. Sote saattaa viedä koko terveyssektorin kustannuksien tielle jolta ei paluuta. Markkinat ovat ottaneet vallan politiikalta ja poliitikoilta. Tai täsmennän, he antavat vallan, Korhonen kirjoittaa."
        Kepulaisille seurantalaite perseeseen jotta nähdään missä ne menee.......


    • Sipilä on Suomen paras pääministeri kautta aikain!

      • ja_paskat

        Onko se hyvän pääministerin merkki, että on täysi koijari?


    • Kaskass

      Ehkäpä toteajan olisi syytä hakeutua mielentilatutkimukseen... Tai ainakin tenttiä kansantalouden perusteet.

    • keinola

      Kokoomuksen pitäisi nyt ottaa valta haltuunsa, pelle pääsi suurimman puolueen paalupaikalta pääministeriksi, mutta kannatuksesta on sulanut jo 10 prosenttia. Kokoomuksella ei ole mitään pelättävää uusissa vaaleissa ihan kivat kannatuslukemat tulee, ja varsinkin jos nämä maapäivät torpataan täysin.

    • Erottaa.pitäisi

      Siksi koska on tyhmä ja ahne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      156
      1142
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      29
      1063
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      44
      923
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      42
      795
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      49
      737
    6. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      62
      718
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      69
      617
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      37
      609
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      597
    10. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      37
      586
    Aihe