Tiedoissa lukee ettei neurologini epäile mitään neurologista sairautta ja testeissä ei ollut mitään poikkeavaa. Diagnoosiksi hän kumminkin kirjoitti "Tarkkailu epäillyn hermosairauden vuoksi. Varmuus: todennäköinen tai varma". Mitä tämä tarkoittaa jos testit olivat kerran normaalit?
"Tarkkailu epäillyn hermosairauden vuoksi"
8
5439
Vastaukset
- jjäo
Niin ja minkähänlaisia oireita asiaan on liittynyt?
- 25199
Puutumista, lihasnykinää, hikoilua, tuntoaistin heikentymistä, vatsavaivoja...
- jjäo
Ja puutuminen on verrattain hetkellistä? Öisin herättää esim. käden tai jalan puutuminen? Menee ravistelemalla ohi ainakin parissa minuutissa?
- Entä kohonnut syke? - 25199
jjäo kirjoitti:
Ja puutuminen on verrattain hetkellistä? Öisin herättää esim. käden tai jalan puutuminen? Menee ravistelemalla ohi ainakin parissa minuutissa?
- Entä kohonnut syke?Raajat puutuu nopeemmin kuin ennen. Ei herätä yöllä, mutta esimerkiksi istuessa saattaa puutua toinen tai kummatkin jalat hetkeksi. Menee ravistelemalla ohi. Leposyke on yleensä 75-95.
- Monisairas
25199 kirjoitti:
Puutumista, lihasnykinää, hikoilua, tuntoaistin heikentymistä, vatsavaivoja...
Voisi olla paikallaan mitata sokerit, kalsium, kilpirauhashormonit, B12-vitamiini. Näihin mm. liittyy myös neurologisia oireita, ja vähän ihmetyttää ettei lääkäri edes epäile neurologista sairautta, sillä esim. MS teoriassa ihan mahdollinen.
- jjäo
Yllättävää, että "diagnoosiksi" kirjoitettu tuollainen. Käsitykseni on että neurologitkaan eivät sanottavammin "korvaansa lopsauta" mainitunkaltaisista oireista. Siis, pitänee olla aika vahvasti jotakin selkeästi näkyvää tai/ja toiminnallista häikkää ennen kuin alkavat. Onkohan joku nuoremmanpuoleinen lääkäri, joka ei tunne ns. "linjaa" näissä asioissa? Korkea syke voidaan panna myös vastaanotolla herkästi jännityksen piikkiin.
- b12voiolla
Eipä yllättäisi ku oman tilanteeni vakavuus selvisi kun romahdin lääkäreiden edessä sairaalassa kun yritin kävellä.
- b12voiolla
Täällä päin ainakin ensimmäisenä tollasien oireiden takia tutkitaan B12 verestä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938028
- 403852
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241310
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321143Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311079Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11865Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31812Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27762