Kaksi päälekkäistä uutista Tuulilasi-lehden uutispalstalla:
Ääni tulevaisuudesta:
Toyota lopettaa dieselautojen myynnin Euroopassa jo tänä vuonna.
Ääni kaukaa menneisyydestä:
Yllättävä ulostulo: VW Group uskoo dieselautojen uuteen suosioon.
Ääni tulevaisuudesta:
Toyota lopettaa dieselautojen myynnin Euroopassa jo tänä vuonna.
Ääni kaukaa menneisyydestä:
Yllättävä ulostulo: VW Group uskoo dieselautojen uuteen suosioon.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vw jää valmistamaan dieseleitä joita kukaan ei osta:
Diesel kuolee pois!
https://www.is.fi/autot/art-2000005120708.html
heh. vw on niin last season, elää menneisyydessä toyotaa 30vuotta jäljessä. toyota yrittää volkkarille tietä näyttää missä mennään mutta kun ei, vw rämpii kivikaudella ikivanhanaikaisella tekniikallaan joka kuluttaa huimasti liikaa polttoainetta ja huolto on kallista. tekniikan kestoikä kuin 60luvun kuplassa, 50tkm ja paaliin.
Ja kuitenkin VW on Toyotaa suurempi ja kasvaa kaksi kertaa tojoa nopeammin.
VWllä on iso plugin-mallisto jota myydään Suomessa 5 kertaa enemmän kuin yhtä tojon rävellystä.
VWllä on sähköautoja Suomen kaduilla. Tojolta tulee eka ehkä joskus 5 vuoden päästä.
Nämä ovat faktat.
Eletään nyt vielä tätä päivää. Golfia myytiin Euroopassa tammikuussa enemmän kuin Yarista, Aurista ja C-HR yhteensä.
Todellakin, koska niitä myytiin paljon Kreikassa, Puolassa ja Romaniassa. Köyhän kansan kansanvaunu, joka sopii sinne.
Suuriin lukuihin ei tarvita Kreikkaa, Puolaa ja Romaniaa. Volkswageneita myytiin 2017 yksin Saksassa enemmän kuin Toyotaa koko vauraassa Länsi-Euroopassa.
https://www.best-selling-cars.com/germany/2017-full-year-germany-best-selling-car-manufacturers-brands/
http://www.acea.be/uploads/press_releases_files/20180117_PRPC_1712_FINAL.XLSX
ongelmana vw autoissa halkeilevat kannet ja ruosteherkkyys.
Ääni lähimenneisyydestä: "kyllä se täytyy vaihtaa nyt tuo moottori, siinä on kannen pultit korkanneet, ei valitettavasti helicoil pidä. Ei ne oo tulleet tehtaalta yhtään vastaan".
Möishän ne dieseleitä mutta kun eivät raukat osaa tehdä niitä.