Onkos joku käynyt Kirkkovuorella ja Veistin huipulla? Ovat Masku tourin mukaan kunnan korkeimmat paikat.
Vastaukset 18
- Wuorinen
Käyty on molempien vuorien huipulla ja suosittelen niillä käymään. Kirkkovuoren huipulta näkee selvästi Nousiaisten,Maskun,Ruskon,Raision,Naantalin ja Turun kirkkojen tornit. Siitä vuori on nimensäkin saanut. Veistin huippu on taas avara ja laajalakeinen ja näkymät ova joka suuntaan. Puuton huippu ja laavu sekä matala näköalatorni ovat Veistin valtti.
- Matkaaja-
Viime kesäsä kun kävin Veistillä niin rakensivat laavua ja näkötornia.
- Puolimatka
Kirkkovuoren ja Veistin välimatka on vain 300 metriä joten molempien huipulla kannattaa käydä samalla kertaa.
- Kirkkowuori
Mihin voisi jättää auton parkkiin?
- Puolimatka
Pakaistentien ja Isoveräjäntien risteyksessä on paikkaa mihin auton voi jättää sekä Nälkänummentien ja Isoveräjäntien risteyksessä on muutama paikka mihin auton voi jättää sekä Nälkänummentien varressa lampien kohdalla.
- Polkuapoljettua
Kirkkovuori ja Veisti kuuluu Kuhankuonon retkeilyreitin alueelle ja alueella kulkee kyllä polkuja, mutta vain yksi polku on merkitty. Virallinen merkitty Reitti alkaa Nousiaisten Vuorenpäästä jatkuen Uunisvuoren ja Tevavuoren kautta Halisojantien yli josta polku jatkuu Hujavuoren kautta Veistin ja Kirkkovuoren huipulle. Myös läheiseltä Rehtsuon reitistön alueelta on yhteys Suolakankareentien ja Nälkänummentien kautta retkeilyreitistöön joka jatkuu Huntuvuoren tilan kohdalta metsään jatkuen Hamarinkallion kautta Kirkkovuorelle ja Veistille.
- Reittiactioni
Hamarinkallion kohdalla kannattaa huomioida että jatkaa Vuorenpään suuntaan eikä Valpperiin johtavan polun suuntaan.
- Vyuherb
Kirkkovuorella ja veistillä tuli käytyä viime viikonloppuna. Hienot maisemat oli kyllä.
- Koordinaatit
kertoisitko vuorien kordinaatit sillä syksyllä kun kävimme niin emme löytäneet kumpaakaan vuorta :(
- Rakennamme-yhdessä
Miten voi olla mahdollista että ette löytäneet vuoria. Pehkutehtaan metsä on kuitenkin vain reilu 2km suuntaansa. Mahdoitteko olla edes oikeassa metsässä.
- Koordinaatit
Ei oltu missään Pehkutehtaan metsässä vaan Puolimatkan metsässä jossa Kirkkovuoren ja Veistin pitäisi olla
- Vuoret
Kartasta katsoin: Kirkkovuori N60 36.240, E022 10.985 ja Veisti N60 36.320, E022 10.460. Veistin huippu näyttäisi olevan Nousiaisten puolella.
- Vuoret
Mistä saa Masku tour oppaan? Kuulostaa mielenkiintoiselta.
- Vuorisyksy
Olen nyt menossa sinne. Kysyisin vielä vähän lisää ohjeita. Jossain kartassa näkyi menevän joku tie vuorien välistä. Pääseekö siitä autolla ja olisiko siinä mitään paikkaa autolle? Olisi luultavasti lähin.
Huomasin myös Metsolan tilan tien jatkuvan vähän pidemmälle. Olisiko se yksi mahdollisuus autolle?
Jos jätän auton johonkin Puolimatkan mainitsemista paikoista niin lähteekö niistä jokaisesta polku? Vai miten osaisin suunnata niistä oikeaan suuntaan?- Kangare
Tarkoitat ilmeisesti metsätietä joka menee Killinvahantieltä Vahdontielle. Se on suljettu tie-osuus ja sitä pitkin ei siis saa ajaa ( puomi edessä).
Metsolan tilan ohi kyllä jatkuu tie, mutta siellä ei ole paikkaa mihin auton jättää. Metsolan Tien päästä lähtee polku, mutta sitä pitkin ei kannata lähteä sillä se päättyy suonreunaan.
Nälkänummentieltä näyttäisi lähtevän kaksi polkua kohti Kirkkovuorta ( Kaiturin peltojen molemmin puolin). Tosin hyvä suuntavaisto ja kartta on lähes välttämätön jos niitä pitkin aikoo lähteä etsimään vuoria, koska polut eivät ainakaan kartan mukaan vuorille asti mene.
Kolmekertaa kuitenkin olen Veistillä ja Kirkkovuorella käynyt ja joka kerta lähtenyt Nousiaisten Vuorenpäästä josta myös alkaa ainut virallinen reitti vuorille.
- Veistinkirkko
Eilen kävimme Kirkkovuorella ja Veistillä. Nousiaisten Vuorenpäästä lähdimme ja olin hieman yllättynyt ettei virallista reittiä ollut kovinkan hyvin merkattu, mutta löysimme kuitenkin perille. Kirkkovuori ei ollut mitenkään ihmeellinen paikka, mutta Veistin näkötorni ja laavu pelasti päivämme eli emme turhaan moista matkaa kävelleet.
- Veisti
Veistillä eilen käyty ihailemassa upeaa ruskaa.
- Anonyymi
Veisti on ollut yllättävän suosittu näin Korona aikana. Viikonloppuisin porukkaa on käynyt runsaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid138887En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44657Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21588Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110553- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 57509
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34478Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää125472Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni24445