Meillä on 10 viikkoinen pentu nyt kolmas viikko menossa uudessa kodissa.ensimmäisen viikon olin lomalla ja aloitin yksinolo harjoitukset vähitellen muutamista kymmenistä sekunneista lähtien n. 30-40 min uuttakin. Aluksi pentu tuskin tajusi että olin pois, mutta kun poissaolot piteni se tuli selvästi iloista vastaan, mutta mitään metelöintiä en huomannut poissaolon aikana.
Toisella viikolla alkoi työt mutta olen tehnyt paljon etätöitä ja pentu on ollut yksin 2-3 tunnin jaksoja. Nämäkin meni hyvin niin että tullessa pentunukkui ja tuli iloisesti vastaan. Ongelmat alkoi vasta kotiin tulon jälkeen. Pentu villintyy totaalisesti, puree käsiä, hyökkäilee nilkkoihin, repii lahkeita ja puree kaikkea mahdollista paitsi sallittuja lelujaan. Yritämme olla huomioimatta ja poistua rahallisesti toiseenhuoneeseen kun puree nilkkoja mutta se on aika vaikeaa kun pentu roikkuu lahkeessa ja puree nilkkalihaan asti. Pakko ottaa vaan irti ja heittää kauemmaksi että saa oven toiseen huoneeseen kiinni. Tätä kestää pari tuntia kunnes väsyy ja nukahtaa ja sitten on suloinen ja hellyttävä kunnes herättyään viedään ulos ja sama rumba alkaa alusta.
Reagoiko pentu yksin oloon vai onko tämä normaalia pentuhepulia, joka menee ohi?
Pentu yksinoloa jälkeen hepuleissa
2
180
Vastaukset
- igjkkjhfg
Kannattaa itse pysyä mahdollisimman rauhallisena, eikä huomioida koiraa kotiin tulon jälkeen heti.Ei pidä jutella, tai hössöttää sille, ei edes katsoa.Otat sen van hihnaan, ja viet vähäeleisesti käymään ulkona, jotta oppii sisäsiistiksi.Onko lähellänne pentutapaamisia, ne olis hyväksi.Niitä järkätään joissakin eläinliikkeissä, kannattaa viedä, kunhan rokotukset on kunnossa.
Pennut on joskus kamalia purijoita, meidän koira sai hepuleita, ja näykki kovastikkin kahdeksankuukauden ikäiseksi.Kylä se vähenee, kun saa leikkiä muiden pentujen ja kilttien nuorten koirien kanssa. - drgdrgdg
Normaalilta elinvoimaiselta pupelta kuulostaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675921Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,635405Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082349Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41241Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41195Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471022