Tarviiks inttiin oikeesti hakea aseluvat?

spolleaperseesee.jpg

Kaverit laitto mulle sellasen kuvan jostain iltalehdestä missä lukee että pitäis olla aseluvat viimeistään palvelukseen astumis päivänä hankittu mutta nyt kun googlettelin niin en löytäny puollustusvoimien sivuilta tästä mitään tietoa ja epäilenkin vähän että ei ole totta?

Mites tää nyt mene??

Kyl mää sen ymmärrän et luvat mutta kaappi

10

2108

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niklasintti

      Kyllä se pitää ihan paikkaansa, puolustusvoimien sivuilta ei tästä löydy tietoa koska sen pitäisi olla itsestään selvää kun inttiin menee.

      • topsukka565

        Miksi reporttasit mut?


    • RK47

      Siellä saa kantaa asetta ilman lupaa ja räiskiä sillä vaikka tipuja, viikonloppuisin.

      • niklasintti

        Tämä ei kyllä pidä paikkaansa....


    • tyranbanksit

      Muistakaa kiinnittää sysäri kunnolla. Ite kun en kerran ollu ruuannu sitä tiukalle nii se peevelin paavali lenti puunlatvaan ku oltiin muka heko(helikopteri)ja ampuvinamme. Soo siiss se keltane mötykkä johon puuluodit iskeytyy ihan siinä rk62:n piipun suun tienoilla. Onneksi satuin ylöspäi amppummaan. Jos se olis lentäny jonku pooskipäähän niin ois varmaan kallo menny sirpaleiksi

    • tykkimees

      Ei todellakaan tarvitse lupia.
      Minäkin ammuin vuonna 76 130mm haupitsilla , ilman "lupaa".

      • joku.vanhus.eksy.tänne

        Ei nyt eletä mitään 70-lukua enää, fossiili.


    • pelle_mikä_pelle

      Mitä sä vanha elostelija kerrot satujasi täällä nuorten palstalla?

      • niklasintti

        vittu minä oon inttii menossa


    • thefact

      Et tietenkään tarvi mitään lupia niihin aseisiin millä varusmiespalveluksessasi ammut. Toki tarvit aseenkäsittelykoulutuksen jne. mikä varusmieskoulutukseesi kuuluu, mut ei sun tietenkään mitään lupia tarvitse lähteä hankkimaan. Sitten tarvit luvat, jos harrastat ampumista intin jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3232
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      177
      1220
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      827
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    Aihe