omalla autolla Normadian maihinnousupaikoille

hannutapio

Voisiko joku ystävällinen sielu neuvoa tällaista "uunoa", mikä olisi sopiva reitti ko. matkalle Tukholmasta Lübeck;iin ja siitä eteenpäin.

5

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Googlemaps

      Sieltä vaan googlemapsista itselle sopivaa reittiä etsimään. Vaihtoehtoja on muutaman kymmen pienillä kilometrieroilla Saksanmaalle päästyään.

    • ZJJJ

      Kyllä, kyllä, näin varmasti on, mutta eri reitit eivät ole samanhintaisia!
      Kalleimmaksi tulee, jos käyttää Ranskan maksullisia moottoriteitä.
      Caenin kohdalla komeat sillat ylittävät Seinen suiston, mutta koko ajan
      pitää maksaa johonkin koppiin.
      Näkymät ovat kyllä komeat!
      Kävimme n. viisi vuotta sitten.
      Jos rahan menoa ajattelee, niin kannattaa ehkä ajella Saksan teitä aika alas
      ja sitten Pariisin eteläpuolelta rannikolle.

    • HistorianHölmöyttä

      Me taas on kierrelty noita Norjan "Atlannin vallin " linnotteita, löysin sattumoisin Norjan sivuilta niistä kartan ja karttakoordinaatit!

    • urkuauki

      Tiemaksujen välttely on jokseenkin turhaa, ainakin jos luulee jotain säästävänsä.

      Itse ajoin Via Baltican kautta. 3 päivää se kesti. Onhan se melko puuduttavaa ajoa. Toisaalta ei siinä Puolassa enää mitään uutta nähtävää ole.
      Toisen yön olimme Hannoverissa, josta lähdimme suhteellisen aikaisin aamulla ja oltiin Dunkerquessa puolilta päivin ja illalla Honfleurissa. Silta joka menee Seinen yli Le Havresta Honfleuriin kannattaa ajaa.
      Kannattaa muuten käydä rannan lisäksi (jossa ei sinänsä ole mitään ihmeellistä enää muutamaa muistomerkkiä ja museota lukuunottamatta) Normandian siideritiloilla. Ja toki ne hautausmaat on pakko kahlata läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      673
      4529
    2. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      20
      2205
    3. Ajattele miten

      Paljon ottajia sinulla olisi
      Ikävä
      102
      1376
    4. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      18
      1231
    5. Tekisitkö jotain toisin

      Kaivattusi kanssa alusta alkaen? 😍
      Ikävä
      71
      1168
    6. Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!

      Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia
      Kajaani
      123
      999
    7. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      66
      998
    8. Jos saan sinut elämääni

      niin minun täytyy nukkua ihan ensimmäiseksi 2vk putkeen. Sopiiko se sinulle? Väsynyt olen ollut ja niin levollinen olo
      Ikävä
      75
      925
    9. Kun Zele jenkeissä kävi

      Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi
      Kitee
      255
      884
    10. Tulee ikävä

      Ja toivon että saan anteeksi ❤️
      Ikävä
      65
      876
    Aihe