Osaisiko joku sanoa mistä johtuu ettei isommassa akvaariossani(360 l) kasvit kasva, kun taas pienessä (50l) ne rehottavat? Vesiarvot ovat samat molemmissa: pH 7,5, NO2 0,1 mg/l, KH 5 dH. Pienessä altaassa on n. 30 loistobarbin poikasta ja pieni partamonni, isossa sekalainen kalasto (isoja ja pieniä fisuja). Pitäisikö pH:ta saada alemmaksi ja miten se onnistuisi edullisin keinoin?
Miksei kasvit kasva?
Tiikeri
4400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kerrohan mitä kaloja tuossa isomassa akvaariossa on? Ilman sitä ei me pystytä neuvomaan pitääkö pH:Ta saada alemmaksi.
Kerro myös mitä kasveja sinulla on?
Kalat isossa lootassa: lehtikaloja, haimonni, pleco, tulipyrstö, tiikerinuoliaisia, leväbarbeja, levänuoliainen, mustatetroja, kiilakylkiä, loistobarbeja. Kasveja: jaavansaniainen ja intianvesitähdikki. pikkualtaassa on samat kasvit miekkakasvi.
Kasvit vaatii valoa, ravinteita ja hiilidioksidia kasvaakseen hyvin. Jos jokin näistä uupuu, niin kasvit ei rehota ja painotus on siitä ekasta lähtien... Eli jos akvaario on pimeä kasvit ei kasva, jos se on kirkas eikä siinä ole ravinteita kasvit ei kasva yhtä hyvin kuin ravinteilla ja jos on valoa ja ravinteita eikä hiilidioksidia, kasvu hieman hidastuu. Jos kaikkea löytyy kasvit kyllä kasvaa, mikäli lämpötila/kovuus ei ole sopimaton tai kalasto syö kasveja pois.
Paljonkos 50 litran pytyssä on valoa ja paljonkos on 360 litran pytyssä (joka on syvempi ja vaatii suhteessa vielä enemmän valoa että saavuttaisit vastaavat olosuhteet kuin pikkupurkissa). Isossa pytyssä pitäis olla n. 10 kertaa enemmän valotehoa että valon määrä olisi sama.
Jos sulla on 15W loisteputki pikkupurkissa, isossa pitäis sitten ollakin n. 150 W loisteputkia...
Olen löytänyt erään hyvän akvaariosivuston, Akvaariuo-Faqin, joka löytyy osoitteesta:
http://www.liaani.net/akvaario/aquafaq/ffaq.html
Siitä etusivulta löytyy osa "Kasvit", josta voit klikkailla saadaksesi lisää tietoa kasvien vaatimuksista, ja miten saada ne viihtymään akvaariossa.