"Tarkkailu epäillyn hermosairauden vuoksi"

25199

Tiedoissa lukee ettei neurologini epäile mitään neurologista sairautta ja testeissä ei ollut mitään poikkeavaa. Diagnoosiksi hän kumminkin kirjoitti "Tarkkailu epäillyn hermosairauden vuoksi. Varmuus: todennäköinen tai varma". Mitä tämä tarkoittaa jos testit olivat kerran normaalit?

8

5439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjäo

      Niin ja minkähänlaisia oireita asiaan on liittynyt?

      • 25199

        Puutumista, lihasnykinää, hikoilua, tuntoaistin heikentymistä, vatsavaivoja...


      • jjäo

        Ja puutuminen on verrattain hetkellistä? Öisin herättää esim. käden tai jalan puutuminen? Menee ravistelemalla ohi ainakin parissa minuutissa?
        - Entä kohonnut syke?


      • 25199
        jjäo kirjoitti:

        Ja puutuminen on verrattain hetkellistä? Öisin herättää esim. käden tai jalan puutuminen? Menee ravistelemalla ohi ainakin parissa minuutissa?
        - Entä kohonnut syke?

        Raajat puutuu nopeemmin kuin ennen. Ei herätä yöllä, mutta esimerkiksi istuessa saattaa puutua toinen tai kummatkin jalat hetkeksi. Menee ravistelemalla ohi. Leposyke on yleensä 75-95.


      • Monisairas
        25199 kirjoitti:

        Puutumista, lihasnykinää, hikoilua, tuntoaistin heikentymistä, vatsavaivoja...

        Voisi olla paikallaan mitata sokerit, kalsium, kilpirauhashormonit, B12-vitamiini. Näihin mm. liittyy myös neurologisia oireita, ja vähän ihmetyttää ettei lääkäri edes epäile neurologista sairautta, sillä esim. MS teoriassa ihan mahdollinen.


    • jjäo

      Yllättävää, että "diagnoosiksi" kirjoitettu tuollainen. Käsitykseni on että neurologitkaan eivät sanottavammin "korvaansa lopsauta" mainitunkaltaisista oireista. Siis, pitänee olla aika vahvasti jotakin selkeästi näkyvää tai/ja toiminnallista häikkää ennen kuin alkavat. Onkohan joku nuoremmanpuoleinen lääkäri, joka ei tunne ns. "linjaa" näissä asioissa? Korkea syke voidaan panna myös vastaanotolla herkästi jännityksen piikkiin.

      • b12voiolla

        Eipä yllättäisi ku oman tilanteeni vakavuus selvisi kun romahdin lääkäreiden edessä sairaalassa kun yritin kävellä.


    • b12voiolla

      Täällä päin ainakin ensimmäisenä tollasien oireiden takia tutkitaan B12 verestä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8028
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3852
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1310
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1143
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1079
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      865
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      762
    Aihe